13℃
Dnes je 17. únor , svátek má Miloslava

Český rozhlas přežil nálet a nikdy se nevzdal. Před deseti lety dostal nový kabát

Další fotky

Funkcionalistická budova Českého rozhlasu z 30. let 20. století na pražské Vinohradské třídě není jen českou kulturní památkou. Je hlavně duší rozhlasového vysílání. Každou minutu zachycuje život u nás i v zahraničí.

Reklama

Původně byl postaven jako budova pro Ředitelství pošt a telegrafů a pro Československý rozhlas. Ten svoji činnost zahájil 10. prosince 1933, přesně deset let po svém vzniku. Kolem roku 1935 přešla budova jako celek do majetku Československého rozhlasu.

Za dobu svojí existence prošla několika opravami. Po válce byly opraveny následky bojů včetně exploze letecké pumy shozené letadlem Messerschmitt 262, díky níž vzalo za své schodiště ze vstupní haly. Další úpravy budovy pak probíhaly postupně od roku 1953 do 80. let. Leckteré z nich se pokoušely i narušit odkaz moderny 30. let.

FOTO: Rekonstrukce Českého rozhlasu 2009

Rekonstrukce Českého rozhlasu 2009 - OLYMPUS DIGITAL CAMERARekonstrukce Českého rozhlasu 2009 - OLYMPUS DIGITAL CAMERARekonstrukce Českého rozhlasu 2009 - OLYMPUS DIGITAL CAMERARekonstrukce Českého rozhlasu 2009 - OLYMPUS DIGITAL CAMERARekonstrukce Českého rozhlasu 2009 - OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Další fotky
Rekonstrukce Českého rozhlasu 2009 - OLYMPUS DIGITAL CAMERARekonstrukce Českého rozhlasu 2009 - OLYMPUS DIGITAL CAMERARekonstrukce Českého rozhlasu 2009 - OLYMPUS DIGITAL CAMERARekonstrukce Českého rozhlasu 2009 - OLYMPUS DIGITAL CAMERARekonstrukce Českého rozhlasu 2009 - OLYMPUS DIGITAL CAMERARekonstrukce Českého rozhlasu 2009 - OLYMPUS DIGITAL CAMERARekonstrukce Českého rozhlasu 2009 - OLYMPUS DIGITAL CAMERARekonstrukce Českého rozhlasu 2009 - OLYMPUS DIGITAL CAMERARekonstrukce Českého rozhlasu 2009 - OLYMPUS DIGITAL CAMERARekonstrukce Českého rozhlasu 2009 - OLYMPUS DIGITAL CAMERARekonstrukce Českého rozhlasu 2009 - OLYMPUS DIGITAL CAMERARekonstrukce Českého rozhlasu 2009 - OLYMPUS DIGITAL CAMERARekonstrukce Českého rozhlasu 2009 - OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mezi zvláštnosti budovy patří například okna. V budově se jich nachází několik typů. Další kuriozitou je páternoster, instalovaný již v roce 1929. Je nejstarším funkčním oběžným výtahem v České republice. Má k dispozici 18 kabin a projíždí osmi stanicemi. Mezi původními prvky se zachovaly originální popelníčky u vstupu do kabin, naopak světla či madla byla v průběhu let vyměněna. V suterénu pod Balbínovou ulicí je umístěn fragment systému potrubní pošty, která spojovala budovu rozhlasu s Hlavní poštou v Jindřišské ulici, ČTK v Opletalově ulici a odsud vedla do budovy Českého rozhlasu, tehdejšího ředitelství pošt a telegrafů. Systém potrubní pošty končil na poště v Italské ulici. Od počátku ji využívali pracovníci rozhlasu, kteří tudy dostávali zejména zprávy ČTK. Tento fragment byl zakonzervován a dále využit jako muzejní exponát.

V Jeseniově ulici v Praze 3 nedávno poněkolikáté vyhořela bývalá budova Českého rozhlasu

Dosud poslední rekonstrukce proběhla v roce 2009, kdy vyhrála výběrové řízení stavební firma Fajstavr, s.r.o., a provedla kompletní rekonstrukci fasády a výkladců a také části vnitrobloku. Nová fasáda budovy, vstupní hala a veškeré rekonstrukční zásahy byly provedeny podle dobových fotografií a plánů architekta Bohumila Slámy a byla to akce velmi náročná, trvající půl roku. Protože je historická budova Českého rozhlasu památkově chráněna, zachována byla historická americká okna, páternoster, dveře, kliky a mnohé další.

Získali jsme zajímavé fotografie z průběhu rekonstrukce v roce 2009.

 

Před 1 hodinou
"Občané, občanky, soudruzi, soudružky! Právě se vracím z hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem...
Včera, 17:30
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Včera, 16:00
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Včera, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Včera, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Včera, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Včera, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Včera, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
15.2.2019
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
15.2.2019
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Reklama