Vojáci pomáhají ve zdravotnickém zařízení. Jsou v Mariánských Lázních

Do Mariánských Lázní dorazili vojáci v rámci pomoci od Ústředního krizového štábu. O pomoc požádal o víkendu hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis (ANO) kvůli nárůstu počtu nemocných s covidem-19. Deset vojáků bude pomáhat v léčebně dlouhodobě nemocných v Mariánských Lázních, kde se nemoc objevila.

Armáda na pomoc určila příslušníky Velitelství výcviku – Vojenské akademie Vyškov. Vojáci nastoupili do nemocnice ve středu na lůžkové oddělení a budou pomáhat s pomocnými pracemi. „Bude se jednat o pomoc s desinfekcí prostor, běžným úklidem, přemisťování pacientů, naskladňování zdravotnického materiálu nebo polohování pacientů,“ řekla Veronika Kropfreiterová pověřená řízením nemocnice. Vojáci mají být v Mariánských Lázních zatím do 10. května. Poté se uvidí, zda se tým vymění nebo pomoc skončí. Vojáci budou pomáhat, než se zaměstnanci vrátí z izolace a karantény.

Kubis řekl, že v nemocnici je 34 pacientů z 60 nakažených. Vedení nemocnice podle Kropfreiterové uvádí 31 nakažených pacientů. Podle údajů krajských hygieniků je kromě toho nakažených i 11 lidí z personálu nemocnice. Podle Kropfreiterové jsou zatím bez příznaků s lehkým průběhem onemocnění. Pokud se stav pacientů zhorší, je vedení nemocnice domluveno na přesunu pacientů do karlovarské nemocnice.

Podle starosty Mariánských Lázní Martina Kaliny (Piráti) bylo město požádáno, aby vytipovalo vhodný objekt pro ubytování vojáků. „To jsme učinili a z několika nabídnutých možností zvolila Armáda ČR objekt pensionu Bavaria v Úšovicích,“ řekl Kalina.

Nový systém monitorování epidemií. Další novinka z Liberecké univerzity

Je to poprvé, kdy vojáci pomáhají ve zdravotnickém zařízení. Zatím byli nasazení pouze v sociálních zařízeních. Vláda již dříve vyčlenila 360 vojáků na pomoc domovům se sociální péčí, nařízení tak neumožňovalo pomoci nemocničním zařízením. Ministři to na pondělním jednání změnili a okruh možné pomoci rozšířili i na „zařízení provozovaná poskytovateli zdravotních služeb poskytujících následnou lůžkovou péči nebo dlouhodobou lůžkovou péči“.

Chebsko, a hlavně Mariánské Lázně patří mezi nejvíce zasažené nákazou koronavirem v Karlovarském kraji. Z celkových 351 nakažených v Karlovarském kraji jsou téměř dvě třetiny z Chebska. Přímo v Mariánských Lázních je podle posledních údajů starosty města 52 nemocných.

vera/čtk

Včera, 15:30
Nemocnice v Karlovarském kraji za určitých podmínek povolí od 1. června návštěvy. Zatím ale nebudou...
29.5.2020
Sokolov postupně odkupuje garáže v Jižním lomu, kde se dlouhá léta tvořily černé skládky. Z...
26.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
26.5.2020
Karlovy Vary začaly nabízet slevové vouchery pro návštěvníky, kteří přijedou do lázeňského města. Jen za...
25.5.2020
V Karlových Varech se po uvolnění protikoronavirových opatření znovu otevřela pro veřejnost Vřídelní kolonáda. Kvůli...
25.5.2020
Strany a hnutí v Karlovarském kraji se po přestávce způsobené koronavirem vrací k přípravě na...
24.5.2020
V Chodově začal antropologický průzkum ostatků prvního starosty Karla Fenkla a jeho rodiny. Na místě,...
21.5.2020
V základní škole Rokycanova v Sokolově vytvořili včelařský kroužek. Včely tam mají na dvoře školního...
20.5.2020
Větší města v Karlovarském kraji připravují omezení letošních investic v desítkách milionů korun. Města výdaje...
19.5.2020
V Ostrově na Karlovarsku pokračuje rekonstrukce objektu v Hlavní ulici, kam se ze současných prostor...
18.5.2020
Automobilka BMW Group začala s prvními pracemi na novém vývojovém centru u Sokolova. Po získání...
Reklama