Česká pěvkyně, které padla k nohám Moskva, Petrohrad i Giuseppe Verdi

2.6.2022
Jaroslav Svoboda

Dnes je už jméno české operní pěvkyně Terezy Stolzové takřka zapomenuté. Neprávem. Marně bychom hledali jiného českého umělce, který by dobyl milánské Theatro alla Scala, moskevskou a petrohradskou scénu a ještě se stal přítelem Giuseppe Verdiho.

Tak hvězdnou budoucnost rodačce ze středočeského Kostelce nad Labem patrně nikdo nepředpovídal, ačkoliv hudbě se věnovala už od mládí. Narodila se 2. června 1834 jako v pořadí deváté dítě do měšťanské rodiny řeznického mistra Jana Stolze. U většiny sourozenců se hned v mládí projevilo velké hudební nadání a polovina z nich postupně absolvovala hudební konzervatoř. Tam ve svých patnácti letech nastupuje i Tereza.

Profesor Giovanni Girdigiani se o jejím hlasu nevyjadřoval s žádným obdivem, nedával mu větší naději na úspěch. Na základě posudků ji ředitel konzervatoře Jan Bedřich Kittl propustil. Nechála se však zapsat do Dramatické školy a pěveckého ústavu Vojtěcha Čabouna.

První opravdové pěvecké krůčky si odbývá na několika odpoledních koncertech ve Valdštejnské zahradě v Praze. Moc chce zpívat a příležitost se jí naskýtá 21. listopadu 1855 na Žofíně. Večer Cecilské jednoty je věnován hudbě Richarda Wagnera a Tereze je svěřeno sólo v opeře Rienzi. Kritika je sice nepříznivá, pochválil ji jenom list Bohemia, ale obecenstvo nadšeně aplauduje. Přesto roku 1856 odjíždí za bratrem Václavem do Terstu. Václav je nájemcem divadla Teatro Grande a svou sestru finančně podporuje. Přivedl ji k učiteli zpěvu Angelu Marianimu, který byl také dirigentem tohoto divadla.

Cesta do Milána je otevřena, následuje Rusko

Po necelém roce tréninku má Tereza obrovský úspěch s díly Händela a Verdiho a záhy se řadí mezi nejlepší pěvkyně. Tento úspěch jí otevřel cestu do Milána, Mekky všech pěvců, kde se setkává s Giuseppem Verdim. Se skupinou italských umělců odjíždí na turné do Ruska. Zpívá v Tbilisi, Moskvě nebo Petrohradě. V Tbilisi dostává na svou dobu neobvyklou nabídku k podpisu umělecké smlouvy na tři roky. Toho využívá a po tyto tři roky je angažovaná jako sopranistka. Po onemocnění primadony divadla se dostává na její místo a vystupuje ve všech hlavních rolích.

V jednatřiceti se stává primadonou milánského Theatra alla Scala

V roce 1864 navštívila pěvkyně Prahu a rodný Kostelec. Ve svých jednatřiceti letech je na vrcholu a v roce 1865 dosahuje vytouženého cíle – stává se primadonou v milánském Theatro alla Scala. Dobytí La Scaly znamená současně dobytí srdcí diváků a operních příznivců celé Itálie.

Okouzlen je i Giuseppe Verdi

Už řadu let zpívá Tereza operní role italské školy, kterou představuje hlavně Giuseppe Verdi, geniální autor mnoha operních děl. Verdi je interpretací a zpěvem Terezy Stolzové uchvácen. Když ji poprvé uslyší při italské premiéře Dona Carlose v Boloni v říjnu 1867, prohlásí: „Stolzové se nikdo nevyrovná! Má velký podíl na úspěchu celé opery!“

Vzájemný obdiv se později změní v hluboké přátelství.

Skladatel je požádán egyptským místokrálem, aby složil operu ke slavnostnímu otevření Suezského průplavu; za Aidu mu nabídl honorář 150 000 franků. Titulní roli egyptské otrokyně složil Verdi sice pro hlas Terezy Stolzové, která vystupuje při evropské premiéře, 8. února 1872 v Theatro alla Scala.

Rusko a ruští autoři jsou výrazným obohacením

Po těchto úspěších dostává zpěvačka jednu nabídku za druhou. V roce 1876 má v Moskvě vystoupit ve třiceti večerech, její honorář dosáhl 100 000 rublů, ale Tereza se v chladném počasí necítí dobře a další vystoupení odmítá.  Ještě téhož roku se ale přece jen do Ruska vrací na přehlídku pěvců pořádanou carským dvorem. Po delší době, kdy zde nezpívala, ji Rusko mile překvapí a rozvinutý hudební život jí nabízí možnost seznámení se se zpěvohrami nadějných ruských autorů.

Blížící se konec

V únoru 1876 se vrací zpět do teplé Itálie. Léto strávila v lázních, cítila, že se její hlasové problémy budou zřejmě projevovat stále častěji. Po ruském turné zachvátí zpěvačku zimnice a bronchitida. To už je ale začátek konce umělecké dráhy vynikající zpěvačky. Hlasivky sice ještě vyléčí, ale dále již zpívá spíše sporadicky. Do konce života žila ve vile u jezera Largo di Varese poblíž Milána. Vystupovala jenom zřídka, pouze pro dobročinné účely. Naposledy 30. června 1879, kdy bylo v La Scale uvedeno Verdiho Requiem.

V roce 1886 ještě Tereza navštívila rodné město, ale zanedlouho – 22. srpna 1902 – v Miláně umírá.

FOTO: Tereza Stolzová

Tereza Stolzová - Tereza StolzováTereza Stolzová - tereza stolzova AidaTereza Stolzová - Tereza Stolzov a AidaTereza Stolzová - aidaTereza Stolzová - Tereza Stolzova
Další fotky
Tereza Stolzová - la scala

Témata:

Nepřehlédněte