Českolipské muzeum je plné zvířat z celého světa

5.11.2022
Fefík

Pozoruhodnou stálou expozicí nazvanou Zvířata z celého světa se může pochlubit Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě. Její základ tvoří sbírka Heinricha Wedricha z České Lípy, tvořená exponáty, které tento sběratel získával koupí na svých obchodních cestách. Orientoval se především na exoty ze všech zoogeografických oblastí. V roce 1904 odkázal svou sbírku i s budovou muzea v Havlíčkově ulici městu.

Atmosféru expozice dotváří i původní vitríny a celkové pojetí prostoru, které hned u vstupu upozorní na historickou hodnotu sbírky,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V roce 1934 byla do muzea převezena z Chomutova sbírka loveckých trofejí spolku Hubert. Byly to trofeje zvěře, denních i nočních dravců a řady druhů kachen.

V roce 1937 muzejní sbírky doplnila  kolekcí exemplářů sbírkou exponátů ze severního Ruska a Sibiře.

Kudlanky nábožné míří na sever. Jednu už potkali i na Liberecku

 

Soubor všech zmíněných sbírek čítal více než 3 tisíce kusů. Další exponáty získalo muzeum ze školních sbírek, například z českolipského gymnázia, a jiných muzei. Přírůstky do sbírky exotů získává muzeum také od severočeských zoologických zahrad a od soukromníků.

Od roku 1992 sbírky doplňují i předměty dovezenými z přírodovědných expedic, které pořádá muzeum společně se společností ZOOGEOS. Hlavním cílem je především uchování cenného historického souboru exotických exponátů a jeho další zpracování včetně doplňování o nové přírůstky. Expozice má sloužit veřejnosti i vědeckému zájmu odborníků.

Zdroj: Jan Mikulička, Liberecký kraj


Témata:

Nepřehlédněte