Clara Nonnerová věnovala Františkovým Lázním peníze, za které byl hrazen chod azylového domu

Ve Františkových Lázních je plno nejrůznějších pomníčků. Malých a skromných i velkých a honosných. Směrem k pramenu Sluneční a poblíž přírodního divadla zaujme jeden, který se skládá z přírodních kamenů. Do sadu zapadá jako by tam byl odjakživa. Věnován je Claře Nonnerové.

Clara Nonnerová byla dcerou pekaře Adama Wernera a matky Rosiny, po jejíž smrti zdědila dům č. 48 zvaný Paříž a prosperující živnost. Před svou smrtí v roce 1902 odkázala městu Františkovy Lázně na sociální a humanitární účely částku, která by v dnešní kupní hodnotě činila asi dva miliony korun. Pomník coby poděkování byl slavnostně odhalen v roce 1905.

Dům neteři, peníze městu

Na pomníku je cedulka s nápisem: „Cláře Nonnerové s vděčností město Františkovy Lázně.“ Lidé kolem něj procházejí, někteří se zastaví a přemítají o příběhu Clary, málokdo z lázeňských hostů o něm ale něco podrobnějšího ví. Zevrubnější informace přináší text autora Jaromíra Boháče, který byl v únoru 2009 publikován ve Františkolázeňských listech.

V radotínském háji je pomník německého vojáka, který se zastřelil, aby nemusel do války

„Clara se provdala za Josefa Nonnera z domu zvaného U Modré hvězdy. Manželství ale zůstalo bezdětné, a když Clara Nonner 17. května v roce 1902 zemřela, odkázala v závěti městu, resp. lázeňskému fondu značnou částku peněz s určením pro sociální a humanitární účely. Dům ovšem nedala městu, ale své neteři Emmě Oldenburg, provdané za nadporučíka Czermaka,“ uvádí.

S vděčností lázeňské město

„Když starosta Gustav Wiedermann informoval radu, že město získává dědictvím nejmenovanou, leč významnou sumu, bylo vzápětí rozhodnuto postavit dárkyni pomník. V lednu 1904 byl požádán chebský sochař Karl Wilfert junior o zhotovení mramorového reliéfu za 600 korun a z nedalekého, čtyři kilometry vzdáleného Leithentalu byl přivezen osmitunový kamenný blok. V červnu roku 1905 pak byl pomník s portrétem a bronzovou deskou s nápisem: „S vděčností lázeňské město Františkovy Lázně 1905″ odhalen,“ píše též mimo jiné.

V Radotíně už léta není pomník připomínající střelbu do lidí ve 30. letech. Dodnes se o něj vedou spory!

„Město pak peníze vložilo do nadace, ze které byl, ve smyslu závěti velkorysé dárkyně, hrazen chod azylového domu pro chudé Annaheim, který město v roce 1906 postavilo,“ uvádí Boháč.

14.2.2020
Karlovarský kraj přidá z přebytku rozpočtu z minulého roku 100 milionů korun na opravy silnic...
12.2.2020
Karlovarský kraj nechá přepracovat projekt dostavby chebské nemocnice, s dodavatelem prací již dříve ukončil smlouvu....
10.2.2020
Do Karlovarského kraje loni přijelo 1,19 milionu návštěvníků, meziročně jich bylo o 6,8 procenta více....
10.2.2020
V Karlovarském kraji byl v noci na dnešek kvůli větru přerušen provoz na některých regionálních...
8.2.2020
Cheb začne na přelomu února a března opravovat dvě ulice, Dukelskou v centru a Družstevní...
6.2.2020
Aš na Chebsku chystá opatření, která mají mladé obyvatele přesvědčit, aby ve městě zůstali. Radnice...
4.2.2020
Od 1. srpna 2018 zavedl Cheb pilotní projekt MHD zdarma, týkající se lidí s trvalým...
3.2.2020
Cheb chce ve větší míře využívat hlídky strážníků se psy. Nejen že mohou nahradit v...
3.2.2020
Nemocnice v Karlovarském kraji vyhlásily kvůli chřipkové epidemii zákaz návštěv. Jako první omezila návštěvy nemocnice...
2.2.2020
Karlovarský kraj chystá opravu dalších dvou domů pro seniory, a to v Chebu na sídlišti...
Reklama