Chátrající kasárna v Terezíně možná pomůže opravit stát. Na kolik rekonstrukce vyjde?

26.10.2022
Doris Drienová

Minimálně na 4,7 miliardy korun odhaduje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) investiční náklady na záchranu a revitalizaci objektů v pevnostních městech v Terezíně a Josefově. MMR chce, aby se komplexního řešení ujal stát a na úrovni vládní komise se zapojením dalších ministerstev, měst a krajů nastavil plán obnovy se zapojením různých zdrojů. Vyplývá to z návrhu usnesení, který bude na svém čtvrtečním zasedání projednávat vláda ČR.

MMR uvádí, že problém chátrajících objektů v pevnostních městech nelze vyřešit na úrovni měst, protože vzhledem k velikosti obou měst a rozsáhlosti majetku nemají k dispozici potřebné zdroje, a zatím se penízw nepovedlo najít ani na úrovni krajů. Proto navrhuje, aby se stát ujal role lídra. „Cílem materiálu předkládaného na vládu je rovněž vyřešit problematiku majetkoprávního uspořádání obou pevnostních měst, aby byla zajištěna dlouhodobá udržitelnost a životaschopný provoz příslušných objektů. Cílem je objekty zachránit a vrátit do nich život,“ uvedlo MMR.

Z materiálu vyplývá, že celkové investiční náklady revitalizace brownfieldů v Terezíně na Litoměřicku se odhadují na částku okolo 3,5 miliardy korun. Nutnou podporu potřebují nejvíce známé Žižkovy kasárny, ale také další objekty, jako Proviantní sklad, Vojenská nemocnice, Zbrojnice a Kavalír IV. Nutné bude dořešit i protipovodňové zábrany. Na opravu pozdně barokní budovy Čtvercové kasárny v Josefově na Náchodsku byly náklady vyčísleny na celkem 1,2 miliardy korun. Záměrem je zde vybudovat depozitární prostory pro pět kulturních institucí Královéhradeckého kraje a kulturní a společenské aktivity pro veřejnost.

Částky za opravy kasáren můžou být podle MMR vyšší vzhledem vzhledem k vysokým cenám stavebního materiálu, energiím, vysoké inflaci a pohonných hmot.

Pro obnovu objektů v pevnostních městech se v minulosti uvažovalo s využitím peněz z Národního plánu obnovy (zhruba 600 milionů korun na opravu kasáren v Josefově a 700 milionů v Terezíně). Současný ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) ale letos v dubnu uvedl, že peníze z Národního plánu obnovy se na opravy kasáren používat nebudou, protože nelze naplnit kritéria, která s čerpáním financí souvisí.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte