9℃
Dnes je 16. únor , svátek má Ljuba

Chcete předpovídat počasí z pranostik na Hromnice? Najděte jezevce nebo sviště, pomůžou

Další fotky

Podle dlouhodobé předpovědi ČHMÚ se teploty vzduchu budou v období od 28. 1. do 24. 2. pohybovat v mezích dlouhodobého průměru s tím, že v týdnu od 28. ledna do 3. února denní teploty nepřekročí zpravidla nulu. Chyba lávky!

Reklama

Už 29. ledna problesklo v předpovědi počasí na sobotu 2. února, tj. přesně na Hromnice, hezkých plus 10 stupňů. Ano, Hromniční obleva je tady. Obvykle se vyskytuje v období od 30. ledna do 4. února s pravděpodobností až 75 %. Podívejme se, jak Hromnice vnímali naši předkové.

  1. leden – Předpovídá se mráz a „mosty“ z ledu, i když ne vždy. Když se objeví slunce, tak by mělo začít brzy jaro.

Přijde začátkem prosince obleva? Co říkají statistiky a pranostiky?

  1. únor – Hromnice

Na Hromnice se žehnají svíčky – hromničky, které se zapalovaly při bouřkách, a lidé si v modlitbě vyprošovali ochranu před ničivou silou tohoto živlu.

Ke dni Hromnic se vztahuje přes 70 pranostik a k tomu ještě mnoho dalších obměněných. Dodržovaly se také určité obyčeje. Především se nemělo šít, protože jehla přitahuje Božího posla (blesk) a mohla by podpálit stavení. Dále se nedoporučovalo otevírat okna, aby hrom nezískal moc nad člověkem. Když přišla obleva a nastalo tání – „voda běží“, tak po Hromnicích sněžilo. Jinak se také mělo v takovém případě přiložit do kamen a sedlák měl připravit saně, protože pak byla zima a napadl sníh.

Jestliže bylo zataženo a Hromnice byly tmavé, čili bylo zataženo, mohl se sedlák radovat, že mu už brzy bude od zimy pomoženo. Stejně tak, když foukal vítr a sněžilo, přibližoval se konec sanice (saní).

Můžeme čekat další oblevu? O svaté Albíně je po sněhové peřině, říká pranostika

Horší bylo, když svítilo slunce a byl jasný den. To věštilo ještě dlouhou zimu, dokonce až na příštích šest týdnů. Říká se tedy, že hospodáři na Hromnice by byl milejší vlk na dvoře než slunce na obloze. Také se mluvilo o „dlouhé niti“ – bude dlouho zima a bude se ve světnici příst. A když se k tomu ještě přidala jasná noc, „bude mrazu dost“.

Co se týká nadílky sněhu, kolik ho napadlo do Hromnic, tolik ho bude i po nich, spíš „o lopatu víc“. Předpovědi počasí jsou také zajímavé. Když jsou Hromnice zelené, budou Velikonoce bílé. Když je husa na vodě, tedy bude obleva, tak na Velikonoce půjde po ledě. Tady musíme brát v potaz ale i to, že Velikonoce jsou pohyblivý svátek.

Nezachraňujte opuštěné „velikonoční“ zajíčky. Čekají na matku a můžete je tím zabít

Řada předpovědí je spojena se zemědělským hospodařením. Jestliže bude na Hromnice jasno, bude málo housat, ale zato se vydaří konopí a len. Pokud bude mrznout a sněžit, přijde úrodný rok. A bude-li pršet, vyroste hodně trávy. I když se říkalo, že Hromnice jsou „jara svíce“ a že půl zimy je pryč, hospodář měl obavu, aby bylo dost jídla pro rodinu a dost píce pro dobytek. Proto se mělo šetřit – Na Hromnice půl krajíce, půl píce, půl svíce a půlka bůhví čeho ještě bude do jara zapotřebí. A svítí-li o Hromnicích slunce celý den, tahej, sedláče, slámu z hnoje ven. Abys vůbec nějakou ještě měl, protože zima ještě potrvá. Naděje na brzké jaro nastala jen, když bylo na Hromnice studeno.

A nakonec to, co je jisté a co funguje stále stejně, neboť zatím nic nenarušilo nebeskou mechaniku, ani člověk. Stále platí „Na Hromnice o hodinu více“. Není velký rozdíl, zda počítáme, že ta jedna hodina světla navíc přibude od zimního slunovratu nebo od Nového roku. Nejkratší den je 23. prosince, trvá 8 hodin a 4 minuty. Na Nový rok je už o něco delší – 8 hodin a 9 minut. A na Hromnice to je již 9 hodin a 23 minut. Takže se den prodlouží o 1 hodinu a 14, respektive 19 minut.

