Letos slaví 170. let založení hasičský sbor v Zákupech. Nová zbrojnice však nebude

Kvůli propadu daňových příjmů museli v Zákupech na Českolipsku odložit plánovanou výstavbu hasičské zbrojnice. Město přitom získalo na projekt 7,5 milionu korun dotace z národních a krajských zdrojů, dalších zhruba osm milionů si na stavbu našetřilo. Kvůli koronavirové pandemii bude ale radnice peníze potřebovat, a proto stavbu odložila na příští rok. Omezovat musí i další investice a opravy.

„Když se rozjela covidová krize, tak nám bylo jasné, že tu stavbu hasičárny přesuneme na příští rok, abychom měli připravený nějaký polštář. Teď už je jasné, že ho budeme muset zapojit do běžného financování města. Potřebujeme příspěvek na školu, školku, domov důchodců,“ řekl starosta Radek Lípa (Starostové pro Liberecký kraj). Takzvané kompenzační bonusy podle něj připravily město o peníze na zbytek drobných oprav. „Chtěli jsme dělat nový přechod pro chodce před školou, chtěli jsme rozjet opravu střechy, chtěli jsme dělat dětské hřiště na sídlišti, to všechno teď musíme škrtnout,“ řekl starosta.

Celkově radnice na letošní rok počítala s rozpočtem přes 93 milionů korun, z toho téměř 54 milionů korun měly být daňové příjmy. Koronavirová opatření a bonusy mohou ale podle starosty město připravit až o 30 % těchto příjmů. Z investic proto město udělá jen akce, na něž už uzavřelo smlouvy, a ty, na které získalo dotace. „A pak budeme rádi, že ufinancujeme běžný život ve městě,“ řekl Lípa. Na hasičskou zbrojnici podle starosty určitě v příštím roce dojde. „Jsme připraveni si na tu stavbu půjčit, protože letos určitě nic neušetříme,“ dodal.

Křehká krása, která vzniká pod rukama sklářů. Křišťálové údolí se otevře turistům

Nová hasičská zbrojnice měla být podle starosty dárkem k letošnímu 170. výročí založení místního hasičského sboru. Zákupští hasiči jsou nejstarším sborem dobrovolných hasičů ve střední Evropě. První plně organizovaný hasičský sbor ve městě založil roku 1850 Ferdinand Leitenberger, důstojník v záloze. O založení ho požádala tehdejší městská rada. Leitenberger také vypracoval odbornou brožuru s názvem Dobrovolné hasičské sbory, která se stala potřebnou nejen v českém království. Dnes sídlí v areálu s městským hospodářstvím.

vera/čtk

4.7.2020
Za svatbu mimo obřadní síň radnice nebo v jiný, než magistrátem stanovený den si snoubenci...
4.7.2020
Přesně před dvaašedesáti lety došlo k tragické události na železnici u Frýdlantu v severních Čechách....
3.7.2020
Na dvou z osmi státních hradů a zámků v Libereckém kraji se letos změní kastelán....
2.7.2020
Hejnice v podhůří Jizerských hor na Liberecku musely v tomto týdnu vypustit a vyčistit přírodní...
2.7.2020
Vědci Technické univerzity v Liberci chtějí zmapovat zaniklé vodní prvky v krajině a přispět k...
30.6.2020
Rekonstrukce silnice uzavře od 20. července přístup z Liberce na Ještěd. Kvůli stavbě bude pro...
30.6.2020
Péči o unikátní železniční stanici Martinice v Krkonoších a záchranu bývalého Beranova hostince v Trávníčku...
27.6.2020
Vlastní křesťanskou střední školu chce příští rok v Hejnicích na Liberecku otevřít sbor Jednoty bratrské....
26.6.2020
Obrázky mraku, slunce, roušek a nápis Společně jsme to zvládli překrývaly známky za II. pololetí...
25.6.2020
Zastupitelé Jablonce nad Nisou dnes schválili smlouvu o zajištění provozu tramvajové linky 11 do Liberce...
Reklama