35℃
Dnes je 26. červen , svátek má Adriana

Chcete se pomodlit? Ve vyšehradské kapitule můžete zdarma

Při procházce Vyšehradem lze zavítat do Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla, která vděčí za svůj vznik knížeti a prvnímu českému králi Vratislavovi. Kdo je věřící a navštíví kostel z důvodu modlitby, má dokonce vstup zdarma.

Reklama

Bezplatné vstupné platí vedle věřících, kteří se přijdou pomodlit, také pro děti do šesti let věku, lidi se zdravotním postižením včetně jednoho doprovázejícího člověka, průvodce a v neděli rodiny s dětmi a seniory. Plné vstupné vyjde na padesát korun, zlevněné pro děti od šesti do šestnácti let, studenty do šestadvaceti let a seniory nad pětašedesát let na třicet korun. Skupina nad deset lidí zaplatí skupinové vstupné, což vychází na čtyřicet korun na osobu, rodinné vstupné (děti do šestnácti let v doprovodu dvou dospělých) činí dohromady stovku, stejně tak skupinové vstupné pro žáky a studenty.

Předěl přinesla husitská revoluce

Založením kapituly na Vyšehradě řešil král Vratislav kromě jiného otázku hmotného zabezpečení vysokých státních úředníků, kteří se právě rekrutovali z řad duchovních – představitelů a členů Vyšehradské kapituly. „Vratislav zemřel 14. ledna 1092 a byl pochován ve vyšehradském kapitulním kostele, do jehož základů sám kdysi „přinesl na vlastních ramenou dvanáct plných nůší kamení ke cti svatého Spasitele tak, jako císař Konstantin založil kostel římský (letopis tzv. kanovníka vyšehradského),“ uvádí informační materiál o kapitule.

Vyšehradský tunel je zajímavý nejen svým jedinečným vzhledem. V jeho okolí dodnes stojí několik historicky cenných budov

Do roku 1419 či 1420 měla kapitula mezi českými církevními institucemi mimořádné postavení. K zásadnímu předělu došlo při husitské revoluci, po vítězství nad vojskem krále Zikmunda 1. listopadu 1420. Kapitula svoji existenci uhájila, byť již nikdy se jí nepovedlo obnovit postavení před rokem 1419. „Významnější etapu v jejím dalším vývoji představuje až 1. polovina 18. století, kdy v kapitule působili dva literárně činní kanovníci Jan Florian Hammerschmid (1652 – 1737) a Jan Tomáš Vojtěch Berghauer (1684 – 1760), pozdější kapitulní děkan. Tehdy se také uskutečnila barokní přestavba kapitulního kostela sv. Petra a Pavla, dokončená roku 1729,“ uvádí materiál.

Rekonstrukce nejen kapituly

V druhé polovině 19. století kapitula přispěla k obnově Vyšehradu, díky přispění proboštů Vojtěcha Ruffera (1790 – 1870), Václava Štulce (1814 – 1887) a Mikuláše Karlacha (1831 – 1911) došlo k přeměně vyšehradského hřbitova v národní pohřebiště, vybudování Slavína a k novogotické přestavbě kapitulního kostela. V době první světové války a vzniku samostatného Československa působili na Vyšehradské kapitule především bývalý představený české koleje v Římě František Zapletal (1861 – 1935) a bojovník proti nacismu Bohumil Stašek (1886 – 1948).

FOTO: Vyšehradská kapitula

Vyšehradská kapitula - bazilika Vysehrad titulniVyšehradská kapitula - bazilika Vysehrad 2Vyšehradská kapitula - bazilika VysehradVyšehradská kapitula - otviraci doba bazilika a cenyVyšehradská kapitula - socha 2 Vysehrad
Další fotky
Vyšehradská kapitula - socha Vysehrad

V roce 1948 byla kapitula znárodněna, v roce 1991 byla na ni převedena zpět většina vyšehradských kapitulních objektů. „V uplynulém období byla dokončena nejen rekonstrukce kapitulního chrámu sv. apoštolů Petra a Pavla, ale i většiny dalších objektů. V roce 2003, kdy kapitula vzpomínala stého výročí regotizace, udělil papež Jan Pavel II. kapitulnímu chrámu sv. apoštolů Petra a Pavla titul papežské baziliky minor,“ uvádí materiál. Kapitulu určitě stojí zato navštívit, zároveň se projít celým Vyšehradem, včetně zahrad, kde jsou ve veřejném prostoru krásné sochy.

Před 14 minutami
Došlo k tomu v bitvě u Brodů, jedna z největších tankových bitev v dějinách, která...
Před 1 hodinou
Vynálezem pana Guntenberga problémy spisovatelů, malířů, o hudebnících ani nemluvě, s reprodukcemi jejich uměleckých děl...
Před 2 hodinami
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Před 2 hodinami
Má za sebou desítky let v českých i slovenských divadlech, spolupráci s vynikajícími umělci, jeho...
Před 3 hodinami
Všichni známe přirovnání „je chytrý“ nebo „je mazaný jako liška“. Jak to ale s onou...
Včera, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Včera, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Včera, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Včera, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Včera, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Včera, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Reklama