O rekonstrukci divadla se v České Lípě diskutuje přes 20 let. Letos se dočká

Rekonstrukce Jiráskova divadla v České Lípě bude téměř o pětinu levnější. Ve veřejné soutěži zvítězil Metrostav s nabídkovou cenou 160,8 milionu korun, projektanti přitom původně náklady odhadli na 197 milionů. Poslední akcí před rekonstrukcí bude divadelní přehlídka Českolipský divadelní podzim letos v říjnu. Oprava by měla začít 1. listopadu a potrvá téměř dva roky, řekla starostka České Lípy Jitka Volfová (ANO). Nákladnou stavbu hradí město ze svého.

Jiráskovo divadlo vzniklo ve 30. letech minulého století přestavbou městské tělocvičny z roku 1907. Budova má špatnou vzduchotechniku a statiku. O její rekonstrukci se ve městě diskutuje přes dvacet let. Radnice původně zvažovala výstavbu nové divadelní budovy, na projekt za 300 až 400 milionů korun se však nepodařilo získat dotace. Uvažovalo se také o přesunu divadla do kulturního domu Crystal. Nakonec se město vrátilo k myšlence budovu Jiráskova divadla zrekonstruovat.

„Do výběrového řízení se přihlásilo osm firem. Zakázku jsme vítězi přidělili už na konci července, se zveřejněním jsme ale čekali do doby, kdy uplyne lhůta pro podání námitek,“ řekl místostarosta Martin Brož (ANO). Námitky nikdo nepodal, proto město do konce září podepíše s Metrostavem smlouvu a po skončení divadelní přehlídky budovu vyklidí, aby byla před zahájením stavby prázdná. Součástí zakázky je podle Brože nejen samotná rekonstrukce a přístavby, ale také dodávka vybavení interiérů divadla a dodávka a montáž techniky včetně servisu.

Podobu rekonstrukce navrhl ateliér architekta Adama Rujbra. Historie budovy sahá až do období baroka a některé prvky jako trámové či klenuté stropy má rekonstrukce odhalit. Hlavní vchod se přesune do Panské ulice, současný vchod z Jiráskovy ulice bude sloužit jako služební. Úpravy čekají dvůr, Panskou a Jiráskovu ulici propojí pasáž, aby už nebylo nutné budovu obcházet. Vedle hlavního sálu budou v divadle i dva salonky a foyer s mobilním barem, který lze využít pro klubová divadelní představení a komorní koncerty. „Celý objekt bude bezbariérový,“ dodala starostka Volfová.

vera/čtk

V chomutovském zooparku pokořili další hranici návštěvnosti

18.9.2020
Originální architekturu, zajímavé stavby i jejich tvůrce hodnotí porotci v již tradiční Soutěži Karla Hubáčka....
1.9.2020
České Lípě se nedaří zajistit opravu poškozené fasády secesní kavárny Union v centru. Několik let...
13.8.2020
Krajská nemocnice Liberec bude mít v provozu své odběrové místo pro samoplátce k testování na...
11.8.2020
Bývalá vzorkovna vitráží v Okrouhlé na Českolipsku, jež je v zemi zřejmě ojedinělou stavbou, se...
10.8.2020
Cyklostezku, která odvede cyklisty z frekventované a nebezpečné silnice I/9, připravují společně města Česká Lípa...
6.8.2020
Na letošní sezónu připravil hrad Valdštejn zajímavou výstavu, připomínající význam a slávu jednoho z nejstarších...
5.8.2020
Odvolací soud v Liberci musel zrušit další líčení v kauze nelegálního zabíjení tygrů a obchodu...
29.7.2020
Sdružený nákup osobních pomůcek na ochranu před koronavirovou nákazou zhruba za 88 milionů korun bez...
28.7.2020
Česká Lípa znovu nabízí zájemcům značení bicyklů, ale také například koloběžek nebo invalidních vozíků, má...
21.7.2020
Deset let se Česká Lípa snaží do svého majetku získat strategické pozemky v areálu bývalé...
Reklama