Český lev oznámil nominace. O nejvíce sošek bude bojovat Zátopek a Okupace

17.1.2022
Redakce

Nejvíce nominací na Českého lva za rok 2021, shodně 13, získal debut režiséra Michala Nohejla Okupace a životopisné drama Zátopek režiséra, spoluproducenta a spoluautora scénáře Davida Ondříčka. S 11 nominacemi následuje fantaskní komedie Martina Šulíka Muž se zaječíma ušima. Filmová sonda do rodinných vztahů a světa komunikačních technologií Atlas ptáků režiséra Olma Omerzua získala devět nominací. O jednu méně dostalo romantické drama režiséra Jana Prušinovského Chyby. Výsledek prvního kola hlasování svých členů dnes oznámila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA).

O sošku Českého lva v 19 statutárních kategoriích se v závěrečném hlasování utká 25 titulů. Slavnostní ceremoniál vyhlášení výsledků by se měl uskutečnit 5. března ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Večerem bude v přímém přenosu České televize provázet režisér, herec a moderátor Jiří Havelka. Všech pět snímků s nejvíce nominacemi je v užším výběru mezi nejlepšími filmy i na cenu pro režiséra.

Film Okupace vyprávějící o tom, co se stane, když sovětský voják navštíví v době normalizace divadelní večírek, uspěl také v Cenách české filmové kritiky. Získal šest nominací, výpravné drama Zátopek má nominace čtyři. Vítěze vyhlásí 5. února v Divadle Archa.

O nominacích 29. ročníku ocenění Český lev hlasovalo 184 členů z celkového počtu 354 členů ČFTA. Vybírali z 84 hraných, dokumentárních, animovaných a krátkých filmů i televizních děl, splňujících statut cen Český lev. Akademici už dříve snímek Zátopek nominovali do boje o Oscara v kategorii cizojazyčných filmů. Do užšího výběru se nedostal.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte