Černá hodinka pro Zemi

Liberec, Jablonec nad Nisou nebo Nový Bor na Českolipsku se v sobotu připojí k projektu Hodina Země. Celosvětový happening již počtrnácté propojí obce, firmy i jednotlivce, jimž není lhostejná ochrana a budoucnost planety. V Libereckém kraji se vedle jednotlivců připojí také menší města a obce jako Hrádek nad Nisou, Svor, Dolní Řasnice nebo Hlavice.

„Symbolickým zhasnutím světel a veřejného osvětlení dáme najevo, že v našem městě věnujeme pozornost ochraně životního prostředí a klimatu,“ řekla vedoucí odboru životního prostředí novoborské radnice Jitka Kopčáková. Účast dvanáctitisícového města v kampani podpořili radní. „Přidat se může kdokoliv, stačí, když doma v uvedený den a čas zhasne,“ doplnila Kopčáková.

Ve stotisícovém Liberci zhasne v sobotu na hodinu nasvícení budovy historické radnice a budovy bývalé galerie – Liebiegův palác. „Jablonec zhasne osvětlení kostelů sv. Anny a Dr. Farského, mšenské kapličky a Památníku obětem I. světové války v Tyršově parku,“ doplnil ekonomický náměstek jabloneckého primátora Milan Kouřil (ANO).

Česká Lípa vždy nechávala poslední březnovou sobotu vypnout veřejné osvětlení, kvůli koronaviru od toho letos vedení města upustilo. „Vzhledem k tomu, že se vypíná ručně a akce by vyžadovala větší počet lidí venku, letos necháme rozsvíceno,“ řekla mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová. Radnice ale vyzvala veřejnost, aby se k happeningu připojila. „Stačí si doma udělat černou hodinku,“ dodala mluvčí města.

Čtení na dobrou noc a nový seriál. Novinky libereckého Divadla

Celosvětovou akci vyhlašuje a koordinuje Světový fond na ochranu přírody (WWF). Prvním, kdo chtěl tímto netradičním způsobem upozornit na změnu klimatu, byla australská opera v Sydney v roce 2007. Postupně se vždy poslední sobotu v březnu zapojovala další města po světě. Loni se na celém světě zapojilo 187 zemí, zhaslo 3000 významných památek a připojily se miliony jednotlivců a organizací.

Česko se přidalo v roce 2010, akci koordinuje Ekologický institut Veronica. Loni se zapojilo rekordních 165 obcí, 77 firem, přes 750 jednotlivců a 11 památek. Letos je zatím přihlášených méně, důvodem může být pandemie nového koronaviru. Podle informací z internetových stránek projektu se v Česku ke kampani zatím přihlásilo 111 měst a obcí a také pět památek, přes 420 jednotlivců a zhruba 50 firem.

vera/čtk

Dnes, 15:20
V rámci projektu Křišťálové údolí (Crystal Valley) dostanou turisté v Libereckém kraji možnost za zvýhodněné...
Včera, 15:25
Nakažených covidem-19 v Libereckém kraji už druhý týden nepřibývá. Nový případ odhalily testy naposledy o...
28.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
28.5.2020
Muzeum socialistických vozů se na Jablonecku po několika letech přestěhovalo, z Velkých Hamrů do Železného...
28.5.2020
Referendum k obnovení těžby kamene na Tlustci bude v Brništi na Českolipsku v pátek 19....
27.5.2020
Výjimečný příběh Němky Elisabeth Morcheové a šesti jejích synů, kteří byli i československými občany, nově...
26.5.2020
Nepříliš velký byl zájem o městský plavecký stadion v Liberci, který po 75 dnech obnovil...
26.5.2020
Za přísných hygienických opatření se návštěvám otevřel Domov seniorů v Liberci na Františkově, který je...
25.5.2020
Mládě orlosupa bradatého vylíhlé v liberecké zoo vypustí v rámci záchranného programu ve středu do...
24.5.2020
Sklářské muzeum v Novém Boru na Českolipsku se na rozdíl od jiných muzeí a galerií...
23.5.2020
S unikátní poctou naší vlasti přichází Jablonecké kulturní a informační centrum společně s Nadací pojišťovny...
Reklama