8℃
Dnes je 15. říjen , svátek má Tereza

Chcete mít více energie? Dělejte těchto 5 věcí každé ráno

Když nám ráno zazvoní budík, spousta lidí ho zamáčkne a vstávání odloží. Vstávají až napodruhé nebo napotřetí, a tak logicky nestíhají ani snídani. Během dne se cítí unaveni a nedokáží si představit, že by měli ještě energii třeba na cvičení. To, jakým způsobem odstartujeme naše ráno, ovlivní nejen náš celý den, ale i naše zdraví.

Reklama

Pokud při ranním vstávání vykročíme špatnou nohou a svému tělu nedodáme to, co potřebuje, není se co divit, že náš celý den nestojí za nic. Jsme unavení, ospalí a pronásledují nás chutě na sladké. Poradíme vám, jakých 5 ranních zvyků si vytvořit, abyste byli šťastnější, zdravější a také produktivnější.

1. Vstávejte hned po zazvonění budíku

Ačkoliv se nám na první pohled může zdát, že odložení budíku a spánek po dalších pět minut je dobrý nápad, věřte, není tomu tak. Asi dvě hodiny před tím, než je naše tělo připravené se probudit, se začne mírně zvyšovat naše tělesná teplota. Díky tomu bychom se měli po probuzení cítit odpočinutí a méně ospalí.

Pokud však našemu tělu nedopřejeme dostatečnou dobu k odpočinku, může nás budík vzbudit v okamžiku, kdy je naše tělo ještě ve fázi hlubokého spánku. V tu chvíli nám může jako jediné rozumné řešení připadat zůstat ještě pár minut ve vyhřáté posteli a budík odložit. Ovšem za pár minut čeká naše tělo další šok. Budík se totiž rozezní znovu a probudí nás na začátku dalšího spánkového cyklu, kdy je vstávání obzvlášť nepříjemné. Naše tělo i mozek se můžou dostat do stavu takzvané spánkové inercie, kdy se cítíme extrémně unaveni a nedokážeme se soustředit. Pokud tedy budeme odkládáním budíku neustále přerušovat spánkové cykly, tak i přes to, že si v posteli dopřejeme i několik desítek minut navíc, budeme se paradoxně cítit mnohem unavenější, než když vstaneme hned.

Trpíte nespavostí? Poradíme vám, jak usnout jako špalek

Co tedy dělat, abyste dokázali vstát hned po prvním zazvonění budíku? Především se snažte dopřát si dostatečnou dobu kvalitního spánku, a pokud máte se vstáváním stále problém, položte si telefon či budík na druhou stranu místnosti, abyste po jeho zazvonění museli vstát.

2. Vypijte sklenici vody

Někdo po probuzení kontroluje telefon, jiný se vydává rovnou do koupelny, my vám ale doporučujeme, abyste do sebe kopli pořádnou sklenici vody. Po několika hodinách spánku, kdy vaše tělo nedostává tekutiny, je pořádná dávka vody impulsem k tomu, aby se váš metabolismus rozjel na plné obrátky.

Jak dohnat vitamínové deficity. Objevte kouzlo smoothie

Zrychlený metabolismus ocení nejen ti, kteří se snaží o snížení váhy, ale i ti, kteří mají problémy s trávením. Ranní pití vody odplaví z vašeho těla toxiny, zlepší trávení, zmírní pálení žáhy a posílí váš imunitní systém. Tento rituál je hluboce zakořeněný zejména v japonské kultuře a jak Japonci, tak i lékaři potvrzují, že tato ranní „vodoléčba“ je velmi účinná a užitečná při prevenci mnoha různých onemocnění jako je bolest hlavy, obezita, vysoký krevní tlak nebo cukrovka.

Ale pozor – ujistěte se, že voda, kterou pijete, není příliš studená. Ideálně by měla mít pokojovou teplotu nebo být mírně vlažná. Pokud byste vypili vodu ledovou, riskujete nepříjemnou bolest břicha. A pokud vám samotná voda příliš nejede, můžete ji zkusit vylepšit pomocí citronu. Nejen, že vám bude více chutnat, ale sníží i pocit hladu.

