Pokud Karlovarský kraj nezasáhne, onkologičtí pacienti budou muset za léčbou do Plzně

Karlovarský kraj nedostane dotace z programů REACT-EU na obnovu vybavení svého jediného onkologického centra v chebské nemocnici. Ministerstvo zdravotnictví neudělilo kraji výjimku, ani nemá statut komplexního onkologického centra. Přístrojové vybavení zdejší onkologie je přitom před koncem životnosti.

Chebská nemocnice by už potřebovala obměnit lineární urychlovač, na kterém je denně ošetřeno až 50 pacientů. Jeho životnost příštím rokem končí.

„Deklarovaná životnost přístrojů bývá zhruba kolem osmi let. Není nikde řečeno, že s úderem osmého roku přestane fungovat. Na druhou stranu tím osmým rokem končí servisní podpora a zvyšuje se riziko poruch,“ uvedl pro Český rozhlas Karlovy Vary primář chebské onkologie Pavel Krištof.

To představuje komplikaci pro pacienty s rakovinou. „Jestliže začneme ozařovací plán, lze jen velmi těžko ho předat jinému zařízení. Už jen kvůli plánovacím systémům, přístrojům i jejich kapacitě. To znamená, že námi rozléčení pacienti musí počkat na to, až přístroj bude opravený,“ dodal primář.

Za ošetřením by tak museli do Plzně nebo Chomuotva, na ošetření v těchto centrech ale čekají i jiní pacienti. Podle vedení Karlovarského kraje je to diskriminační vůči onkologickým pacientům kraje. Kraj bude hledat jiné financování, platba obnovy z vlastních zdrojů je podle hejtmana Petra Kulhánka (za STAN) až poslední variantou.

Aš čekají velké opravy. Do nových bytů investuje miliony

„Péče o nemocné je zcela závislá na jediném onkologickém oddělení v nemocnici v Chebu. Na tyto věci jsem v uplynulých týdnech upozornil ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) a připojil jsem stanovisko ministerstva pro místní rozvoj, které potvrdilo, že podmínky čerpání peněz ještě bylo možné upravit. Pevně jsem věřil, že ministr dá podnět k úpravě a zařadí chebskou nemocnici mezi zařízení, jež mají výjimku a finance mohou v rámci REACT-EU získat. To se však nestalo,“ uvedl hejtman Kulhánek.

„Jako jediný kraj v zemi tedy nemůžeme modernizovat z dotačních prostředků tento typ péče. Považujeme to za velmi diskriminační a vůči našim občanům nefér zvlášť proto, že patříme k regionům s prvenstvím hned v několika onkologických diagnózách,“ podotkl Kulhánek.

Pořízení nových přístrojů přitom odsouhlasila přístrojová komise ministerstva zdravotnictví, její posvěcení je nezbytné pro to, aby zdravotní pojišťovny nemocnici mohly proplácet léčbu pacientů ze zdravotního pojištění. Specifikací přístrojů a přípravou žádostí se zabývaly týmy odborníků v jednotlivých nemocnicích. Zastupitelé Karlovarského kraje schválili předfinancování.

Příjmy Sokolova jsou nízké. Radnice takový propad nečekala

„Jsme přesvědčeni, že finanční prostředky z programu REACT-EU by výrazně posunuly úroveň péče o onkologické pacienty. Například lineární urychlovač, kterým disponuje onkologické oddělení v Chebu, byl pořízen v roce 2015, jeho životnost končí v roce 2022. Chtěli jsme proto plynule techniku obnovit a nabídnout díky novému přístroji šetrnější možnost léčby,“ dodal uvolněný zastupitel pro oblast zdravotnictví Josef März (VOK).

Blatný vzkázal kraji, že se může v rámci REACT-EU soustředit na rozvoj jiných oborů například navazujících na urgentní příjem, lze žádat i o podporu péče o pacienty, jejichž zdravotní stav vyžaduje doléčení v lůžkovém zdravotnickém zařízení, nebo péče o osoby s duševním onemocněním, uvedl karlovarský hejtman.

Pořízení urychlovače v Chebské nemocnici v minulosti provázely spory mezi starým a novým vedení hejtmanství. Stavba zázemí pro urychlovač se v roce 2015 proti plánovanému termínu prodloužila. Navíc se musela kvůli dodatečným nákladům navýšit o několik milionů i cena díla, která byla původně 27,7 milionu bez DPH. Změny tehdy schválila regionální rada ROP Severozápad. Podle tehdejší hejtmanky Vildumetzové ale stejní lidé, kteří o souhlas radu žádali, byli i členy regionální rady.

Do zázemí se následně umístil lineární urychlovač pro léčbu onkologických pacientů za bezmála 100 milionů korun. Jediné onkologické oddělení v kraji začalo s novým přístrojem sloužit na přelomu let 2015 a 2016.

sto/ČTK

Dnes, 13:04
Mariánské Lázně nabídnou příští víkend v centru města jarmark knih či autorská čtení v rámci...
Dnes, 10:26
První z nich bylo otevřeno v pondělí 26. července v klášteře sv. Antonína Paduánského v...
Dnes, 08:37
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 08:37
Sokolovští policisté pokračují v šetření hromadné bitky vodáků a místních Romů, která se odehrála v...
Dnes, 07:29
Karlovarští dopravní policisté si na nedostatek práce nemohou stěžovat. V minulých dnech se zaměřili na...
Včera, 22:26
Vedení Karlovarského kraje jednalo se zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (MŠMT) a...
Včera, 15:10
V Karlovarském kraji podaly kandidátku pro říjnové volby do Sněmovny zatím dvě strany a hnutí....
Včera, 10:25
Dva záchranné body byly včera uvedeny do provozu na přírodním koupališti Bílá voda. Podle starosty...
Včera, 09:10
Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh...
Včera, 07:30
Dvaatřicetiletá žena požádala několik společností o poskytnutí úvěru. V žádostech, které prováděla prostřednictvím internetu, ale...
26.7.2021
Růst cen stavebnin a změny na trhu začínají pociťovat u zakázek i samosprávy v Karlovarském...
Reklama