26℃
Dnes je 21. červenec , svátek má Vítězslav

Český kníže se na úsvitu našich dějin přiklonil na správnou stranu. A stal se díky tomu králem

Další fotky

Mezi největší státnická umění patří možná právě schopnost odhadnout, jaké rozhodnutí přinese největší užitek. Volit mezi dvěma římskými králi určitě lehké nebylo, ale český kníže Vratislav II. se rozhodl správně. A do bitvy u Mellrichstadtu 7. července 1078 vyjel po boku Jindřicha IV.

Reklama

Na pozadí boje o investituru, tedy o to, kdo bude uvádět kněze do úřadu, zda církevní či světská moc, se odehrála bitva právoplatně nastoleného říšského krále Jindřicha IV. proti říšskému vzdorokráli Rudolfu Švábskému, zvolenému částí německé šlechty roku 1077 ve Forchheimu. Svatá říše se tak ocitla v občanské válce a mezi vojsky obou králů se schylovalo k rozhodovací bitvě.

Kopí osudu v českých rukách? Po bitvě u Flarchheimu to tak mohlo opravdu být!

Na místo střetnutí se dostavila vojska obou stran a směřovalo sem i české vojsko v čele s českým knížetem Vratislavem II., které se již dříve proslavilo hrdinstvím, neohrožeností stejně jako krutostí, v té době však u všech vojsk obvyklou.

K hlavní bitvě 7. července 1078 došlo u vesnice Mellrichstadt na Sále, zatím za nepřítomnosti českého vojska. I když Jindřichovo vojsko muselo ustoupit, několik jeho šlechticů padlo a jiní se dali na útěk, celkem lze bitvu hodnotit jako nerozhodnou. K zmatku po bitvě přispělo i to, že bandy lupičů, které rabovaly okolí a po bitvě okrádaly mrtvé, dokázaly přepadat a povraždit i některé vojenské oddíly v lesích okolo bojiště.

Znáte nejlepší vojsko středověku? Jeho jádrem byli Češi a dokázali pravé divy

Když na místo dorazilo české vojsko a spojilo se s Jindřichem IV., bylo o výsledku tohoto střetu rozhodnuto definitivně v Jindřichův prospěch.

Spojené vojsko Jindřicha IV. a Vratislava II. potom pokračovalo v tažení trestnou výpravou proti Rudolfovu Švábsku, které Jindřich úspěšně obsadil a roku 1079 mu určil nového panovníka, Fridricha I. z rodu Štaufů.

Jiné prameny uvádějí, že protikrál Rudolf Švábský v této bitvě krále Jindřicha IV. přemohl, i když nelze hovořit o výrazném vítězství. Vzhledem k tomu, že Jindřich IV. se po bitvě choval jako vítěz a obsadil i území nepřítele, tj. Švábsko, nemohla být jeho porážka, i kdyby k ní došlo, nikterak drtivá.

FOTO: Bitva u Mellrichstadtu 1078

Bitva u Mellrichstadtu 1078 - Pravděpodobně Vratislav II. jako král (Vyšehradský kodex) – wikipedieBitva u Mellrichstadtu 1078 - Kníže Vratislav II. – Encyklopedie Prahy 2Bitva u Mellrichstadtu 1078 - Jindřich IV. – jeho život provázely spory se šlechtou a s papežem -wikipedieBitva u Mellrichstadtu 1078 - Náhrobní deska vzdorokrále Rudolfa Švábského – wikipedieBitva u Mellrichstadtu 1078 - Pooha Mellrichstadtu – mapygoogle
Další fotky
Bitva u Mellrichstadtu 1078 - Pohled na současný Mellrichstadt – oberpfalz-luftbild.deBitva u Mellrichstadtu 1078 - Rudolfova královská pečeť z 25. března 1079 – wikipedieBitva u Mellrichstadtu 1078 - OLYMPUS DIGITAL CAMERABitva u Mellrichstadtu 1078 - OLYMPUS DIGITAL CAMERABitva u Mellrichstadtu 1078 - Vratislav II. – wikipedieBitva u Mellrichstadtu 1078 - Život Vratislava II. – SlidePlayer

A z jeho úspěchu měl pochopitelně užitek i kníže Vratislav II., v této chvíli ještě teprve budoucí první český král. Učinil ho jím, jak jinak, roku 1085 Jindřich IV. poté, co se sám stal říšským císařem. Kdyby se Vratislav II. přiklonil na Rudolfovu stranu, českým králem by se nejspíš nikdy nestal…

Před 7 minutami
Středočeští hygienici dali v letošním prvním pololetí restauracím 392 pokut v celkové hodnotě 1,33 milionu...
Před 2 hodinami
Neznám lepší lék na smutek, než zalistovat ve starých sešitech a začíst se do hlášek...
Před 2 hodinami
Stát vynaloží jednu až 1,5 miliardy korun na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině....
Před 3 hodinami
Jmenoval se Vasilij Danilovič Sokolovskij (21. 7. 1897 – 10. 5. 1968) a jeho jméno...
Dnes, 08:00
Tehdy bylo půl čtvrté ráno, když jsem byl probuzen. Nikdy jsem tak brzy nevstával, a...
Včera, 17:30
Ivan Hrozný proměnil Rusko ve velmoc, vládl však pomocí brutální tajné policie. Dostál svému přídomku,...
Včera, 16:00
V 19. století se začalo ostrovu Vis (italsky Lissa) ležícímu v dnešním Chorvatsku naproti Makarské...
Včera, 14:00
Když v roce 1953 dva vědci, Francis Crick a James Watson, zveřejnili v časopisu Nature...
Včera, 11:30
Vlastně spíš připomínala dnešní taxíky. Měla dva štafly a dopravovala zákazníky po Brně okolí podle...
Včera, 10:00
Ještě před pár lety jsme jej téměř neznali a dnes se předháníme, kdo má větší...
Reklama