• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Česko vzpomíná na oběti sokolů v boji za svobodu

    8.10.2022

    Sokolové v sobotu oslaví Památný den sokolstva, který je od roku 2019 oficiálním významným dnem České republiky. Datum 8. října bylo zvoleno jako připomínka tragických událostí v roce 1941, kdy byla na rozkaz zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha rozpuštěna Česká obec sokolská a její majetek zabaven. Gestapo tehdy zatklo na 1500 sokolů, kteří byli uvězněni, mučeni a následně deportováni do koncentračních táborů.

    Ve městech a obcích, kde působí sokolské jednoty, se konají pietní akty, společenská setkání, turistické pochody či sportovní klání. Oběti sokolské perzekuce z druhé světové války a komunismu uctí odpoledne zástupci České obce sokolské, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a ministr školství Vladimír Balaš (STAN) u Tyršova domu na pražské Malé Straně. Památný den sokolstva připomenou také sokolské vlajky, které vyvěsí na mnoha krajských úřadech, radnicích a sokolovnách v celé republice.

    Také letos se v tento den v poledne uskuteční na Pražském hradě společný slavnostní nástup Hradní stráže a Sokolské stráže. K vidění budou i prezidentské prapory, které má Česká obec sokolská. Vzhledem k tomu, že Hrad je i v sobotu kvůli již skončenému neformálnímu summitu EU uzavřen, mohou zájemci sledovat nástup z Hradčanského náměstí.

    V řadě měst uzavře památný den tradiční večer sokolských světel, v Praze bude u Čertovky na Kampě. Rozsvěcení světel nebo pouštění lodiček se svíčkami má symbolizovat vzpomínku na sokoly, kteří obětovali život pro svou vlast. Další informace o akcích jsou na webu České obce sokolské.

    Sokolská organizace, kterou v únoru 1862 založili Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner, měla velké zásluhy na proniknutí tělovýchovné činnosti mezi nejširší vrstvy obyvatel.

    Sokolové stáli u zrodu československých legií i samostatného Československa, za svobodu země bojovali v domácím i zahraničním odboji během druhé světové války i po ní. V noci ze 7. na 8. října 1941 gestapo zatklo všechny sokolské činovníky z ústředí, žup i větších jednot, kteří ještě byli na svobodě. Tisíce z nich mučení a věznění v koncentračních táborech nepřežily. Sokolské hnutí po převzetí moci zakázali i komunisté, činnost obnovilo až po roce 1989. V současnosti má Česká obec sokolská víc než 150.000 členů.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte