35℃
Dnes je 26. červen , svátek má Adriana

Chodník se propadl a žena zmizela v hlubinách. Ostatky se našly po 16 letech

Další fotky

Psal se rok 1976, když se v ulici Pekařská v Brně propadl chodník. Dva lidé spadli do díry – muž a žena. Muže hasiči vytáhli, ale žena zmizela v hlubinách…

Reklama

Obrovská tragédie

Stalo se to 15. února v roce 1976 krátce před jednou hodinou odpoledne. Chodník se propadl a ulicí zazněl poplach. Už ale bylo pozdě. Chodník na místě tramvajového ostrůvku, kde lidi čekali na tramvaj, se propadl pod zem. A dva lidi se okamžitě propadli do díry. Na místo ihned vyrazilo třináct hasičů na pomoc.

5 ohavných dětských vrahů Česka. Který čin byl nejodpornější?

Když přijeli, zjistili, že se na místě propadla vozovka, a to hned naproti nemocnici svaté Anny. V jámě zůstal jeden muž a jedna žena. Hasiči proto nasunuli do díry žebřík a muže vytáhli s jeho pomocí ven. Ale ženu Marii Bartošovou, které bylo v té době 45 let, už se najít nepodařilo. Zmizela v hlubinách pod Brnem. Hasiči ji hledali celé odpoledne a chtěli ji dostat ven. To se ale nakonec nepovedlo, ženu se nepodařilo najít. Vrátili se s nepořízenou zpátky na základnu až o půlnoci.

V následujících dnech se začalo zjišťovat, co se stalo. A hlavně proč. Vysvětlení na sebe nenechalo dlouho čekat. Přišlo se na to, že toho dne prasklo vodovodní potrubí (16palcové), které bylo z roku 1872. Bylo už přes sto let staré. Díky tomu vytékající voda poškodila kanalizaci a probourala se do jistých sklepních prostor – které nejsou dosud známé. Pokles tlaku ve vodárně zjistili, že klesl tlak v potrubí a snížila se hladina ve vodojemech. Nicméně do čistírny odpadních vod se voda nehrnula.

Nejbestiálnější vrah v dějinách Československa. Jak Václav Mrázek uspokojoval své sadistické choutky?

Namísto toho se nahromadila právě pod chodníkem před nemocnicí svaté Anny. Tam odnesla zeminu a vytvořila velkou dutina, kterou se pak tlakem shora propadl chodník. Díra samotná byla velká asi 16 metrů krychlových o hloubce tři až tři a půl metru. Byl to tedy obří kráter. Po těle ženy tak pátrali ještě v momentě, kdy voda opadla. Vytěžili zeminu do hloubi osmi metrů, prohledali cestu až k další čističce odpadních vod, ženu ale ani tak nenašli. Poté její spis ještě ležel deset let na policejní služebně, než ho vyhodili a byla prohlášena za mrtvou.

Ostatky se našly až po 16 letech

Až po šestnácti letech se konečně objevily zbytky těla paní Bartošové. Spodní část lidského těla objevili dělníci poprvé u kanalizační výpusti na Kšírově ulici, kdy tam odklízeli nelegální skládku. O půl roku později byla nalezená lebka. Našla se v Brně-Černovicích na louce blízko řeky Svitavy. Identifikovat se však ženu podařilo až v roce 1994, a to podle zachované části kalhot, který měl netypicky tvarovaný klín.

Tajemné ostatky upírů v Česku. Víte, kde žila upíří princezna?

Manžel Bartošové si vzpomněl, že jeho žena nosívala krimplenové kalhoty a jelikož měla silnější postavu, všila si do nich klín. To odpovídalo nalezeným ostatkům. Nikdy však nebyly provedeny testy DNA, proto podle některých expertů o tělo Marie nejde, protože by se nikdy nedostalo tak daleko – podle nich leží stále ještě někde pod Pekařskou ulicí. Ať tak či tak, událost dnes připomíná deska z roku 1993 na stěně domu, který je blízko ulice Pekařské.

Chodníky se propadají i v Praze

Bohužel to nebyl ojedinělý případ, kdy se propadla vozovka. Chodníky se propadají často i v Praze. Můžeme si vzpomenout na tento rok 8. února, kdy zůstala obrovská díra po propadlém chodníku v Cíglerově ulici na Černém Mostě. Důvodem byla havárie teplovodní šachty. Stalo se to jen 600 metrů od ulice Bratří Venclíků, kde k něčemu podobnému došlo už před rokem. Nebo 26. dubna v roce 2018, kdy prasklo potrubí v ulici Zelený Pruh v pražské Krči. Voda zde podemlela část chodníku a silnice. Opravy se protáhly až do druhého dne. Není tak bohužel nereálné, že se něco podobného stane…

FOTO: Propadlý chodník

Propadlý chodník - HasičiPropadlý chodník - HasičiPropadlý chodník - HasičiPropadlý chodník - HasičiPropadlý chodník - v
Další fotky
Propadlý chodník - HasičiPropadlý chodník - HasičiPropadlý chodník - Hasiči

 

Před 47 minutami
Došlo k tomu v bitvě u Brodů, jedna z největších tankových bitev v dějinách, která...
Před 2 hodinami
Vynálezem pana Guntenberga problémy spisovatelů, malířů, o hudebnících ani nemluvě, s reprodukcemi jejich uměleckých děl...
Před 2 hodinami
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Před 2 hodinami
Má za sebou desítky let v českých i slovenských divadlech, spolupráci s vynikajícími umělci, jeho...
Dnes, 08:00
Všichni známe přirovnání „je chytrý“ nebo „je mazaný jako liška“. Jak to ale s onou...
Včera, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Včera, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Včera, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Včera, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Včera, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Včera, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Reklama