V Chebu půjde k zemi panelák. Co bude s nájemníky?

Panelový dům v Kamenné ulici 40 čeká demolice, rozhodli o tom zastupitelé na doporučení Rady města. Radnice zajistí pro jeho dosavadní obyvatele náhradní bydlení. Panelák hyzdící historické centrum města nazval starosta architektonickým zločinem.

Dům je dnes v technicky špatném stavu a město do něj nechce investovat. „Důvodů je několik, on sice z vnějšku nevypadá až tak špatně ale uvnitř je opravdu morálně dožilý. Vyžadoval by obrovskou investici v řádech mnoha milionů korun, navíc i samotná dispozice toho domu není příliš vhodná pro bydlení, je spíše koncipovaná směrem k ubytovně,“ říká starosta Chebu Antonín Jalovec.

Nájemníci domu se novinářům svěřili s obavami, jak to bude s bydlením dále. „Pro 14 nájemníků bytů máme zajištěno, že do konce roku jim seženeme jiné bydlení v lepších prostorách,“ ujišťuje starosta Jalovec.

Podle místostarosty Ladislava Hrubého by měla drtivá většina nájemních smluv skončit do konce roku 2021. „Jsou tam i nějaké nebytové prostory, z nichž část využívá naše Správa zdravotních a sociálních služeb,“ uvedl místostarosta Chebu Ladislav Hrubý, ty město umístí do ekonomicky výhodnějších prostor. Část nájemníků bytů má mít problém s plněním svých povinností. Těm bude zřejmě smlouva ukončena bez náhrady.

Je zdravotnictví prioritou pro Karlovarský kraj? Chebské interně hrozí zhroucení

Město odstraní architektonický zločin

„Existence toho domu je jedním z největších architektonických zločinů v rámci městské památkové rezervace, protože jde o prestižní exponované místo na hranici starého kláštera, historické Kamenné ulice a mostu přes Ohři,“ řekl starosta Jalovec. Za ještě horší považuje přístavbu Svobodné chebské školy ze 70. let minulého století přímo pod románskou falcí.

Demolice panelového domu se podle něj dá předpokládat nejdříve v příštím roce. Město zatím neví přesně, jak s prostorem po domu naloží.

„Pokud se ten prostor uvolní, nabízí se hned několik možností využití, jako rozšíření zeleně v okolí. Jednou z možností by bylo alespoň část pozemku vyhradit parkování pro potřeby kulturního centra,“ dodává Jalovec.

„Odstranit panelovou zástavbu z historického jádra města, je v každém případě velmi správné rozhodnutí. Mělo by to být inspirací i pro další města, bezohledná totalitní výstavba poškodila řadu našich krásných historických měst a je zapotřebí řešit nápravu. Samozřejmě podstatné bude, jak s uvolněným místem město naloží v budoucnu. Mělo by jít o moderní, ale citlivé kontextuální řešení, která zhodnotí možnosti místa s ohledem na umístění v památkové rezervaci. Držím v tom městu palce, aby se to zdařilo,“ říká profesor Václav Girsa, vedoucí Ústavu památkové péče Fakulty architektury na pražském ČVUT.

Na Chebsku zaznamenali zemětřesení

Dřívější spolupráci se studenty Fakulty architektury ČVUT zmínil i starosta. „Do této lokality umístili moderní typy zástavby, jež by ale byla vůči městské památkové rezervaci mnohem citlivější,“ uvedl Jalovec pro Českou tiskovou kancelář.

Ministerstvo kultury vyhlásilo historické jádro města Chebu za památkovou rezervaci v roce 1981. Cílem bylo zajištění zvýšení jeho ochrany jako jednomu z nejstarších měst a významnému souboru památek architektury od doby románské až po 19. století s hodnotným středověkým půdorysem, hradem a náměstím. Dobový ministerský Výnos zmínili i bohatou prostorovou skladbu historických objektů a opevnění.

Včera, 13:30
V Chebu začalo hlasování o návrzích občanů na zlepšení veřejných prostor. Město pořádá soutěž o...
23.4.2021
Interně chebské nemocnice hrozí zhroucení. Na konci března její primář Stanislav Adamec podal výpověď, kterou...
15.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
15.4.2021
V uplynulých dnech zasáhlo severovýchod Chebska zemětřesení. Naštěstí dosáhlo síly otřesů jen kolem 3 stupňů.
8.4.2021
Hasiči v Karlovarském kraji rozvezli 105 tisíc antigenních testů určených pro školy. Distribuovat je budou...
2.4.2021
Obci Prameny na Chebsku se podařilo získat návratnou finanční výpomoc 33,7 milionu korun od ministerstva...
1.4.2021
Karlovarský kraj nedostane dotace z programů REACT-EU na obnovu vybavení svého jediného onkologického centra v...
26.3.2021
Aš na Chebsku začne letos s opravou objektu v Nedbalově ulici, ve kterém chce vybudovat...
18.3.2021
Za rok od prvního vydaného zákazu vycházení lidí bez roušek strážníci v Karlovarském kraji řešili...
5.3.2021
Aktuálně má Karlovarský kraj nejvyšší podíl nezaměstnaných z celé České republiky. Podíl nezaměstnaných v Karlovarském kraji...
3.3.2021
Spolek chebských zdravotníků záměr odmítá stavbu nové polikliniky. Ani poslední schůzka spolku, vedení města a...
Reklama