Chcete si doma tisknout vlastní fotky? Poradíme, jak vybrat vhodnou tiskárnu

Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno ztratíte přehled? Raději byste je měli kvalitně vytištěné a uložené v albech? Kromě profesionálního tisku ve fotolabech se nabízí možnost tisku fotografií doma. Právě tu čím dál tím častěji volí nejen profesionálové, ale i nadšení amatérští fotografové, kteří chtějí mít celý proces vzniku fotografie pod kontrolou. Tisk fotografií „po domácku“ může být ale řešením i pro běžné domácnosti, stačí sáhnout po vhodné tiskárně, která udělá veškerou práci za vás.

Jaký typ tiskárny potřebuji?

Tohle je asi ta nejzásadnější otázka a proto u ní začneme. Na výběr máte ze dvou variant, protože k tisku fotografií jsou v podstatě určené buď inkoustové, nebo termosublimační tiskárny.

Termosublimační tiskárny jsou určeny pouze k tisku fotografií a taky s nimi vytisknete nejkvalitnější fotky. Jen jste u nich omezeni hned dvěma faktory – formátem a cenou za vytištěnou fotografii. Lze je totiž použít pouze pro tisk fotografií v malých formátech. Tisk probíhá pomocí barevné pásky, ze které je na speciální fotopapír postupně přenášena jedna barva za druhou. Ve své podstatě se jedná o princip blízký analogovému procesu vyvolávání fotografií. Jeho výsledkem jsou velmi kvalitní a odolné fotografie, avšak poměrně nákladné. Speciální fotopapíry i pásky se prodávají v jednom balení. Vždy platí, že jeden dílek pásky odpovídá jedné fotografii, a to i v případě, že na fotopapír natisknete i jen jednu malou černou tečku.

Cena vytištění jedné fotografie na termosublimační tiskárně začíná na 7 Kč, záleží na konkrétním modelu tiskárny.

Inkoustové tiskárny jsou univerzální – vytisknete s nimi text, obrázky i velké fotografie. Proto doporučujeme pořídit si spíše inkoustovou tiskárnu, případně specializovanější fotografickou inkoustovou tiskárnu. Fotky lze tisknout na jakékoliv inkoustové tiskárně, nicméně některé modely jsou pro tento účel vhodnější než jiné.

Na co myslet při výběru inkoustové tiskárny

Pokud tedy uvažujete o pořízení inkoustové tiskárny pro tisk fotografií, vyřaďte z výběru ty modely, které nemají oddělené cartridge pro jednotlivé barevné inkousty. Je velice nepravděpodobné, že byste azurovou, purpurovou a žlutou při tisku spotřebovávali stejnou měrou. V případě neoddělených cartridgí je však nutné vyměnit je všechny, i pokud dojde jen jedna z barev. Z tohoto důvodu je ekonomičtější pořízení tiskárny se samostatnými cartridgemi, které můžete měnit individuálně ve chvíli, kdy dojdou.

Většina tiskáren pracuje se čtyřmi barvami, ale některé mají navíc ještě světlejší variantu purpurové a azurové, případně speciální odstín fotografické černé či šedé. Tiskárny s více inkousty jsou logicky schopny tisknout fotografie v daleko širší škále barev. Z počátku sice musíte nakoupit více jednotlivých catridgí, ale v konečném efektu zjistíte, že díky vyššímu počtu barev je nemusíte měnit tak často.

Pro dosažení co možná nejprofesionálnějších výsledků se doporučuje využívat originálních náplní a fotopapírů přímo od výrobce vaší tiskárny. Za zkoušku ale určitě stojí i levnější náplně do tiskáren od alternativních výrobců. Tyto tzv. kompatibilní náplně do tiskáren lákají především svou příznivou cenou a stejným nebo i vyšším počtem mililitrů, než deklaruje originální výrobce. Pokud tedy hledáte způsob, jak tisknout fotografie levněji, neváhejte je vyzkoušet.

Další vlastnosti a funkce fototiskárny

Při výběru fototiskárny se tedy určitě zaměřte na počet inkoustových zásobníků a jejich kapacitu. Dalším důležitým parametrem je maximální formát, ve kterém je tiskárna schopna tisknout. Fototiskárny dnes běžně zvládají tisk formátu A3 nebo i většího. Záleží tedy, zda budete tisknout fotky pouze do alba nebo je plánujete i zarámovat a pověsit na zeď.

Co naopak příliš podstatné není, je rozlišení DPI a rychlost tisku. V dnešní době i ty nejlevnější inkoustové tiskárny dosahují hodnoty DPI, která je pro tisk fotografií více než dostačující. S rychlostí tisku je situace stejná. Při tisku fotografií jde především o kvalitní výsledek, nikoliv o rychlost s jakou je schopna tiskárna fotografii „vychrlit“.

Pokud vás zajímají další tipy k domácímu tisku fotografií, přečtěte si tento článek.

PR

FOTO: Chcete si doma tisknout vlastní fotky? Poradíme, jak vybrat vhodnou tiskárnu

Chcete si doma tisknout vlastní fotky? Poradíme, jak vybrat vhodnou tiskárnu - FototiskárnaChcete si doma tisknout vlastní fotky? Poradíme, jak vybrat vhodnou tiskárnu - tisk fotek domaChcete si doma tisknout vlastní fotky? Poradíme, jak vybrat vhodnou tiskárnu - domácí tisk fotografií
Dnes, 08:00
Spousta lidí si nedokáže představit domov bez pokojových rostlin. Nejenom že zpříjemní bydlení, ale údajně...
Včera, 17:30
Jméno Sofia Villani Scicolone většině z nás nic neřekne. Není divu, italská herečka a modelka...
Včera, 16:00
Hněv patří podobně jako strach mezi základní lidské emoce. Lidem v dávných dobách pomáhal právě...
Včera, 15:11
„Obrazy Karla Černého jsou pro mne dramatem, zřetelně členěným ve tři jednání, ve tři citové...
Včera, 14:00
Kájovi Saudkovi, vlastním jménem Karel Saudek (1935 – 2015), bratru fotografa Jana Saudka se splnil...
Včera, 11:30
Mladý Ivan Blatný se rozhodl pro naprosto nesmiřitelný řez. Nechal za sebou kariéru i majetek,...
Včera, 10:39
Při pořízení tiskárny si člověk hned neuvědomí, jaké budou další náklady spojené s jejím provozem....
Včera, 10:00
Na lidském pláči se podílí méně mimických svalů, než na jeho úsměvu. Z toho logicky...
Včera, 08:00
Ovocné džusy máme všichni rádi. Kupujeme si je, popíjíme je, často si do nich nalijeme...
18.2.2020
Prodloužená šance na život. Tak se dá popsat unikátní zákrok, který v česku poprvé provedli lékaři Všeobecné...
Reklama