16℃
Dnes je 23. březen , svátek má Ivona

Chia semínka, semínka síly. Tělu prospívají, ale mohou ho i poškodit. Je tedy dobré je jíst či nikoliv?

chia semínka

Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny, obsahující vysoké množství látek, které by měly prospívat zdraví. Existuje mnoho přesvědčení o jejich téměř nekonečné prospěšnosti pro lidský organismus. Pojďme se společně podívat na nejznámější fakta o těchto „zázračných“ semínkách.

Reklama

Chia semínka jsou získávána ze šalvěje hispánské. Ve střední a jižní Americe jsou známy již několik tisíc let. Jejich účinky znali Mayové, Inkové i Aztékové. Semínka používali hlavně jako zdroj energie. Pomáhala jim překonávat drsné podmínky při cestách a na válečných výpravách. „Chia“ je mayský výraz pro „sílu“. Další možný výklad nabízí aztécké slovo „chian“, které znamená „olejnatý“.

Štiplavý křen není jen chutná příloha k párku s hořčicí. K léčení neduhů ho používaly už naše babičky

Chia semínka jsou vzhledově podobná máku, jsou ale tvrdší a křupavější. Protože nemají skoro žádnou vlastní chuť, dají se přidat v podstatě do čehokoli. Hlavní vlastností chia semínek je jejich schopnost absorbovat vodu. Dokáží vstřebat deset krát více tekutiny, než co sama váží. Díky tomu několikanásobně zvětší svůj objem. Ve vodě nabobtnají a vytvoří kolem sebe lepivý gel. Mají skvělé zahušťovací a spojovací vlastnosti. Působí pozitivně na trávení. Hydratují organismus a umožňují lépe snášet fyzickou zátěž. Ochraňují organismus před dehydratací při sportovních výkonech. Lepší hospodaření s tekutinami působí blahodárně také na pokožku. Doporučené dávkování by se mělo dodržovat právě díky schopnosti chia semínek enormně zvětšit objem. Pocit zasycení totiž dodávají nabobtnáním. Dokáží navázat ohromné množství vody a mnohonásobně zvětšit svůj objem. Při konzumaci většího množství může dojít k velmi nepříjemným zažívacím problémům.

Číňané ho nazývají ovocem lásky. Exotické liči, které zabilo stovky indických dětí

Semínka mají povzbuzující efekt, který je podobný energetickému nápoji. Udržují v chodu mozek a tělo, což se projevuje zlepšením mozkových funkcí. Zlepší se paměť a soustředění. Pomáhají tělu šetrněji hospodařit s energií během dne a snižují pocit hladu, díky vysokému obsahu vlákniny. Především lidé trpící nespavostí by měli semínka konzumovat velmi obezřetně. To platí i pro osoby s nízkým tlakem, jelikož semínka tlak ještě více snižují. Semínka proto jezte ve správnou denní dobu a ve správných dávkách, aby vám neuškodila. Vzhledem k povzbuzujícím účinkům je nejvhodnější chia semínka konzumovat ráno a denní doporučená dávka je maximálně 2 – 3 čajově lžičky. Přispívají nejen k pocitu nasycení, množství vlákniny také pozitivně ovlivňuje činnost střev.

Rizika alternativní výživy. Čím je nebezpečné veganství, dělená strava, makrobiotika a další podobné trendy?

Sportovci si chia semínek cení také proto, že představují dobrý zdroj bílkovin pro růst svalové hmoty. Působí příznivě při bolestech a zánětech svalů a kloubů. Jako bohatý zdroj bílkovin jsou oblíbená i mezi vegetariány a vegany. Jsou též vhodná při bezlepkové dietě, protože neobsahují lepek. Chia semínka představují vhodnou volbu, pokud chcete zhubnout. Díky obsahu bílkovin pomáhají udržet svalovou hmotu. Dále zpomalují proces trávicích enzymů, a snižují tak chutě na sladké. Mají pozitivní vliv na stabilizaci hladiny krevního cukru. Při trávení zpomalují přeměnu sacharidů na jednoduché cukry, tělo tak může přijímat energii z potravy postupně a lépe ji využít. Vysoký obsah omega-3 mastných kyselin zaručuje pozitivní vliv na srdce, cévy a nervy. Chia semínka obsahují velké množství vápníku, který podporuje stavbu kostí. Obsahují pětkrát více vápníku než mléko. Najdete v nich dvojnásobek draslíku, než je v banánech a třikrát více železa než obsahuje špenát. V Kanadě byly provedeny studie, které ukázaly, že chia semínka mají pozitivní vliv na snížení krevního tlaku. Lidé, kteří užívají léky na ředění krve, by se ale měli poradit s lékařem, zda mohou semínka konzumovat. Zdravý člověk by měl dodržovat maximální doporučenou denní dávku patnáct gramů. Doporučené dávkování by se mělo dodržovat i kvůli vysokému obsahu minerálů.

Odmítají z těla dělat popelnici. Kdo jsou flexitariáni?

Závěrem lze dodat jednoduchou poučku, která platí nejen pro superpotraviny. Cestu k pevnému zdraví představuje především pestrá a vyvážená strava. Chia semínka si většina z nás odepírat rozhodně nemusí, ale vzhledem k některým jejich vlastnostem, je dobré s nimi ve stravě zacházet opatrně.

Před 1 hodinou
Rychlý pohled do aplikace předpovídající počasí, potom projet nejnovější zprávy, podívat se, co je nového...
Před 3 hodinami
Před 70 lety, 23. března 1949 Izrael ustoupil z dobytého území a uzavřel příměří s...
Dnes, 08:00
Napadají mě hříšné myšlenky, se kterými se raději nikomu nesvěřím. Rozlámaná záda, ani palčivá bolest...
Včera, 18:11
Revoluce, ohromná senzace, převratný vynález. Taková slova padala, když před rokem na jaře představoval tým...
Včera, 17:30
Počítačové simulace potvrdili, že polovina naší galaxie pochází odjinud. Jsme tak skutečně dětmi hvězd. A...
Včera, 17:16
Dívka ve věku 25 let odešla ve středu 20. března ráno z domova a od...
Včera, 16:25
Konec března je každoročně zasvěcen vodě. Slaví se mezinárodní den vody, který letos připadá na...
Včera, 16:00
Jde o jediný litevský námořní přístav v Baltském moři s pohnutou historií. V tzv. Východním...
Včera, 14:00
Med je významným antioxidantem a životabudičem. Jedna kávová lžička denně působí blahodárně na celý lidský...
Včera, 11:30
Nevím, z jakého směru se musíte k Milešovce vypravit, ale doporučuji tento celodenní výlet začít...
Reklama