Domov císaře Ferdinanda mění kastelána. Jaké jsou jeho plány na zámku Zákupy

Na dvou z osmi státních hradů a zámků v Libereckém kraji se letos změní kastelán. Jedním z nich je zámek Zákupy na Českolipsku. Vladimír Tregl vystřídal po sedmi letech Petra Weisse, který se od podzimu stane kastelánem jiného státního zámku, který je na Pardubicku. Nového kastelána bude mít také hrad Grabštejn na Liberecku. Po skončení sezony odejde Iva Bártová, také zamíří do východních Čech, kde bude kastelánkou na jiné státní památce.

Za působení Weisse se na císařském zámku Zákupy zvedla návštěvnost o více než sto procent na současných zhruba 33 000 návštěvníků za rok a také přibyly a rozšířily se prohlídkové trasy. „Dokázal, že se trochu opomíjený, a přitom nádherný zámek dostal opět do povědomí veřejnosti,“ uvedl regionální ředitel NPÚ Miloš Kadlec.

Weiss na Zákupy bude vzpomínat jako na domov císaře Ferdinanda. „Kde to přímo dýchá atmosférou starého mocnářství. Jsem rád, že jsme v obrovském pracovním tempu stihli upravit tři prohlídkové trasy, pokladnu a že se podařilo spustit velké investiční akce,“ uvedl Weiss. Loni na podzim začala několikaletá obnova střechy a krovů za více než 82 milionů korun a připravuje se za více než 120 milionů korun částečná obnova přilehlého zchátralého hospodářského dvora ze 17. století.

Zaměřeno na vodu v krajině. Vědci liberecké univerzity chtějí zmapovat zaniklé vodní prvky

Nový kastelán je dlouholetý pracovník NPÚ, který se mimo jiné významně podílel na reinstalaci mnoha prohlídkových tras či jednotlivých interiérů státních památek. „Právě s ním jsou spojeny nové instalace na hradě Grabštejn, zámcích Hrubý Rohozec, Lemberk, Opočno, Litomyšl a také Zákupy,“ uvedla regionální mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Lucie Bidlasová. Pro Zákupy zajišťoval Tregl agendu spojenou s restaurováním mobiliáře a výzdoby místností, ve spolupráci se správou zámku vytvářel nové prohlídkové trasy, vypomáhal jako pokladní a průvodce a podílel se na zajišťování kulturních akcí.

„Zákupský zámek se mi líbil již od dětství a dodnes jeho interiéry považuji za jedny z nejkrásnějších v republice,“ uvedl nový kastelán. Zámek by rád ještě více otevřel návštěvníkům. „A to nejen postupným rozšiřováním prohlídkových tras o nově opravené místnosti, ale i zavedením celoročního návštěvnického provozu,“ dodal Tregl. Novinky chystá u kulturních akcí či svatebních obřadů a větší péči chce dopřát také okolí zámku, zvláště parku.

vera/čtk

Zachování památek pro budoucí generace

Včera, 15:02
Sklizeň v Libereckém kraji je zatím nadprůměrná, oproti loňsku má ale zpoždění. Sklizeno je zatím...
Včera, 12:47
Liberecké divadlo F. X. Šaldy po čtvrt roce dokončilo rekonstrukci hlediště velké scény za 4,4...
Včera, 11:14
Bývalá vzorkovna vitráží v Okrouhlé na Českolipsku, jež je v zemi zřejmě ojedinělou stavbou, se...
10.8.2020
Historický jarmark v Liberci se uskuteční nezvykle až v polovině srpna, příští víkend. Letošním tématem...
10.8.2020
Cyklostezku, která odvede cyklisty z frekventované a nebezpečné silnice I/9, připravují společně města Česká Lípa...
10.8.2020
V budově radnice v Jablonci nad Nisou se ve středu po roční odstávce znovu rozjede...
9.8.2020
Provoz letecké záchranné služby v Ústí nad Labem stojí ročně desítky milionů korun. Náklady se...
8.8.2020
Vyslat dopředu varování, například před zřícením mostu nebo sesunutím svahu, umí systém nově vzniklé firmy...
6.8.2020
Rekordní počet firem se představuje na čtyřdenní přehlídce skla a bižuterie Křehká krása, která začala...
6.8.2020
Nejlepší výčepní severních, středních a východních Čech se sešli v prostorách PUOR Plaudit Restaurant v...
Reklama