Dozvuky voleb v Chomutově. Soud rozplétá kauzu zapáleného auta politika

Okresní soud v Chomutově zahájil hlavní líčení ve věci podpálení soukromého automobilu náměstka chomutovského primátora Davida Dindy (Nový Sever). Obžalován je předseda karlovarské krajské organizace hnutí Trikolóra Matěj Drbohlav. Ten podle obžaloby navedl jiného muže, aby auto krátce před komunálními volbami v roce 2018 podpálil. Drbohlav řekl, že s obžalobou nesouhlasí, proces je podle něj vykonstruovaný.

Auto shořelo v místě Dindova trvalého bydliště 25. září 2018. Tehdy o tom informoval sám Dinda na sociálních sítích, kdy sdílel fotku ohořelého vraku své Škody Octavie. „Pravě mi někdo hodil zápalnou lahev do auta u baráku,“ napsal tehdy. Zda měl požár vozu souvislost s jeho kandidaturou v komunálních volbách, nebylo zřejmé.

Policie pachatele dopadla a obvinila zhruba po třech týdnech, tehdy se nevyjádřila, zda trestný čin souvisel s volbami. Obžalován z poškození cizí věci je Petr Jaburek. Na vozidle a jeho vybavení vznikla škoda zhruba 360 tisíc korun. Drbohlav podle obžaloby osobně ukázal Jaburkovi místo Dindova bydliště. Obžalován je z účastenství ve formě návodu k přečinu poškození cizí věci. Hrozí mu za to stejně jako Jaburkovi až rok vězení.

“Dne 25. 9. 2018 na přesně nezjištěném místě v okrese Chomutova navedl Petra Jaburka, aby podpálil vozidlo užívané Davidem Dindou, který kandidoval za politické hnutí Nový sever v komunálních volbách. Za tímto účelem mu osobně ukázal místo bydliště Davida Dindy,” píše se podle informací médií v Drbohlavově obžalobě.

Ohořelý vrak Škody Octavie náměstka Davida Dindy. Zdroj: David Dinda

„Nesouhlasím s obžalobou. Ve spisu z výpovědi druhého obžalovaného plyne, že se k tomu přiznal. Uvádí, že já s tím nemám nic společného, takže nevidím důvod, proč bych měl být někde tahaný,“ uvedl Drbohlav.

Ani jeden z obžalovaných se soudního jednání nezúčastnil. „Podával jsem stížnost na podjatost paní soudkyně,“ uvedl Drbohlav.

U soudu vypovídal Dinda a jeho žena. „Už jsem ani nedoufal, že to bude dotaženo do nějakého konce,“ řekl Dinda před zahájením líčení. „Jestli má tady fungovat nějaký právní stát, tak spravedlnosti je potřeba udělat zadost,“ uvedl. „Bylo to tehdy nepříjemné, máme dvě malé děti,“ řekl s tím, že on sám už po činu spojoval případ se svým politickým působením, protože jeho rodina nemá žádné problémy, peníze si nepůjčuje. „Přišlo mi to dost bizarní, že se v tak malém městě dějou takové věci,“ uvedl.

V roce 2018 byl Drbohlav manažerem hnutí PRO Zdraví a Sport. „Myslím, že proces je ryze vykonstruovaný. Tehdy jsem napadal zakázku společnosti Chomutovská bytová, výběrové řízení, které končilo dnem voleb. Asi jsem se někomu nehodil do krámu,“ uvedl Drbohlav.

Soudkyně Vladimíra Kopřivová rozhodla, že jednání naplánované na celý den se uskuteční bez účasti veřejnosti s ohledem na ochranu účastníků řízení. Předvoláni byli čtyři svědci. „Za mě by bylo dostačující to, že se vyjádří spravedlnost v tom smyslu, že se takto věc stala. Bylo by to varování pro ostatní, že tohle do společnosti nepatří,“ řekl Dinda. „Vím, že jsem nic neudělal,“ zdůraznil Drbohlav.

Soud odročil hlavní líčení na 28. května, na kdy jsou předvolaní svědci a provedeny budou důkazy záznamy a listinami.

Období voleb na Chomutovsku se neobešlo bez dalších bouřlivých událostí. Kriminálka také obvinila šestadvacetiletého muže z Teplic pro přečin maření přípravy a průběhu voleb a referenda. Toho se podle policistů dopustil tím, že poskytl úplatu jiným osobám v souvislosti s výkonem volebního práva u voleb do zastupitelstva obce v okrese Chomutov. Měl prý takto ovlivnit výsledek voleb.

„Muž do obce, za úplatu, přihlašoval k trvalému pobytu osoby z Teplicka a to z důvodu, aby jim vzniklo v obci volební právo a tyto osoby opět za úplatu volili pachatelem určenou politickou stranu či hnutí,“ popsala tehdy případ chomutovská policejní mluvčí Marie Pivková. Ti by tak volili v rozporu s nezávislým vyjádřením své vůle. „V případě prokázání trestné činnosti muži hrozí trest odnětí svobody šest měsíců až tři léta,“ vypočítává Marie Pivková.

Další případ v souvislosti s tímto, pak následoval o necelý měsíc později, kdy vyšetřovatel obvinil dalšího muže. „Ze stejného přečinu spáchaného formou spolupachatelství byl obviněn také 29letý muž z Ústí nad Labem,“ dodala policie.

ŠTO/ČTK

10.6.2021
Aktivistky dnes brzy ráno obsadily dvě skrývková rypadla v uhelných dolech Bílina na Teplicku a...
26.5.2021
Na Chomutovsku dnes ráno narazil osobní vlak do stáda krav. Pět dobytčat uhynulo. Nikdo ze...
26.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
26.4.2021
Chomutovský okresní soud dnes zahájil hlavní líčení ve věci podpálení soukromého automobilu náměstka chomutovského primátora...
1.4.2021
Poslední březnový den hostila chomutovská Městská sportovní hala druhý zápas minisérie o páté místo, v...
29.3.2021
Poslední březnovou neděli odstartovala v RENOMIA ŽBL minisérie o páté místo, v níž chomutovské Levhartice...
27.3.2021
Krátce poté, co chomutovské basketbalistky zdolaly SBŠ Ostrava a vybojovaly si možnost hrát o konečné...
27.3.2021
Třiadvacetiletý Chomutovský taxikář Viktor M. (†23) měl potíže s dechem, bolest na hrudníku a brněla...
25.3.2021
Čtyři dny po domácí výhře nad SBŠ Ostrava vyrazily chomutovské basketbalistky do hájemství soupeřek, kde...
21.3.2021
Chomutovské basketbalistky vstoupily první jarní den roku 2021 do bojů o konečné umístění v RENOMIA...
10.3.2021
I přesto, že mužské áčko Levhartů odehrálo poslední utkání na začátku října, tak teď hlásí...
Reklama