• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Český Krumlov opraví Lazebnický most

  13.6.2023
  Simona Knotková

  Český Krumlov začne na podzim opravovat Lazebnický most, který je kulturní památkou. Odhad nákladů je 25 milionů korun, práce by měly skončit před příští turistickou sezonou.

  Radnice ještě zvažuje, zda opraví celý most, nebo jen dřevěné prvky. Po jednání radních o tom v pondělí informoval místostarosta Zbyněk Toman (ODS). Příští rok chystá radnice opravu mostu Edvarda Beneše. Ve špatném stavu jsou také lávka v Jelení zahradě a provizorní most u pivovaru.

  „Na Lazebnický most máme projekty, máme stavební povolení. Pouze ještě prověřujeme možnost, že by se neopravoval celý včetně nosných konstrukcí, ale pouze dřevěné části. To ale jen za předpokladu, že u nosných ocelových částí zjistíme, že jsou schopné ještě třeba 15 let vydržet. Most je už v hodně špatném stavu. Máme ověřené, že kdybychom ty dřevěné prvky nechali ještě rok dva bez opravy, hrozilo by, že bychom most museli zavřít,“ řekl Toman.

  Lazebnický most spojuje střed města s hradem a zámkem. Opravy začnou v říjnu nebo v listopadu, skončí na jaře. Most bude neprůjezdný pro auta, lávka pro pěší zůstane přístupná. Místostarosta věří, že podnikatelé ve městě se přes zimu dopravnímu omezení přizpůsobí. Lazebnický most potřebuje opravu, podle starších informací napadla dřevěné části napadla dřevokazná houba. Název Lazebnický má most po lazebně, která bývala v domě na levém břehu Vltavy.

  Krumlov vlastní 28 mostů a lávek. Pro Benešův most má připravený projekt, náklady budou zhruba 35 milionů. Investici potřebuje i provizorní most u pivovaru, což je jediný přístup, jak mohou těžší auta vjet do historického centra. Radnice ho opravovala naposledy v roce 2020, za víc než tři miliony korun. Původní provizorní most u pivovaru strhla velká voda při povodních v roce 2002. Od té doby je tam provizorní most, který město koupilo v roce 2017 od Správy státních hmotných rezerv za 8,1 milionu korun. Za posledních deset investovalo město do oprav mostů přes 36,1 milionu Kč, sdělila mluvčí radnice Petra Nestávalová.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte