Černá hodinka pro Zemi

Liberec, Jablonec nad Nisou nebo Nový Bor na Českolipsku se v sobotu připojí k projektu Hodina Země. Celosvětový happening již počtrnácté propojí obce, firmy i jednotlivce, jimž není lhostejná ochrana a budoucnost planety. V Libereckém kraji se vedle jednotlivců připojí také menší města a obce jako Hrádek nad Nisou, Svor, Dolní Řasnice nebo Hlavice.

„Symbolickým zhasnutím světel a veřejného osvětlení dáme najevo, že v našem městě věnujeme pozornost ochraně životního prostředí a klimatu,“ řekla vedoucí odboru životního prostředí novoborské radnice Jitka Kopčáková. Účast dvanáctitisícového města v kampani podpořili radní. „Přidat se může kdokoliv, stačí, když doma v uvedený den a čas zhasne,“ doplnila Kopčáková.

Ve stotisícovém Liberci zhasne v sobotu na hodinu nasvícení budovy historické radnice a budovy bývalé galerie – Liebiegův palác. „Jablonec zhasne osvětlení kostelů sv. Anny a Dr. Farského, mšenské kapličky a Památníku obětem I. světové války v Tyršově parku,“ doplnil ekonomický náměstek jabloneckého primátora Milan Kouřil (ANO).

Česká Lípa vždy nechávala poslední březnovou sobotu vypnout veřejné osvětlení, kvůli koronaviru od toho letos vedení města upustilo. „Vzhledem k tomu, že se vypíná ručně a akce by vyžadovala větší počet lidí venku, letos necháme rozsvíceno,“ řekla mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová. Radnice ale vyzvala veřejnost, aby se k happeningu připojila. „Stačí si doma udělat černou hodinku,“ dodala mluvčí města.

Čtení na dobrou noc a nový seriál. Novinky libereckého Divadla

Celosvětovou akci vyhlašuje a koordinuje Světový fond na ochranu přírody (WWF). Prvním, kdo chtěl tímto netradičním způsobem upozornit na změnu klimatu, byla australská opera v Sydney v roce 2007. Postupně se vždy poslední sobotu v březnu zapojovala další města po světě. Loni se na celém světě zapojilo 187 zemí, zhaslo 3000 významných památek a připojily se miliony jednotlivců a organizací.

Česko se přidalo v roce 2010, akci koordinuje Ekologický institut Veronica. Loni se zapojilo rekordních 165 obcí, 77 firem, přes 750 jednotlivců a 11 památek. Letos je zatím přihlášených méně, důvodem může být pandemie nového koronaviru. Podle informací z internetových stránek projektu se v Česku ke kampani zatím přihlásilo 111 měst a obcí a také pět památek, přes 420 jednotlivců a zhruba 50 firem.

vera/čtk

Včera, 16:20
Už šedesát let se mohou obyvatelé České Lípy těšit z autobusové dopravy po městě i...
12.9.2021
Budeme mít v Krkonoších květnaté horské louky, nebo budeme sbírat luční borůvky? To je dilema,...
12.9.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
12.9.2021
Liberečtí strážníci nebudou od příštího roku sloužit ve 25 kilometrů vzdáleném Frýdlantu. Smlouva mezi oběma...
11.9.2021
Skláři společnosti Lasvit Ajeto v Lindavě na Českolipsku připravují 14 Cen Thálie. Letos jsou ve...
11.9.2021
Osvětlenou novou páteřní sjezdovku bude mít skiareál na Ještědu v Liberci už na letošní zimní...
11.9.2021
Motorkář (†77) předjížděl na Českolipsku nákladní vozidlo Praga V3S. Utrpěl smrtelná zranění. Viníka nehody určí...
10.9.2021
Liberecký kraj se stane jedním z akcionářů MMN a.s – Nemocnice Jilemnice a Nemocnice Semily. Koupí...
10.9.2021
Lidé v Chuchelně na Semilsku se obávají zahájení těžby v čedičovém lomu. Ten mají doslova...
8.9.2021
Socha Václava Budovce z Budova opustila koncem srpna své místo před zámkem v Mnichově Hradišti,...
3.9.2021
Most vedoucí přes řeku Jizeru v Poniklé je kulturní památkou. Ve svém rozhodnutí to uvedlo Ministerstvo...
Reklama