Zemětřesení na Chebsku? Podle odborníka nic vážného

Na Chebsku se v posledních dnech opět objevily záchvěvy země. Asi nesilnější otřes oblast zažila brzy ráno, kdy magnitudo (síla otřesu) přesáhlo dva stupně. Podle Josefa Horálka z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky by to ale mohla být předzvěst zemětřesného roje, které se v této oblasti opakovaně vyskytují.

„Zatím přesně nevíme, zatím se to teprve rozjíždí. Na základě zkušeností by se mohlo jednat o přípravu na zemětřesný roj. Ta příprava trvá už asi čtvrtý den a zatím bylo nejvyšší magnitudo dva, což není téměř nic, ale příznaky tady jsou,“ uvedl Horálek. Dodal, že by nový zemětřesný roj mohl nastat v nejbližších měsících.

Dnešní ranní otřes lokalizoval automatický systém detekce zemětřesení do oblasti severovýchodně od Lubů u Chebu v hloubce bezmála deset kilometrů. Automatické stanice uvedly sílu otřesu 2,29, podle zpřesňujících výpočtů byla skutečná síla nižší, asi 2,1, uvedl Horálek.

Dějiny Chebu v kronice z 18. století. Město zakoupilo knihu až v Německu

Oblast na pomezí severu Chebska patří mezi nejvýznamnější zemětřesné oblasti ve střední Evropě. Je charakteristická právě takzvaný zemětřesnými roji, kdy se napětí vzniklé v hloubce uvolňuje postupně v podobě řady drobnějších otřesů. Ale i ty mohou někdy způsobit škody. Shodou okolností za několik dní tomu bude 35 let, kdy právě Chebsko zasáhly otřesy, které dosahovaly síly až 4,6 stupně, a to už praskají zdi nebo padají komíny. Takovou sílu otřesů už pociťují lidé v širokém okolí od epicentra.

Na rozdíl od roku 1985, kdy se vyskytly zatím nejsilnější otřesy v moderní historii, dnes zemětřesnou aktivitu na západě Čech seismologové pečlivě sledují. „Nyní jsou naše možnosti úplně jiné. Máme tam síť 24 stanic, které nám v automaticky přenáší údaje o každém otřesu,“ popsal Horálek.

Seismickou aktivitu na západě Čech mohou lidé sledovat i na webových stránkách Geofyzikálního ústavu Akademie věd, kde jsou i aktuální záznamy z automatických sond. Zemětřesení monitoruje také aplikace Geofyzikálního ústavu pro chytré telefony Seislok.

adp/ČTK

18.1.2021
Mrtvého novorozence, kterého našli u břehu řeky Ohře 22. prosince kolemjdoucí v Karlových Varech, zabila...
13.1.2021
Vedení Karlovarské krajské nemocnice (KKN) prověří vyjádření primáře interního oddělení chebské nemocnice Stanislava Adamce, podle...
11.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
11.1.2021
Porody i akutní výkony budou směřovány do nemocnice v Karlových Varech. Chebská nemocnice, která je...
10.1.2021
V Karlovarském kraji podle dat ministerstva zdravotnictví o kapacitách nemocnic nejsou žádná volná lůžka intenzivní...
7.12.2020
Cheb odpustí podnikatelům, kteří působí v městských nebytových prostorách, polovinu nájemného za druhou půlku letošního...
1.12.2020
Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech zvýší v roce 2021 cenu vodného a stočného v průměru...
29.11.2020
Vánoční trhy v Karlovarském kraji se letos budou odehrávat v nezvyklých podmínkách. Budou bez koncertů...
24.11.2020
Po dvou nových úsecích dálnice D6 budou řidiči jezdit od příštího týdne. Ředitelství silnic a...
10.11.2020
Cheb získal unikátní historickou kroniku, kterou v 18. století sepsal tehdejší purkmistr města Johann Thomas...
27.10.2020
Město Lázně Kynžvart se nachází v Karlovarském kraji uprostřed známého lázeňského trojúhelníku měst Karlovy Vary,...
Reklama