7℃
Dnes je 26. březen , svátek má Emanuel

Chodíte krmit kachny a labutě? Zapomeňte na pečivo, může jim velmi ublížit

Další fotky

Předčasné jarní počasí láká k procházkám. Mnozí si oblíbili krmení vodních ptáků, jako jsou labutě nebo kachny. Zdánlivě neškodné krmení pečivem může ptákům vážně ublížit. Navíc se tím znečišťují vodní toky.

Reklama

Mnoho lidí, při své procházce u řeky, krmí ptáky pečivem nebo dokonce zbytky starého jídla z domácnosti. Přestože konají v dobré víře, že vodním ptákům pomáhají přečkat zimní období, opak je pravdou. Vodní ptáci si vždy dokážou najít potravu. Avšak pokud jsou zvyklí na lidský element, samozřejmě raději zůstanou na místě a nechají se krmit. Z tohoto důvodu je důležité zvolit vhodné krmivo a hlavně odpovídající množství! Je třeba brát v úvahu, kolik lidí denně zde přijde nakrmit vodní ptactvo. Vodní ptáci by se neměli překrmovat jako každé jiné zvíře.

Strach z labutí, kachen nebo holubů. Víte, jak se co nejlépe vypořádat s ptačí fobií?

Proč se vyhýbat pečivu?

Dle odborníků jim pečivo nedělá dobře. Jejich trávicí systém si s ním nedokáže poradit. Pokud je pečivo velmi ztvrdlé, ptáci si mohou poranit jícen při jeho konzumaci. Navíc neobsahuje látky, které jsou pro jejich tělo důležité. Pečivo se skládá hlavně ze sacharidů, což znamená, že ptáci mají pocit sytosti, ale jejich tělo bude takto dlouhodobě strádat. Běžné pečivo obsahuje kvásek, sůl a mnohdy i koření, které jim mohou způsobit vážné zažívací potíže. Nadměrná konzumace pečiva navíc může způsobit deformaci křídel, nemoc takzvaných „andělských křídel.“ Kvůli tomu nejsou schopni létat, tím pádem si ani hledat potravu. To logicky vede k rychlému úhynu.

Velký průzkum obchodů. Víme, kde sehnat nefalšované celozrnné pečivo

Čím tedy krmit?

Pokud přesto chcete dopřát svým dětem zážitek v podobě krmení labutí a kachen, zvolte vhodnou potravu. Můžete je krmit jakoukoliv obilovinou jako je pšenice, žito nebo oves. Ovesné vločky jsou pro vodní ptáky výživné a vás nevyjdou o tolik dráž než pečivo. Dále pak můžete zvolit kukuřici, hrách nebo rýži. Ta může být vařená i nevařená. Nebojte se ani zeleniny. Můžete jim vzít odřezky od zeleniny, které byste jinak vyhodili. Vodní ptactvo nepohrdne ani nakrájenými salátovými listy. Pokud krmíte ptáky na zahradě, můžete využít i ptačí zob, který máte doma. Zdravých možností, jak krmit labutě a kachny, je opravdu dost.

Opatrujte svá přátelství. Jsou důležitá i pro vaši psychickou pohodu

Dalším důležitým faktorem pro správné krmení je přiměřené množství. Je třeba brát na vědomí, že se stále jedná o divokou zvěř, která by neměla ztratit své schopnosti získat potravu přirozeným způsobem. Nejen, že překrmení způsobuje jejich domestikaci, ale hlavně jim může způsobit fatální zdravotní následky jako špatné krmivo. Myslete na to, jak moc je místo frekventované. Místům, kam přijdou nakrmit ptactvo desítky lidí během dne, se raději vyhýbejte. Tato zvířata toho dostávají už tak víc, než by měla.

FOTO: Krmení vodního ptactva

Krmení vodního ptactva - ptáci, kachny, labutě, krmeníKrmení vodního ptactva - labuť_4Krmení vodního ptactva - kachny, zvířataKrmení vodního ptactva - labutě, příroda, zvířataKrmení vodního ptactva - labuť_3
Další fotky
Krmení vodního ptactva - kachny, zvířata, zimaKrmení vodního ptactva - kachny_1

 

Před 1 hodinou
Zatímco zámky leží v Čechách většinou v malebných údolích, obklopené nádhernými zahradami, hrady si musí...
Před 1 hodinou
Noční chodec, to bylo životní téma František Hudeček (1909 v Němčicích u Holešova – 1990...
Před 2 hodinami
Oskarovi Nedbalovi, narozenému 26. března 1874 v Táboře, dal už v jeho útlém věku základy...
Před 3 hodinami
Navaluje se vám při dlouhé jízdě ve vlaku nebo autem? Je to tím, že je...
Dnes, 10:00
Narodil se 26. března 1946, a když vypráví o svém životě, je to jako číst...
Dnes, 08:00
Prodej nemovitosti je komplikovaná záležitost a stále více majitelů nemovitostí řeší, zda využít při prodeji...
Dnes, 08:00
Dnes je tomu 113 let, co se v Jincích narodil houslista a skladatel Josef Slavík...
Včera, 17:30
Křižáci v bitvě u Sudoměře 25. března 1420 prý byli poraženi lstí – vjeli do...
Včera, 16:00
Na ohni nažhaví kámen a přistoupí ke své dceři. Dívku za ruce drží další ženy,...
Včera, 15:28
Narodil se ve Dvoře Králové nad Labem (odtud jeho pseudonym Dvorský) 24. března 1899 jako...
Reklama