Domov císaře Ferdinanda mění kastelána. Jaké jsou jeho plány na zámku Zákupy

Na dvou z osmi státních hradů a zámků v Libereckém kraji se letos změní kastelán. Jedním z nich je zámek Zákupy na Českolipsku. Vladimír Tregl vystřídal po sedmi letech Petra Weisse, který se od podzimu stane kastelánem jiného státního zámku, který je na Pardubicku. Nového kastelána bude mít také hrad Grabštejn na Liberecku. Po skončení sezony odejde Iva Bártová, také zamíří do východních Čech, kde bude kastelánkou na jiné státní památce.

Za působení Weisse se na císařském zámku Zákupy zvedla návštěvnost o více než sto procent na současných zhruba 33 000 návštěvníků za rok a také přibyly a rozšířily se prohlídkové trasy. „Dokázal, že se trochu opomíjený, a přitom nádherný zámek dostal opět do povědomí veřejnosti,“ uvedl regionální ředitel NPÚ Miloš Kadlec.

Weiss na Zákupy bude vzpomínat jako na domov císaře Ferdinanda. „Kde to přímo dýchá atmosférou starého mocnářství. Jsem rád, že jsme v obrovském pracovním tempu stihli upravit tři prohlídkové trasy, pokladnu a že se podařilo spustit velké investiční akce,“ uvedl Weiss. Loni na podzim začala několikaletá obnova střechy a krovů za více než 82 milionů korun a připravuje se za více než 120 milionů korun částečná obnova přilehlého zchátralého hospodářského dvora ze 17. století.

Zaměřeno na vodu v krajině. Vědci liberecké univerzity chtějí zmapovat zaniklé vodní prvky

Nový kastelán je dlouholetý pracovník NPÚ, který se mimo jiné významně podílel na reinstalaci mnoha prohlídkových tras či jednotlivých interiérů státních památek. „Právě s ním jsou spojeny nové instalace na hradě Grabštejn, zámcích Hrubý Rohozec, Lemberk, Opočno, Litomyšl a také Zákupy,“ uvedla regionální mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Lucie Bidlasová. Pro Zákupy zajišťoval Tregl agendu spojenou s restaurováním mobiliáře a výzdoby místností, ve spolupráci se správou zámku vytvářel nové prohlídkové trasy, vypomáhal jako pokladní a průvodce a podílel se na zajišťování kulturních akcí.

„Zákupský zámek se mi líbil již od dětství a dodnes jeho interiéry považuji za jedny z nejkrásnějších v republice,“ uvedl nový kastelán. Zámek by rád ještě více otevřel návštěvníkům. „A to nejen postupným rozšiřováním prohlídkových tras o nově opravené místnosti, ale i zavedením celoročního návštěvnického provozu,“ dodal Tregl. Novinky chystá u kulturních akcí či svatebních obřadů a větší péči chce dopřát také okolí zámku, zvláště parku.

vera/čtk

Zachování památek pro budoucí generace

30.11.2020
Secesní kavárna Union v České Lípě by se příští rok měla dočkat opravené fasády. Nejdřív...
30.11.2020
V Libereckém kraji do rána nasněžilo, silničáři doporučují opatrnost. Hlavní tahy jsou většinou holé a...
26.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
26.11.2020
Závěrečný koncert letošního 19. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica museli organizátoři kvůli koronavirové pandemii...
22.11.2020
Liberecký kraj spustil nový projekt na podporu regionálních výrobků a jejich producentů „Liberecký kraj sobě“....
21.11.2020
V létě byla zahájena stavba kontejnerového stání na autobusové zastávce v Železném Brodě, v části...
19.11.2020
Africkým morem prasat je v Libereckém kraji ohrožen zejména Frýdlantský výběžek. Důvodem jsou migrační trasy...
18.11.2020
V letošním roce byla dokončena obnova informační soustavy hřbitova u turnovského kostela Narození Panny Marie....
16.11.2020
Koncem ledna 2019 odstartovala demolicí bytových domů stavba Alzheimer centra v Turnově. Letos na jaře...
15.11.2020
Jedním z dopadů koronavirové pandemie v letošním roce je snížení počtu cestujících městskou hromadnou dopravou,...
13.11.2020
Hejtman Martin Půta ve středu předal řediteli Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Luďku Kramářovi klíče...
Reklama