Chomutovský Zoopark v loňském roce opět zaznamenal řadu chovatelských úspěchů

Chovatelské úspěchy si Zoopark Chomutov připisuje každý rok. Některými je vyhlášený po celé Evropě, jiné jsou ojedinělé v rámci republiky. Také loni se ve výbězích, voliérách či teráriích narodila a vylíhla spousta mláďat, která udělala radost chovatelům i návštěvníkům.

Okomentovat všechny nové přírůstky je takřka nemožné, je to hodně dlouhý seznam. Stejně tak se nedá říct, jestli byl loňský rok více nebo méně úspěšný než ty předchozí. „Každý rok je specifický a něčím jiný,“ potvrzuje ředitelka zooparku Věra Fryčová. „Předloni se nám třeba narodily oblíbené pandy, loni se nám zase podařilo odchovat vzácné jeleny bucharské nebo nám udělalo radost mládě zubra,“ dodává dva příklady ředitelka.

Právě silně ohrožení jeleni bucharští jsou příklad odchovů, které mají celoevropský význam. Loni v zooparku odchovali dvě mláďata. „V chovech je ani ne sedmdesát zvířat a jen pět evropských institucí je v loňském roce rozmnožilo. My jsme jedna z nich,“ říká pyšně vedoucí zoologie Miroslav Brtnický. Údaje má ´z první ruky´, protože Chomutov vede na jeleny bucharské takzvanou plemennou knihu, díky které pomáhá koordinovat chov tohoto druhu.

Dalším evropským unikátem je odchov nenápadných blavorů žlutých v teráriích zooparku. Jde o největší druh slepýšovitého ještěra, dorůstá i délky přes jeden metr. Chová je sice více zahrad, ale ta chomutovská je jedna z mála v Evropě, která je poměrně pravidelně a úspěšně odchovává. Jinak se to daří jen ojediněle. Loni se tu vylíhlo devět mláďat.

Slovní hodnocení místo známek. Koronavirus změní pololetní vysvědčení

Podobně mládě sovice krahujové, které se v zooparku vylíhlo, je poměrně významný chovatelský počin. Každý rok se to podaří jen několika zoo v Evropě. Za další zmínku stojí i letošních třináct mláďat kolonoka sibiřského. Malou kunovitou šelmičku totiž není úplně běžné chovat.

Zmíněný zubr evropský se zase v zoologických zahradách objevuje poměrně často, ale pro zoopark má zase symbolický význam. Dlouho byl erbovním zvířetem organizace a také je dominantou oblíbeného areálu Eurosafari.

Zajímavý je pak příběh kolem samičky orla mořského, na jejímž odchovu se podílely hned tři české zoologické zahrady. Jednalo se o první vylíhnuté mládě chomutovského páru, proto si ošetřovatelé nebyli jistí, zda se o mládě dokážepostarat. Navíc orly mořské se v zoologických zahradách moc rozmnožovat nedaří. Proto mládě rodičům odebrali a prvních několik dnů ho odchovávali uměle. Po dvanácti dnech byl transportován do zoo v Liberci, kde ho podložili pod pěstouny, kteří ho úspěšně odchovali. Na podzim pak mladá samice odcestovala do ostravské zahrady, kde teď žije ve skupině mladých dravců.

Seznam je ale opravdu daleko delší a především pestrý. Velbloud, los, kozorožec, kvakoš, dikobraz, poletuška… „Vážíme si každého úspěšného odchovu, ať už je to vzácný ještěr nebo domácí skot. Je za nimi dobrá a poctivá práce našich zaměstnanců, péče o všechna zvířata, což je hlavní poslání naší organizace,“ shrnuje s uznáním v hlase ředitelka Fryčová.

zoc

Polovina Čechů se neorientuje v opatřeních proti covidu. Jak jste na tom vy?

1.4.2021
Poslední březnový den hostila chomutovská Městská sportovní hala druhý zápas minisérie o páté místo, v...
29.3.2021
Poslední březnovou neděli odstartovala v RENOMIA ŽBL minisérie o páté místo, v níž chomutovské Levhartice...
27.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
27.3.2021
Krátce poté, co chomutovské basketbalistky zdolaly SBŠ Ostrava a vybojovaly si možnost hrát o konečné...
27.3.2021
Třiadvacetiletý Chomutovský taxikář Viktor M. (†23) měl potíže s dechem, bolest na hrudníku a brněla...
25.3.2021
Čtyři dny po domácí výhře nad SBŠ Ostrava vyrazily chomutovské basketbalistky do hájemství soupeřek, kde...
21.3.2021
Chomutovské basketbalistky vstoupily první jarní den roku 2021 do bojů o konečné umístění v RENOMIA...
10.3.2021
I přesto, že mužské áčko Levhartů odehrálo poslední utkání na začátku října, tak teď hlásí...
8.3.2021
V centrálním výběhu chomutovského zooparku už nebude tak smutno. K osamocenému pižmoňovi Saamikovi se po...
5.3.2021
Tady neváhejte ani chviličku! Zoopark Chomutov vyhlásil termíny pro letošní příměstské tábory a podle zkušeností...
1.3.2021
Pašovaní takzvané červené nafty z Německa je příhraničích oblastech stále v kurzu. Dovoz červené nafty,...
Reklama