Opět nás postihla tzv. fabiánská zima. Dřív šlo za takových mrazů skutečně o život

Naši předkové pozorovali v tento den i chování zvířat. Dnes budeme skřivana pozorovat jen vzácně, neboť se v posledních letech jeho početnost snižuje. Ale i tak má to o Hromnicích stále stejně těžké. Jak dlouho před nimi zpívá, tak dlouho po nich zmrzá a musí si vrznout, i kdyby měl zmrznout. Napije se sice při oblevě z koleje (míněno z koleje vyjeté vozy v neupevněných cestách), ale pak musí na pole, budiž mu milo nebo ne.

A co teprve jezevec. Když leze o Hromnicích z díry, tak za čtyři neděle zpátky pílí (spěchá). A když zpozoruje svůj stín, tedy svítí slunce, jistě brzy zalézá do svého pelechu.

Podobně ve Spojených státech v městečku Punxsutawney v Pensylvánii věští příchod jara podle sviště jménem Phil. Sice jeho předpovědi ne vždy vyjdou, ale svišť se těší pozornosti již více než 100 let. Záleží na tom, zda Phil, když vyleze rozespalý z nory, uvidí svůj stín. Pokud ano, tedy svítí slunce, potrvá zima ještě dalších šest týdnů. Když je 2. února zataženo a svišť svůj stín nevidí, nebude už velká zima a můžeme se těšit na brzký příchod jara. Phil je dokonce i filmová celebrita, zahrál si ve filmu z roku 1993 „Groundhog Day“ („Den sviště“), v českém „nápaditém“ překladu „Na Hromnice o den více“.

Tuhé mrazy ochromují bezdomovce. Má pro ně Praha dostatek míst v noclehárnách?

  1. únor – Podle pěkného počasí se usuzovalo, že bude hojná úroda brambor. Na jednu stranu už slunce mělo být schopné ohřát kamínek, jde však spíše o jistou básnickou licenci, protože ve skutečnosti však slunce ještě tolik nehřeje. Prší-li ovšem tak, že voda teče kolejemi, které udělá vůz (tenkrát žádné asfaltové cesty nebyly, spíš vypadaly tak, jako dnes v lese) a je jí tolik, že vozka tam potopí střapec biče, pak se urodí dlouhý len. A znovu se vracíme ke slunci: Když bude svítit ráno, v nadcházejícím roce budou zdraví mladí, když v poledne, tak lidé středního věku a když navečer, tak staří lidé. Délka lidského života je v tomto případě přirovnávána k délce dne.

Krmíte ptáky a toulavá zvířata? Vyhazujete zbytky jídla do mísy? Zvyšujete tím i populaci potkanů

  1. únor – To už byla doba, kdy se končilo s draním peří. Vyhlíželo se slunce a podle něho se usuzovalo na další vývoj počasí. Většinou, když byl slunný den, tak byl předpoklad, že bude špatné počasí nebo zima na Velikonoce (letos 19. – 22. dubna) a malovaná vejce se budou jíst na peci a pomlázka bude u kamen. Dále mělo slunce vztah k příští úrodě. Pokud svítilo, měla se urodit pěkná pšenice a žito. Když připadl 4. únor na neděli, tak se mělo sít toho roku brzy, když na pondělí, tak později a když na úterý, tak nejpozději.

Pokud ve dne bylo mírně nad nulou a v noci mrzlo, vznikly dlouhé rampouchy a čekal se rok úrodný na mouchy a dlouhý len.

FOTO: Hromnice a pranostiky

Hromnice a pranostiky - Svěcení svíček na Hromnice – českokrumlovsky.denik.czHromnice a pranostiky - Svišť Phil -Albuquerque JournalHromnice a pranostiky - Draní peří – ilovejiznimorava.czHromnice a pranostiky - Šlehoun na bič – EquisunHromnice a pranostiky - Draní peří – festivalmilotice.cz
Další fotky
Hromnice a pranostiky - Draní peří – LedaxHromnice a pranostiky - Draní peří – PodolíHromnice a pranostiky - Draní peří – Tiskárna HerbiaHromnice a pranostiky - Jezevec – EkolistHromnice a pranostiky - Svišť Phil – EkolistHromnice a pranostiky - Svišť Phil – Onward StateHromnice a pranostiky - Svišť Phil – Onward StateHromnice a pranostiky - Tradiční draní peří – Charita Nový Hrozenkov – Charita Česká republikaHromnice a pranostiky - Jezevec lesní – Ekolist

Nezapomínejme však na to hlavní. Platí nejenom, že „únor bílý, pole sílí“, ale také, že „únor buď rohem trkne, nebo ocasem šlehne“. I přes případnou Hromniční oblevu prostě zima trvá dál.

 

Před 35 minutami
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Před 2 hodinami
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Dnes, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Dnes, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Dnes, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Dnes, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Dnes, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
Včera, 17:30
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
Včera, 16:00
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Včera, 14:00
Má to vůbec smysl se podobným problémem zabývat? Můžeme se o to pokusit. Mnohým vytanou...
Reklama