16℃
Dnes je 24. červenec , svátek má Kristýna

Češka se stala buddhistickou mniškou, odešla do kláštera v Nepálu. Jak se tam žije?

O životě v buddhistickém klášteře vyprávěla mniška Tenzin Palmo, jež se narodila v Praze, vystudovala pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy, chvíli učila, pracovala ve spolku Arnika, který se věnuje především problematice ovzduší, pobývala na Novém Zélandu a postupně nacházela cestu k tomu, že chce být mniškou, kterou se před sedmi lety stala.

Reklama

Tenzin Palmo, původním jménem Markéta Bartošová, přijala před sedmi lety svěcení od Jeho Svatosti Dalajlamy, stala se mniškou tibetské buddhistické tradice. Absolvovala Základní program buddhistických studií v italském Institutu Lamy Conghapy a nyní žije a studuje v klášteře Kopan v Nepálu. Každoročně přilétá do Prahy. Před třemi lety se v Indii seznámila se zakladatelkou spolku Češi Tibet podporují Kateřinou Bursíkovou Jacques a stala se členkou spolku. Obě měly tehdy radost, když zjistily, že jsou Češky a mohou spolu mluvit česky. Tenzin Palmo na besedě v prostoru Sněmovní 7 hodně zmiňovala rodiče, těžko jim před sedmi lety sdělovala, že se stala mniškou. Po počátečním zaváhání to přijali.

Zítra v Praze vystoupí buddhistická mniška, na březen je chystán tradiční Hlas pro Tibet

Běžný den v klášteře vyjma soboty a části nedělí

Tenzin je šťastná, neměnila by. Běžný den v klášteře podle jejích slov vypadá tak, že v létě se stává ve 4.45 a v zimě v 5.15 hodin, následují ranní modlitby, posléze snídaně a pak výuka nepovinných předmětů, takže lze mít do oběda volno. Po obědě je možné se prospat, následuje výuka povinných předmětů – buddhistické filozofie a tibetštiny, poté si mnišky povídají ve dvojicích, co se naučily. Starší mniška je vyzkouší, kam ve výuce došly. Po večeři se mnišky učí venku, v deset hodin mohou do pokojů a mají volno. V pokojích jsou po dvou, mladinké mnišky po třech, starší naopak mívají pokoj po jedné. K jídlu mívají rýži s čočkovou omáčkou, brambory s květákem nebo nastrouhanou mrkev s ředkvičkou a chilli. Volno je každou sobotu a jednou za čtrnáct dnů i v neděli, protože v sobotu mívají mnohde zavřeno. Mnišky chodí ve volnu minimálně ve dvojicích.

FOTO: Buddhistická mniška v Praze

Buddhistická mniška v Praze - buddhisticka mniska – foto Katerina Bursikova JacquesBuddhistická mniška v Praze - buddhisticka mniska – foto Katerina Bursikova Jacques 3Buddhistická mniška v Praze - buddhisticka mniska – foto Katerina Bursikova Jacques 3

Svět se nám jeví podle toho, jak se na něj díváme

V klášteře, kde žije Tenzin Palmo, je asi 350 žen. Stává se, že občas někdo z klášterů odchází a přestane být mniškou, respektive mnichem. Podle Tenzin je to někdy proto, že se zamiluje a nechce už vést mnišský život, nebo proto, že některé místní mnišky přijdou do kláštera jako děti, třeba i proto, že rodiče je nemohou uživit, a později se rozhodnou pro jiný život, nebo si to rozmyslí rodiče. Být mniškou či mnichem ale nutně neznamená jen žít v klášteře, lze třeba i působit v nějakém buddhistickém centru v Evropě, vyučovat buddhismus a podobně. Tenzin je ale s životem v klášteře spokojená. Nedávno tam dokonce natáčela Česká televize a Tenzin potěšilo, že ji chválil tamní opat, který měl na začátku nedůvěru k tomu, aby – jelikož pochází z Evropy – nebyla v klášteře náročná a nechtěla měnit zavedené zvyky.

Ve Sněmovní 7 Tenzin vystoupí ještě v neděli 3. března od 11 do 17 hodin, kdy přítomné seznámí se základy buddhistického učení a povede meditaci. To vše v rámci programu „Svět se nám jeví, podle toho, jak se na něj díváme“, jehož součástí bude i oběd.

Včera, 17:30
V protektorátu Čechy a Morava nebylo nenáviděnějšího nacisty než Karla Hermanna Franka. To on stál...
Včera, 17:09
Pražský magistrát stále hledá místo pro umístění Slovanské epopeje. V současné době prověřuje prostory, které...
Včera, 16:00
Pamatujete si ještě na Moniku Lewinskou? Jako stážistka byla po vůli americkému prezidentovi Billu Clintonovi...
Včera, 14:00
Zákolany u Kladna jsou u starší generace neodmyslitelně spjaty s dělnickým hnutím. Ladislav Zápotocký –...
Včera, 11:30
Což je záliba pro kapitána dopravního letadla trochu neobvyklá. Robert „Bob“ Pearson ovšem miluje létání...
Včera, 11:03
Kouzelné Jižní Čechy patří k nejvyhledávanějším oblastem České republiky. Tato dvě místa nedaleko Českých Budějovic...
Včera, 10:24
Ringhofferovi byla pražská německá rodina podnikatelů a průmyslníků. Zprvu vyráběli pivovarské a cukrovarnické zařízení, později...
Včera, 10:00
Na zahrádce všechno kvete a bují. Za pár týdnů budeme sklízet například první rajčata. Aktuálně...
Včera, 08:30
Obliba velkých i malých pivovarů je stálá a tak není divu, že sou často cílem...
Včera, 08:00
Známý americký spisovatel a humorista Mark Twain prohlásil: „Kdyby bylo možno zkřížit člověka s kočkou,...
Reklama