Škola má nové dílny a ateliéry za miliony, přesto je nikdo nevyužívá

Nově vybudované učebny a dílny, které v závěru roku 2019 dokončili na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově, si zatím studenti příliš neužili. Koronavirus výuku výrazně zkomplikoval, problematická je hlavně ta odborná v dílnách a ateliérech, bez které se studenti zdejších oborů neobejdou. Ta je teď možná jen v rámci konzultací „jeden na jednoho“. 

„Odborné školy našeho typu, které jsou založené na tvůrčí práci a řemesle, na dotyku materiálu s rukou, nelze dělat on-line. Všechny teorie jsme převedli do distanční výuky, to všechno funguje, ale kreslení, modelování, práce na sklářských zařízeních, dělat na dálku nejdou. Takže studenti podobných škol, jako je naše, už rok trpí, nemají kontakt s materiálem a hlavně přímou komunikaci s učitelem. Můžete si on-line povídat, jak se dělá dobrá kresba, ale je potřeba vzít uhel, a ten pedagog stojí za vámi a přesně řekne, kudy se vede čára. To prostě žádný on-line nenahradí,“ doplnil ředitel Pavel Kopřiva. Studenti proto mají konzultace, aby se pedagog alespoň jednou za týden s každým potkal a mohli pracovat i v dílnách. „Ročníkové nebo maturitní práce doma těžko udělají,“ poznamenal.

České sklo a skleněná plastika jsou celosvětově uznávané. Teď mají stálou expozici v bývalém letohrádku smíchovských továrníků

Sklářská škola v Kamenickém Šenově je zřejmě nejstarší svého druhu na světě, vznikla v roce 1856 a ve středu uplyne 165 let od jejího založení. Ještě před deseti lety jí přitom kvůli malému zájmu studentů hrozil zánik. Dlouhodobě byla investičně zanedbávaná, k její záchraně pomohl i zájem sklářské společnosti Preciosa a dalších sklářských podniků z oblasti, s nimiž škola úzce spolupracuje. Pomohly i masivní investice v posledních letech. Na podzim 2019 bylo dokončeno centrum odborného vzdělávání zhruba za sto milionů korun, nové dílny a ateliéry za 14 milionů korun vznikly i v nevyužívané budově internátu díky spolupráci s německým Reichenbachem.

Díky projektu centra vzdělávání spolufinancovanému z evropských fondů prošla rekonstrukcí hlavní školní budova postavená v roce 1857. Na místě původního dvorku k ní přibyla moderní třípatrová přístavba s výtahem. Škola je díky tomu bezbariérová. „Získali jsme luxusní prostory pro nové ateliéry a dílny. Třeba pro dílnu mozaiky a vitráže, která tady vůbec nebyla,“ řekl Kopřiva. Nově vybavená je brusírna, škola získala nové technologie, jako je řezání laserem nebo 3D tisk. Moderní vybavení je podle Kopřivy i jedním z důvodů, proč zájem o studium v Kamenickém Šenově roste. Letos dostali přes 40 přihlášek, přijmout chtějí zhruba 30 studentů.

adp/ČTK

3.4.2021
Zemřel jako jedna z nejvlivnějších osobností tehdejší Evropy. Ke svému ohromnému majetku a vlivu přišel...
25.3.2021
Nový Bor na Českolipsku se v sobotu večer po roce znovu ponoří do tmy, od...
23.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
23.3.2021
Ministerstvo kultury na konci roku 2020 schválilo návrh Římskokatolické farnosti v Zákupech na prohlášení celého...
19.3.2021
V Libereckém kraji za poslední týden přibylo 4 112 potvrzených případů, nejméně za poslední čtyři...
11.3.2021
Ředitelé ZOO Liberec a Safari Parku Dvůr Králové ve středu podepsali memorandum o spolupráci na...
10.3.2021
Už tři měsíce probíhá v České Lípě rekonstrukce Jiráskova divadla, kterou provádí firma Metrostav.
10.3.2021
Chápu, že psát o zámcích se v situaci, kdy se dostanete akorát na konec obce,...
9.3.2021
Nadace ČEZ Stromy loni podpořila 95 projektů výsadby po celé republice za 7,8 milionu korun....
8.3.2021
Nejbližší volný termín pro zájemce, kteří chtějí podstoupit antigenní test na covid-19, je v Liberci...
5.3.2021
Vydání nové knihy o městě v současné době připravuje Česká Lípa prostřednictvím svého Regionálního turistického...
Reklama