Koronavirus všechno mění. Hudba ale všechny propojuje a stále pomáhá

Organizátoři Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica připravují benefiční koncert pro Liberecký kraj. Výtěžek koncertu, na němž vystoupí umělecký garant festivalu, houslový virtuos Josef Špaček a klavírista Miroslav Sekera, poputuje do sbírky na boj proti novému koronaviru, kterou vyhlásil Liberecký kraj. Koncert z libereckého divadla F.X. Šaldy budou moci zájemci sledovat živě na www.facebook.com/lipamusica ale také například na internetové televizi Mall.tv. Řekla to mluvčí festivalu Lucie Johanovská.

Koncert začne 30. dubna v 19.00 hodin, nabídne díla Bedřicha Smetany a Igora Stravinského. Veřejnost má možnost přispět prostřednictvím dárcovské platformy www.donio.cz/lipamusica. „Prostředky poputují tam, kde jsou nejvíce potřeba dle uvážení Libereckého kraje, na který jsme právem hrdí nejen optikou posledních týdnů,“ řekl k projektu Liberecký kraj sobě, Lípa Musica Libereckému kraji! ředitel festivalu Martin Prokeš.

Festival Lípa Musica patří k největším akcím svého druhu nejen v Libereckém kraji. Začínal v roce 2000 jako přehlídka duchovní hudby s pěti koncerty, postupně se rozšířil i do sousedních regionů. Na programu loňského ročníku bylo 21 projektů a dva doprovodné na 15 místech Libereckého a Ústeckého kraje a sousedního Saska. Hvězdou letošního festivalu měl být světově proslulý soubor hráčů na historické nástroje L’Arpeggiata, který měl 12. září vystoupit na zahajovacím koncertu. Koronavirus ale všechno změnil.

Pražské jaro online. Organizátoři připravují deset živě přenášených koncertů

„Festival Lípa Musica jsme nuceni přepracovat úplně celý. Dramaturgie byla postavena tak, abychom představili ty nejlepší z nejlepších v rámci evropského měřítka a zároveň navštívili tradiční místa na německé straně. Hranice jsou zavřené a nikdo v současné chvíli nedokáže věštit z křišťálové koule, jak tomu bude na podzim,“ řekl Prokeš. Organizátoři proto podle něj připravují výjimečný ročník, kde se představí výhradně čeští špičkoví umělci. „Zároveň je tím rádi podpoříme, protože jejich ekonomická situace není lehká,“ dodal ředitel festivalu.

vera/čtk

Včera, 12:59
Město Liberec nechalo letos zrevidovat stav mostních konstrukcí a propustů ve svém vlastnictví.
25.10.2020
Květnatý kruhový objezd si přáli občané města Liberce, když na začátku letošního roku hlasovali pro...
22.10.2020
Společnost TMR Ještěd, provozovatel zdejšího skiareálu, získal všechna potřebná povolení pro realizaci úvodní fáze rozvoje...
19.10.2020
Novou ředitelkou Naivního divadla Liberec bude od 1. ledna 2021 Kateřina Pavlů. Ta třicet let...
17.10.2020
V náročné přípravě přestavby budovy bývalé České pojišťovny v ulici U Synagogy v České Lípě...
16.10.2020
Kvůli opatřením proti koronaviru začal Liberecký kraj znovu omezovat veřejnou dopravu. V souvislosti se zastavením...
14.10.2020
Povodí Labe v loňském září zahájilo opravy hráze vodní nádrže Mšeno. Oprava koruny hráze spěje...
13.10.2020
Stavby roku. Díky téhle soutěži má veřejnost možnost seznámit se s přehlídkou toho nejlepšího a...
6.10.2020
Martin Půta z vítězných Starostů pro Liberecký kraj bude zřejmě už třetí volební období hejtmanem....
6.10.2020
Pacienty s nemocí covid-19 už vedle Krajské nemocnice Liberec přijímají také ostatní tři páteřní nemocnice...
Reklama