Neobvyklé stavbě v Okrouhlé se navrací původní podoba. Jde o bývalou vzorkovnu chrámových oken

Bývalá vzorkovna vitráží v Okrouhlé na Českolipsku, jež je v zemi zřejmě ojedinělou stavbou, se za několik let možná stane turistickým cílem. Spojuje v sobě prostou budovu bývalé dílny s bydlením a impozantní neogotickou věží s vitrážovými okny. Kulturní památce ještě před několika lety hrozil zánik, nyní ji postupně opravuje její současný majitel, důchodce Jan Sýkora. Práce podle něj potrvají ještě minimálně pět let. V budoucnu by tam rád vytvořil minimuzeum někdejšího majitele a továrníka Karla Meltzera s funkční vitrážovou dílnu.

„Snaha je v rámci možností vrátit tomu trochu podobu a důstojnost, která tady byla. Je to naprosto mimořádná stavba, není tady nic v republice ani nikde okolo, co by se s tím dalo srovnat,“ uvedl Sýkora.

Podle něj je stavba pozoruhodná tím, že sloužila nejen k výrobě, ale současně také jako reprezentační sídlo. Jde o bývalou vzorkovnu chrámových oken továrníka Meltzera, jehož firma největší rozkvět zažívala na přelomu 19. a 20. století. „Na svou dobu to byla zcela výjimečná firma. Uvádí se, že měla až několik set děl ročně,“ uvedl Sýkora.

Neobvyklá stavba byla kdysi jen chalupou, kterou továrník postupně rozšiřoval. Vzorkovna v podobě chrámové věže je její součástí od roku 1893. „Fungovalo to jako místo, kde se dávaly dohromady velikánské vitráže a jednak to byla také ukázka toho, co ve firmě umí,“ uvedl Sýkora. Věž má i nezvyklou konstrukci. Zděné je jen první patro, nad ním je ocelový rám a na něm je podle Sýkory přichycená keramika. „Je to asi deset typů keramických tvarovek,“ dodal.

Až v polovině srpna, ale přeci. Na jarmark v Liberci se vrátí Golem

Jako vzorkovna fungovalo stavení v Okrouhlé do roku 1907 nebo 1911, kdy vyhořelo a továrník výrobu přesunul do německé Žitavy. Poté toto místo sloužilo k bydlení a postupně chátralo. Stavbu poškodili i vandalové a část vybavení ukradli zloději. Sýkoru bývalá vzorkovna uchvátila před 17 lety, spatřil ji při cestě vlakem mezi stromy. „Viděl jsem divnou stavbu. Tady byl nápis na prodej. Chvilku jsem váhal a pak koupil, ale tehdy bez věže. Ta měla jiného majitele,“ uvedl. Vlastníkem zchátralé věže se stal před čtyřmi lety.

Oprava se provádí postupně, dotacemi se podílí kraj a ministerstvo kultury. Nejprve se udělala podrobná dokumentace celé věže a poté sejmuly dochované částí vitráží. Na věži je pět velkých a pět malých oken. „Opravily se také nosné rámy a provizorně zasklilo. V další etapě to byla spíše práce v ateliéru, tam se restaurují postupně jednotlivá okna,“ uvedl Sýkora. Součástí letošní třetí etapy je čištění a oprava první keramické stěny věže. V plánu do budoucna je také navrácení špičky věže, kterou zničil požár před více než 100 lety. Věž měla kdysi na výšku 24 metrů, dnes má zhruba 16 metrů.

vera/čtk

Českou Lípu a Nový Bor propojí cyklostezka. Město však nevlastní téměř žádný pozemek

19.10.2020
Novou ředitelkou Naivního divadla Liberec bude od 1. ledna 2021 Kateřina Pavlů. Ta třicet let...
17.10.2020
V náročné přípravě přestavby budovy bývalé České pojišťovny v ulici U Synagogy v České Lípě...
16.10.2020
Kvůli opatřením proti koronaviru začal Liberecký kraj znovu omezovat veřejnou dopravu. V souvislosti se zastavením...
14.10.2020
Povodí Labe v loňském září zahájilo opravy hráze vodní nádrže Mšeno. Oprava koruny hráze spěje...
13.10.2020
Stavby roku. Díky téhle soutěži má veřejnost možnost seznámit se s přehlídkou toho nejlepšího a...
6.10.2020
Martin Půta z vítězných Starostů pro Liberecký kraj bude zřejmě už třetí volební období hejtmanem....
6.10.2020
Pacienty s nemocí covid-19 už vedle Krajské nemocnice Liberec přijímají také ostatní tři páteřní nemocnice...
5.10.2020
V Libereckém kraji bude nejspíše vládnout koalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj (SLK) s ODS...
5.10.2020
Vítězní Starostové v čele s Martinem Půtou začali hned po zveřejnění volebních výsledků jednat o...
5.10.2020
Josef Čapek patří bezpochyby k nejdůležitějším představitelům klasické české moderny a avantgardy. A to nejen...
Reklama