Novým cílem turistů je zachráněná vápenka v Krušných horách

Zachráněná historická vápenka v Krušných horách je novou zastávkou na naučné cestě z Loučné pod Klínovcem. Do severní věže mohou turisté vstoupit po kamenném chodníků, do nitra jižní se budou moci podívat v srpnu s průvodcem.

Vápenka je nejvýznamnějším dochovaným dokladem těžby a zpracování vápnitých hornin pro výrobu vápna v české části Krušných hor. Jde o nejstarší vápenku svého druhu v České republice. Původního objekt nechal postavit před polovinou 19. století majitel zdejšího panství hrabě Buquoy, svému účelu sloužil až do poloviny 20. let 20. století.

Z původní stavby se dochovaly dvě šachtové pece a zbytky dalších budov. Za vápenkou se nachází lom, ve kterém se vápenec dobýval. „Vápno se pálilo a používalo dále hlavně ve stavebnictví, v železárnách v nedaleké Kovářské nebo jako hnojivo v zemědělství,“ uvedl lesní správce Stanislav Liška. Vápenka podle historických dokumentů zpracovala 1,5 milionu tun vápna.

V roce 1958 byla vápenka zapsána jako technická památka, jako kulturní památka o pět roků později. Léta pak chátrala a v roce 2004 se jedna z pecí zřítila. „Dlouho se nevědělo, komu vlastně patří. Pomohl až nový občanský zákoník, který říká, koho je pozemek, toho je stavba na něm. Tak vznikl projekt obnovy, jehož realizace trvala dva roky,“ uvedl Liška.

Roušky až na výjimky lidé v Ústeckém kraji odložili. Nadále je situace klidná

Statici zajistili obě věže, nad jižní je strop, aby do objektu nezatékalo. Opravené jsou klenby a pece. Vápenku nově lemuje kamenný chodník. Vše o historii i rekonstrukci se návštěvníci dozvědí z informačních tabulí umístěných v areálu, kde jsou také dva nové přístřešky. Náklady na opravu činily 6,1 milionu korun. Vše Lesy ČR zaplatily z vlastních zdrojů.

Turisté se k vápence dostanou z Kovářské nebo z Loučné. Právě tam si budou moci dohodnout návštěvu památky s průvodcem. „Prohlídky budou možné s průvodcem zřejmě od poloviny srpna,“ uvedl Liška. Už nyní se u objektu zastavují pěší i cyklisté. Právě těch v poslední době i v Krušných horách díky rozšíření elektrokol výrazně přibývá.

vera/čtk

Z Mostu do Mariánských Radčic po nové silnici. Podél ní vede i cyklostezka

7.9.2020
Letošní prázdninová návštěvnost byla pro děčínskou zoologickou zahradu, chomutovský zoopark a teplickou botanickou zahradu rekordní....
28.8.2020
Ve středu a ve čtvrtek se v Ústeckém kraji podle krajské hygienické stanice potvrdila nákaza...
28.8.2020
První městskou akcí letošního roku v Chomutově bude čtvrtý ročník půlmaratonu. Závod se uskuteční poslední...
21.8.2020
Na některých přírodních koupalištích v Ústeckém kraji hrozí rekreantům zdravotní obtíže kvůli zhoršené kvalitě vody....
12.8.2020
Společnost Krajská zdravotní (KZ), která v Ústeckém kraji spravuje pět nemocnic, plánuje rozšíření alespoň jednoho...
11.8.2020
V Blšanech na Lounsku s tisícovkou obyvatel testy potvrdily nákazu novým koronavirem u jedné ze...
10.8.2020
Jirkov na Chomutovsku shání fotografie legendárního principála Karla Kludského, jenž v Jirkově žil. Město nedávno...
2.8.2020
V červenci zahynulo při dopravních nehodách na silnicích v Ústeckém kraji šest lidí, o dva...
27.7.2020
V Jirkově na Chomutovsku je otevřené nové informační a populárně naučné centrum spojené s multimediálním...
24.7.2020
Společnost Krajská zdravotní (KZ), která v Ústeckém kraji provozuje pět nemocnic, od pondělí rozšiřuje provoz...
Reklama