Firma z Chomutova dostala pokutu za špatné nakládání s odpady

Provozovatel třídírny druhotných surovin dostal pokutu 220.000 korun od České inspekce životního prostředí. Podle inspektorů nenakládala firma Ekoselect s odpady v souladu s provozním řádem, informovala mluvčí inspekce Radka Nastoupilová. Vyjádření společnosti, která odpad vozila i ze zahraničí, ČTK zjišťuje.

Podle inspektorů nebyl dodržen technologický postup zařízení. Postup nařizuje provést vykládku, vytřídění a nakládku každého vozidla s odpadem přijatým do zařízení. Přijatá auta ale byla jen zaevidována a zvážena při jejich příjezdu a odjezdu, tedy bez vykládky, nakládky a vytřídění využitelných a nevyužitelných složek odpadu. V měsíčních přehledech dovozu a zpracování odpadu ze zahraničí v roce 2018, které společnost Ekoselect zpracovala a zaslala krajskému úřadu, pak podle inspekce nebyla bilance vytříděných nevyužitelných složek a informace o dalším nakládání s nimi, jak je v povolení požadováno.

„Konkrétně jsme například zjistili, že 30. července 2018 bylo do zařízení přijato ze zahraničí (Německa) přes 407 tun odpadu (17 kamiónů). Podle provozního deníku bylo téhož dne odvezeno přes 444 tun odpadu původem ze zahraničí českým odběratelům, z toho ve 14 případech (kamionech) dopravcem z Německa,“ uvedl ředitel ústeckého inspektorátu Pavel Grund.

Podle vážních lístků se hmotnost přivezených odpadů v jednotlivých zásilkách konkrétními kamiony vždy přesně rovnala hmotnosti odpadů jednotlivých zásilek stejnými kamiony odvezených. Z vážních lístků a provozního deníku inspekce zjistila, že v drtivé většině se kamiony v zařízení zdržely od jedné do tří minut. „Za tuto dobu nemohla být provedena vykládka, vytřídění a nakládka kamionů,“ uvedl Grund.

Příjemce těchto odpadů nebyl podle inspekce seznámen s tím, že šlo o odpad přepravený ze zahraničí. Nelze tedy podle inspekce zaručit, že po případném vytřídění využitelných a nevyužitelných složek odpadu u příjemců nebyla část tohoto odpadu odstraněna na území ČR.

OMH, ČTK

28.5.2020
Teplická nemocnice má nový pavilon s operačními sály, centrální sterilizací a anesteziologicko-resuscitačním oddělením (ARO). Za...
24.5.2020
Pouhé dva dny trvalo nadšení, se kterým Kamencové jezero ohlásilo brzké otevření areálu. Mělo se...
23.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
23.5.2020
Přestože je otevření koupališť svázáno řadou pravidel, na Kamencovém jezeře nechtějí na nic čekat. Brány...
22.5.2020
Zákaz čerpání povrchových vod platí kvůli nadměrnému suchu od 20. na šesti místech na Chomutovsku....
19.5.2020
Chomutovská samice losa evropského Quanita je podruhé matkou. Stejně jako loni provázely šťastný okamžik také...
18.5.2020
V Ústeckém kraji za týden stoupl počet potvrzených nákaz novým typem koronaviru o 20 na...
17.5.2020
Váží méně než tabulka čokolády a krmení si bere z pinzety, přesto je teď největším...
12.5.2020
Zoopark Chomutov letos slaví 45 let od svého založení, návštěvníkům byl poprvé zpřístupněn 10. května...
6.5.2020
V Jirkově na Chomutovsku začala vznikat v zahradě Kludského vily Stezka bosou nohou. Karel Kludský...
5.5.2020
Řidičům poteče průjezdem Bílinou méně nervů. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) získalo stavební povolení na...
Reklama