Skryté značky proti krádežím kol. Česká Lípa nabízí značení bicyklů

Česká Lípa znovu nabízí zájemcům značení bicyklů, ale také například koloběžek nebo invalidních vozíků, má to pomoci omezit jejich krádeže. Systém takzvaného forenzního značení využívá skryté značky, podle nichž lze v případě krádeže kolo nebo jiný označený prostředek spolehlivě identifikovat. K dispozici je 200 značících sad na kola a dalších 50 pro invalidní vozíky, pro zájemce jsou zdarma.

Systém značení nabídla českolipská radnice poprvé už loni. „Projekt se setkal s velkým úspěchem a všechny značící sady našly své majitele,“ řekla mluvčí českolipské radnice Kristýna Kňákal Brožová. Označování bude podle ní opět na dětském dopravním hřišti, zájemci si budou moci značení a termín rezervovat na stránkách dopravního hřiště https://dhcl.cz/. Loni tak nechalo město označit i koloběžky, které půjčuje turistické informační centrum, letos si nechá svá dvě služební kola označit i městská policie.

V Česku nabízí řada měst registraci a označení kol, systémy jsou ale různé. V České Lípě vsadili na forenzní značení unikátní látkou, v níž jsou mikrotečky s kódem, okem neviditelné. Každé kolo či vozík získá svoji jedinečnou syntetickou DNA, obdobně unikátní jako otisk prstu. „Mikrotečky s kódem jsou neviditelné, dopravní prostředek je však označen viditelnou samolepkou, která potencionální pachatele informuje, že je opatřen syntetickou DNA a zaregistrován v nadnárodní databázi výrobce tohoto značení,“ řekla Kňákal Brožová.

Komplikace při cestě vlakem na Liberecku. Začínají rekonstrukce na tratích

K označení je třeba občanský průkaz a ideálně kupní smlouva ke kolu nebo čestné prohlášení o vlastnictví. „Služba bude pro občany zdarma, navíc si lidé budou moci zvolit termín označení, který jim nejvíc vyhovuje. Chtěla bych však poprosit, aby tyto termíny lidé dodržovali. Pokud se nebudou moci dostavit, je nutné se předem omluvit, náhradní termíny bez omluvy již dávat nebudeme. O službu má zájem mnoho občanů a byla by škoda, kdyby se nedostalo na ty, kteří o službu opravdu stojí,“ dodala českolipská starostka Jitka Volfová (ANO).

vera/čtk

Koronavirus u městské policie. V Jablonci nad Nisou je 6 pozitivních pracovníků, 15 v karanténě

22.10.2020
Společnost TMR Ještěd, provozovatel zdejšího skiareálu, získal všechna potřebná povolení pro realizaci úvodní fáze rozvoje...
19.10.2020
Novou ředitelkou Naivního divadla Liberec bude od 1. ledna 2021 Kateřina Pavlů. Ta třicet let...
17.10.2020
V náročné přípravě přestavby budovy bývalé České pojišťovny v ulici U Synagogy v České Lípě...
16.10.2020
Kvůli opatřením proti koronaviru začal Liberecký kraj znovu omezovat veřejnou dopravu. V souvislosti se zastavením...
14.10.2020
Povodí Labe v loňském září zahájilo opravy hráze vodní nádrže Mšeno. Oprava koruny hráze spěje...
13.10.2020
Stavby roku. Díky téhle soutěži má veřejnost možnost seznámit se s přehlídkou toho nejlepšího a...
6.10.2020
Martin Půta z vítězných Starostů pro Liberecký kraj bude zřejmě už třetí volební období hejtmanem....
6.10.2020
Pacienty s nemocí covid-19 už vedle Krajské nemocnice Liberec přijímají také ostatní tři páteřní nemocnice...
5.10.2020
V Libereckém kraji bude nejspíše vládnout koalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj (SLK) s ODS...
5.10.2020
Vítězní Starostové v čele s Martinem Půtou začali hned po zveřejnění volebních výsledků jednat o...
Reklama