Česko není a nebylo v ohrožení, řekl Fiala k incidentu v Polsku

16.11.2022
Doris Drienová

Česko není a nebylo v bezpečnostním ohrožení, řekl po jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS) v souvislosti s úterním dopadem rakety na polské území. Polsku, kde zahynuli dva lidé, premiér vyjádřil upřímnou soustrast. Výbuch na polském území podle předběžných zjištění NATO zřejmě způsobila střela ukrajinské protivzdušné obrany namířená proti ruské raketě. Prohlásil to generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg po mimořádné schůzce velvyslanců členských zemí. Stejně jako on český premiér zdůraznil, že jde o důsledek ruské agrese.

Polsko kvůli incidentu podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) nyní nepožádá Severoatlantickou alianci o konzultace podle čtvrtého článku smlouvy. Státy NATO podle ní dlouhodobě diskutují o dostatečnosti protiraketové a protivzdušné obrany, efektivní obrana má ale i další složky.

„Důležité je přesně vyhodnotit, co se stalo, a potom přijmout příslušná opatření. K tomu jsou státy NATO připraveny,“ uvedl Fiala k dalším krokům aliance. Ruská agrese se podle něho stupňuje. Zdůraznil, že incident by se nestal bez barbarského bombardování ukrajinských civilních cílů ze strany Ruska a obecně ruské agrese na Ukrajině.

Raketu, která v úterý zasáhla obec Przewodów na východě Polska poblíž ukrajinských hranic a vyžádala si dvě oběti, patrně vystřelila ukrajinská protivzdušná obrana, řekl i polský prezident Andrzej Duda. Podle něj nic nenasvědčuje tomu, že šlo o úmyslný útok. Pravděpodobně se tak jednalo o nehodu. Fiala zopakoval, že Česko je spojencem Polska a je s ním v kontaktu.

Ukrajina se v úterý stala terčem masivních ruských útoků cílících na její energetickou infrastrukturu. Podle Kyjeva šlo o nejrozsáhlejší ruské údery od začátku války letos v únoru.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte