Samoplátci si už v nemocnici v České Lípě test neudělají. Je to pro ni prodělečné

Nemocnice s poliklinikou v České Lípě ukončila testování na covid-19 pro samoplátce, prodělává na něm. Stanovená cena z předpisu ministerstva zdravotnictví nezohledňuje veškeré související náklady spojené s odběrem a laboratorním vyšetřením, pouze samotný laboratorní výkon, řekla mluvčí druhé největší nemocnice v Libereckém kraji Kateřina Amrichová. Odběry na základě žádanky vystavené lékařem nebo krajskou hygienickou stanicí budou podle ní pokračovat.

Placené testy potřebují zejména takzvaní pendleři, kteří jezdí za prací do sousedního Německa. V Libereckém kraji začaly odběry pro samoplátce poskytovat od 28. dubna v Jablonci nad Nisou, další den pak také v České Lípě, Liberci a Jilemnici. Cena byla stanovena na 2800 korun, vycházela z ceníku schváleného pojišťovnou a odrážela i náročnost testování. Od pátku 15. května ale mohou účtovat maximálně 1756 korun, které stanovilo ministerstvo. I v Liberci a Jilemnici teď zvažují, že testování samoplátců ukončí. S výjimkou páteřních nemocnic ho ale nikdo jiný v kraji nenabízí.

„Zatím počítáme s tím, že ještě dnes se bude testovat. Zájem je poměrně velký, daleko větší, než jsme čekali, je to ale prodělečné. Pokud to ukončíme, fakticky tím zabráníme těm lidem vycestovat,“ řekl Jiří Kalenský, ředitel společnosti MMN, která provozuje nemocnice v Jilemnici a Semilech. V současné situaci si ale podle něj nemohou nemocnice dovolit na testování doplácet, v souvislosti s koronavirovou pandemií mají už tak ekonomické problémy.

Armádní medici budou na Liberecku pomáhat jen do konce května

V Libereckém kraji za minulý týden přibyly tři potvrzené případy nemoci covid-19, poslední je ze soboty. Od začátku pandemie testy v kraji prokázaly onemocnění u 200 lidí, z toho 174 se jich už vyléčilo. Hygienici v kraji nechali zatím na koronavirus otestovat 7981 lidí. V karanténě nařízené hygieniky je aktuálně 77 lidí, v dalších případech ji nařídili praktičtí lékaři. Komplikacím spojeným s koronavirem podlehli v kraji čtyři senioři, měli ale i jiná závažná onemocnění.

vera/čtk

Včera, 12:41
V Liberci se v září uskuteční závod vodicích psů. Do krajského města se po pěti...
3.8.2020
Práce na dostavbě cyklotrasy Odra-Nisa od Bílého Kostela nad Nisou do Chotyně na Liberecku začnou...
3.8.2020
Liberecký kraj by si po 20 letech zasloužil být plnohodnotným krajem s vlastním krajským soudem....
30.7.2020
Hygienikům ztěžuje práci spojenou s pandemií koronaviru nedostatek pracovníků a ani vládní navýšení míst v...
30.7.2020
Testy v Libereckém kraji odhalily nové ohnisko covidu-19 v jednom z podniků na Liberecku. V...
29.7.2020
Sdružený nákup osobních pomůcek na ochranu před koronavirovou nákazou zhruba za 88 milionů korun bez...
28.7.2020
Česká Lípa znovu nabízí zájemcům značení bicyklů, ale také například koloběžek nebo invalidních vozíků, má...
28.7.2020
Rekonstrukce na železničních tratích zkomplikují cestování na Liberecku. Ode dneška nahradí autobusy vlakové spoje z...
28.7.2020
Jablonec nad Nisou připravil covid-19 téměř o polovinu strážníků. Nákazu novým koronavirem potvrdily testy u...
26.7.2020
V Liberci začnou v pondělí práce na obnově povrchu Sousedské ulice, která je jednou z...
Reklama