Český cestovatel, který předčil i Emila Holuba skončil v jeho stínu

27.10.2021
Jaroslav Svoboda

Jméno Čeňka Paclta je dnes prakticky neznámé, i přesto, že byl prvním českým cestovatelem, který za svůj život navštívil pět obydlených světadílů. Z neúspěšného obchodníka se tak stal jeden z nejúspěšnějších českých cestovatelů.

Cesty k cestování

Čeněk Paclt se narodil 14. července 1813 v Turnově do rodiny obchodníka s drahokamy. Po absolvování turnovské školy se vyučil mydlářskému řemeslu v Jičíně. Též se využil brusičství kamenů. Po vyučení obdržel „cestovní knížku“, jež mu povolovala cestovat po českých a rakouských zemích. Chtěl poznat kus světa a zkusit se uživit mydlařinou, proto se vydal do Uher. Tam se mu ale nevedlo. Odešel tedy do Vídně, kde brousil opály. V letech 1840 – 1842 pracoval u vídeňského klenotníka Benkowitze. Poté odešel do Varšavy. Tam začal prodávat české granáty, které mu posílali z Turnova. Obchodování se mu ale pořád nedařilo a během necelých dvou let přišel o všechny úspory.

Kostelecká posádka se zapojila i do bojů s Maďary

První český cestovatel

A tak se 26. září 1846 vydal na jednatřicetidenní plavbu z Antverp do New Yorku. Na lodi byl jediným Čechem. V New Yorku však nemohl najít práci, byl oloupen a asi po týdnu chtěl odplout do New Orleans. Během plavby ale na lodi vypukl požár. Před jejím potopením zachránila posádku fregata americké armády. Paclta okouzlila myšlenka přidat se k zachráncům a vstoupil do armády. Když z ní po pěti letech odešel, navštívil Washington, D. C., Baltimore, Philadelphii, Buffalo, Boston a Niagarské vodopády. Občas se někde usadil a zkoušel farmařit, ale nikde dlouho nevydržel. Byl totiž dobrodruhem tělem i duší. V roce 1857 navštívil Rio de Janeiro, když ho tam přilákala brazilská diamantová pole. Vrátil se však zpět do USA, aby odplul do Austrálie.

Austrálie a Asie

V Austrálii zkoušel štěstí s hledáním zlata, ale nedařilo se mu. V říjnu 1859 tak vyplul z Melbourne do Kalkaty v Britské Indii, neboť se v této době hodně mluvilo a psalo o nálezech zlata ve východní Indii. V Indii zjistil, že se jednalo „novinářskou kachnu“. Po dvou týdnech se znovu vrátil do Austrálie přes Hongkong a Singapur. V letech 1865 – 1866 procestoval Nový Zéland. Pak se vrátil do rodného Turnova.

Prezidenti na železnici, salonní vozy našich mocných

Následovala Afrika a setkání s Holubem

Do Afriky se Paclt dostal na začátku roku 1870. Když necestoval, tak hledal diamanty. V Africe se poznal i s českým cestovatelem Emilem Holubem, s nímž však neměl dobré vztahy, neboť Holub mu připadal nezkušený, ale přitom namyšlený a drzý. Holuba dokonce pomlouval a psal o něm do Čech ironické dopisy. Nechápal Holubovy přírodovědecké a etnologické zájmy a vysmíval se jeho sběru domorodých předmětů. Naopak Holub, jenž si více cenil svých teoretických vědomostí a vzdělání než Pacltových zkušeností, Paclta několikrát urazil. Oba muže spojovala vášeň cestovat, každý však měl jinou motivaci.

Úmrtí a vzpomínky

V Africe Paclt prožil 17 let, a nakonec zde i zemřel. V červnu 1887 přišla do Čech smutná zpráva. Turnovský cestovatel, jenž jako první Čech navštívil pět obydlených světadílů, zemřel náhle ve svém stanu v Keiskammě u řeky Vaal. Přesné datum úmrtí však nevíme. Paclt ale psal obsáhlé dopisy do Čech, kde popisoval krajiny ze svých cest. Dopisy byly později literárně i rozhlasově zpracovány, poprvé spisovatelem Jaroslavem Svobodou a naposled Donátem Šajnerem v roce 1955.


Témata:

Nepřehlédněte