5 druhů ovoce, které vás v horku osvěží a dodá potřebné vitaminy

3. Pusťte domů světlo

Ve chvíli, kdy vstáváte, jsou vaše oči velmi citlivé na světlo. I přesto je velmi důležité, abyste roztáhli závěsy a pustili do ložnice co nejvíce světla. Pokud necháte zataženo a budete vstávat ve tmě či v přítmí, vaše tělo nedostane signál, že je čas se skutečně probudit a začít fungovat. S denním světlem klesne hladina melatoninu a vy se budete cítit rázem bdělejší a večer se vám bude naopak lépe spát.

Některé výzkumy dokonce potvrdily, že lidé, kteří se hned po ránu vystavují dennímu světlu, například si jdou zaběhat nebo snídají u okna, mají nižší BMI bez ohledu na to, zda cvičí nebo drží dietu. Pokud však vstáváte příliš brzy, kdy je venku ještě tma nebo je venku zataženo, rozsviťte světla.

Sluneční světlo je nejlepší dezinfekce. Víte, že ničí bakterie?

4. Dejte si zdravou snídani

Ačkoliv plná miska sladkého müsli může být lákavá, k úspěšnému a produktivnímu dni vám příliš nepomůže. Nálož cukru vám sice dodá energii, ale ne na dlouho. Jakmile vaše hladina cukru poklesne, začnete se cítit unavení a hladoví. Namísto toho zvolte raději výživnější snídani, díky které bude přísun energie stabilnější a vyvarujete se díky ní výkyvům nálad i chutím na sladké.

Skvělou volbou jsou třeba ovesné vločky, které jsou zdrojem vitamínů, antioxidantů a komplexních sacharidů. Napomáhají lepšímu zažívání a mají příznivý vliv na náš trávicí systém. Nachází se v nich vysoký obsah rozpustné i nerozpustné vlákniny, a proto nás dokáží zasytit na dlouhou dobu. Z ovesných vloček si můžete připravit třeba ovesnou kaši, koláč nebo si z nich vyrobit své vlastní zdravé müsli, které si můžete dát s jogurtem. A pokud nejste fanda sladkých jídel, můžete si připravit třeba vajíčka. Ty jsou zdrojem kvalitních bílkovin a dokáží vás taktéž skvěle zasytit.

Bulgur

Bulgur lze využít v mnoha receptech. Je velmi chutný a zdraví prospěšný

5. Hýbejte se

Po dlouhé noci jsou naše svaly trochu ztuhlé, a proto nejlepší způsob, jak své tělo nastartovat je dát si ranní trénink nebo alespoň rozcvičku. Cvičení je důležité nejen pro vaši fyzičku, ale i pro vaši duševní koncentraci. Ranním cvičením máte šanci udělat si čas sám na sebe ještě před tím, než se pustíte do všech svých nadcházejících povinností. Své ráno můžete začít třeba posilováním, jógou nebo třeba i jen procházkou.

A jaké jsou vaše ranní rituály?

Zdroj: youtube.com/jakofaktcz

Včera, 17:30
Od jeho narození uplynulo téměř 130 let. Byl skvělý generál a americký prezident. Dnes ho...
Včera, 17:11
Vivat Vlasta! zvolal v závěru svého projevu herec David Prachař. Rozloučení s herečkou Vlastou Chramostovou,...
Včera, 16:00
Žijeme ve věku elektřiny. Pravdou je, že se naše éra někdy nazývá kosmickým nebo atomovým...
Včera, 14:00
V každé druhé domácnosti je knihovna s nějakou knihou od Karla Plicky. Většinou jde o...
Včera, 11:30
Jak ozdravit tělo na podzim? Zkuste jedinečné smoothie, které "hodí do pohody" i vaši mysl....
Včera, 10:00
Krásný a povzbudivý příklad toho, že i z toho nejbídnějšího postavení se člověk může povznést k tomu...
šípek
Včera, 08:00
Vitaminový koktejl, který šípky obsahují nenajdete v žádné lékárně. Uvádí se, že obsahují až desetkrát...
13.10.2019
Odsouzení dvou italských přistěhovalců k smrti vyvolalo obrovskou vlnu nevole a protesty mnoha světových osobností....
13.10.2019
Na ulici dosud čpí česnekový zápach spáleného tritolu. Převrácené tramvaje, sudy naplněné vším možným, prkna,...
13.10.2019
Jeho osud je odrazem ranně feudálních bojů o vládu v zemi, v Anglii stejně jako u nás,...
Reklama