Vojáci pomáhají ve zdravotnickém zařízení. Jsou v Mariánských Lázních

Do Mariánských Lázní dorazili vojáci v rámci pomoci od Ústředního krizového štábu. O pomoc požádal o víkendu hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis (ANO) kvůli nárůstu počtu nemocných s covidem-19. Deset vojáků bude pomáhat v léčebně dlouhodobě nemocných v Mariánských Lázních, kde se nemoc objevila.

Armáda na pomoc určila příslušníky Velitelství výcviku – Vojenské akademie Vyškov. Vojáci nastoupili do nemocnice ve středu na lůžkové oddělení a budou pomáhat s pomocnými pracemi. „Bude se jednat o pomoc s desinfekcí prostor, běžným úklidem, přemisťování pacientů, naskladňování zdravotnického materiálu nebo polohování pacientů,“ řekla Veronika Kropfreiterová pověřená řízením nemocnice. Vojáci mají být v Mariánských Lázních zatím do 10. května. Poté se uvidí, zda se tým vymění nebo pomoc skončí. Vojáci budou pomáhat, než se zaměstnanci vrátí z izolace a karantény.

Kubis řekl, že v nemocnici je 34 pacientů z 60 nakažených. Vedení nemocnice podle Kropfreiterové uvádí 31 nakažených pacientů. Podle údajů krajských hygieniků je kromě toho nakažených i 11 lidí z personálu nemocnice. Podle Kropfreiterové jsou zatím bez příznaků s lehkým průběhem onemocnění. Pokud se stav pacientů zhorší, je vedení nemocnice domluveno na přesunu pacientů do karlovarské nemocnice.

Podle starosty Mariánských Lázní Martina Kaliny (Piráti) bylo město požádáno, aby vytipovalo vhodný objekt pro ubytování vojáků. „To jsme učinili a z několika nabídnutých možností zvolila Armáda ČR objekt pensionu Bavaria v Úšovicích,“ řekl Kalina.

Nový systém monitorování epidemií. Další novinka z Liberecké univerzity

Je to poprvé, kdy vojáci pomáhají ve zdravotnickém zařízení. Zatím byli nasazení pouze v sociálních zařízeních. Vláda již dříve vyčlenila 360 vojáků na pomoc domovům se sociální péčí, nařízení tak neumožňovalo pomoci nemocničním zařízením. Ministři to na pondělním jednání změnili a okruh možné pomoci rozšířili i na „zařízení provozovaná poskytovateli zdravotních služeb poskytujících následnou lůžkovou péči nebo dlouhodobou lůžkovou péči“.

Chebsko, a hlavně Mariánské Lázně patří mezi nejvíce zasažené nákazou koronavirem v Karlovarském kraji. Z celkových 351 nakažených v Karlovarském kraji jsou téměř dvě třetiny z Chebska. Přímo v Mariánských Lázních je podle posledních údajů starosty města 52 nemocných.

vera/čtk

Dnes, 14:30
Vánoční trhy v Karlovarském kraji se letos budou odehrávat v nezvyklých podmínkách. Budou bez koncertů...
24.11.2020
Po dvou nových úsecích dálnice D6 budou řidiči jezdit od příštího týdne. Ředitelství silnic a...
10.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
10.11.2020
Cheb získal unikátní historickou kroniku, kterou v 18. století sepsal tehdejší purkmistr města Johann Thomas...
27.10.2020
Město Lázně Kynžvart se nachází v Karlovarském kraji uprostřed známého lázeňského trojúhelníku měst Karlovy Vary,...
23.10.2020
Města v Karlovarském kraji obnovují dovoz potravin pro seniory, kteří žijí osaměle nebo jsou v...
19.10.2020
V Karlovarském kraji začne ode dneška fungovat druhé zařízení pro pacienty nakažené covidem-19, pro které...
16.10.2020
Pokus o sestavení široké koalice v Karlovarském kraji nevyšel. I nadále se tak o sestavení...
7.10.2020
Noví učitelé v Karlovarském kraji mohou získat náborový příspěvek. Kraj tím chce pomoci řešit problém...
6.10.2020
V Chebu vznikne příspěvková organizace Správa sportovišť města Chebu, která bude spravovat velká městská sportoviště....
4.10.2020
Volební výsledky v Karlovarském kraji umožňují vznik koalice i bez vítězného ANO. Musely by se...
Reklama