• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • České Švýcarsko se těší velikému zájmu turistů, Krušné hory nezůstávají pozadu

  27.8.2023
  Doris Drienová

  V Českém Švýcarsku panuje v letošní sezoně čilý návštěvnický ruch. Plná jsou parkoviště v Hřensku, frekventovaná je cesta k Pravčické bráně. Aktivní turisté míří do Krušných hor, vytížený je sportovní areál Klíny na Mostecku. Lidé míří také do Podkrušnohorského zooparku v Chomutově.

  Sezona by mohla být podle odhadu provozovatelů lepší než v loňském roce. Lákadlem pro turisty přijíždějící do osad Mezná a Mezní Louka i do samotného Hřenska byla před loňským rozsáhlým požárem nyní uzavřená Edmundova soutěska a také plameny poničená Gabrielina stezka na Pravčickou bránu. Výletníci mohou využít náhradní Mlýnskou cestu doplněnou o dalekohled s výhledem na požářiště a také o panelovou výstavu s fotografiemi zachycujícími loňské neštěstí. Jízdu na lodičkách mohou lidé absolvovat v Divoké soutěsce, trasa vede přímo z Mezné.

  „Přístupová cesta k Pravčické bráně je hojně frekventovaná, je to vidět na parkovištích v Hřensku a okolí. Čilý ruch panuje na Mlýnské cestě a Divoké soutěsce. Oblast Jetřichovic a Krásnolipska se vrací do normálu před koronavirem,“ řekl mluvčí národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov. „Za normál před covidem považujeme léta 2015 nebo 2016, nikoliv rok 2019, kdy byla extrémně vysoká návštěvnost,“ upozornil Salov.

  Pohyb výletníků je hojný v celé oblasti, kde se při boji s ohněm loni vystřídalo 6000 hasičů. Projevilo se to mimo jiné zvýšeným objemem odpadků. „Museli jsme najmout úklidovou firmu, která dvakrát týdně až do konce října bude procházet nejnavštěvovanější turistické trasy a sbírat odpadky a také zakopávat exkrementy,“ řekl Salov.

  Spokojeni se sezonou jsou provozovatelé sportovního areálu Klíny. „Návštěvnost je solidní, odhadujeme, že bude o deset procent lepší než loni. Po letech nám nese ovoce to, že máme areál celoroční,“ řekl Josef Dlouhý ze střediska, kde je bobová dráha, multifunkční hřiště, bikepark s lanovkou, lanový park, půjčovna kol a koloběžek a také tzv. zipline, jízda po laně nad údolím. Hosté jsou většinou z České republiky. „Dlouhodobě 80 procent návštěvníků tvoří Češi, z cizinců jsou je nejvíc Němců, Poláků, Holanďanů,“ uvedl Dlouhý. Letní sezona končí v závěru října, pak mají provozovatelé měsíc na přeměnu letního areálu na zimní.

  Velmi oblíbený je dlouhodobě Podkrušnohorský zoopark Chomutov, který letos na začátku roku otevřel medúzárium s osmi akvárii. „Loni jsme ke konci srpna měli 168.844 návštěvníků, k dnešku jich už máme od začátku roku 221.571, což nás ohromně těší. Hodně lidí se přišlo podívat na nové expozice,“ řekla ředitelka Věra Fryčová. Další přestavěnou expozici zpřístupnil zoopark na začátku června. V moderních teráriích v pavilonu plazů je průchozí tunel a velké jezírko pro želvy, původně tu byla dětská zoo. Zvířata tady mají dostatek prostoru pro pohyb i úkrytů pro kladení vajec. „Máme připravené další projekty, věříme, že se nám je postupně podaří zrealizovat,“ uvedla Fryčová.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte