Obnova lesa po imisní kalamitě v Krušných horách pokračuje

V Krušných horách pokračuje obnova lesa poničeného v osmdesátých letech minulého století imisní kalamitou. Lesy ČR letos investují do výsadby stromků zhruba 40 milionů korun. U smrku pichlavého řeší lesníci napadení houbou kloubnatkou. Vývoj kůrovce zastavuje současné deštivé počasí, nezpomaluje se ale šíření.

Ovzduší znečištěné průmyslem zničilo rozsáhlou oblast krušnohorských lesů v 70. a 80. letech minulého století. „Domácí smrk ztepilý nevydržel imisní zátěž a stromy hynuly. Musel se vytěžit a vymýšlelo se, jaká dřevina bude nejodolnější. Rozhodlo se pro smrk pichlavý, který doplnila bříza, modřín a další druhy,“ řekl lesní správce Stanislav Liška.

Nová výsadba v Krušných horách začala v 90. letech minulého století, kdy po exhalacích a kyselých deštích zbyly na kopcích pouze pahýly. Lesy ČR investovaly podle Jouklové už přes miliardu korun. Odhadované náklady na kompletní obnovu dřevin včetně následné péče jsou dvě miliardy korun.

S ohledem na drsné klimatické podmínky hor se nejvíc vysazuje smrk ztepilý a buk lesní, ale také bříza, jeřáb a na méně exponovaných stanovištích javor klen či jedle. „V tuto chvíli máme na severovýchod od Klínovce zhruba deset procent plochy smrku pichlavého k rekonstrukci,“ uvedl Liška. V letošním roce plánují Lesy ČR výsadbu přibližně čtyř milionů sazenic, loni jich bylo 2,5 milionu.

Smrk pichlavý ve velkém napadá houba kloubnatka. „Jediná účinná aplikace by byla letecky a tu nám nikdo neschválí,“ řekl Liška. Houba nemá ráda vysoké teploty a velké mrazy. Jak se na zasažených porostech projeví současné počasí, nelze podle lesníků odhadnout.

Jak bude vypadat Děčín? Lidé mohou připomínkovat vizi rozvoje města

V boji s kůrovcem déšť pomohl. „Počasí zastavuje kůrovce v jeho vývoji, ale nezpomaluje šíření. Aktuálně registrujeme v krušnohorských lesích zvýšený stav napadených stromů, takže je vyhledáváme, těžíme, asanujeme a dřevo z lesa odvážíme,“ uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Lesníci využívají také řadu obranných opatření, jako jsou lapáky či insekticidní sítě. „Kůrovci je třeba věnovat pozornost v každém regionu,“ zdůraznila mluvčí.

Škůdce nicméně nezasáhl lesy v Krušných horách v takové míře jako jinde. Místu se také vyhnuly vývraty po vichřicích. „Je to dáno i tím, že náhorní plato je relativně mladé, co se týká věku dřevin,“ řekl lesní správce.

Návštěvníků hor během léta v poslední době přibývá. „Zejména teď po rozšíření elektrokol výrazně vzrostl počet turistů,“ řekl Liška. V Krušných horách jsou v blízkosti cykloturistických tras a cyklostezek vyhlídkové altány, lavice, naučné stezky. V lesích jsou tzv. body záchrany pro případ potřebné pomoci. Jsou to žluté tabulky s identifikačním číslem místa pro přesnou orientaci záchranářů.

Hojně využívány jsou také singletracky pro sjezd horských kol. „Ve spolupráci s lyžařskými areály Krušných hor na pozemcích Lesů ČR jsme umožnili jejich provoz,“ uvedla Jouklová.

vera/čtk

Vyžraná kola v polích. V Ústeckém kraji začali žně

4.5.2021
Okresní soud v Chomutově zahájil hlavní líčení ve věci podpálení soukromého automobilu náměstka chomutovského primátora...
26.4.2021
Chomutovský okresní soud dnes zahájil hlavní líčení ve věci podpálení soukromého automobilu náměstka chomutovského primátora...
1.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
1.4.2021
Poslední březnový den hostila chomutovská Městská sportovní hala druhý zápas minisérie o páté místo, v...
29.3.2021
Poslední březnovou neděli odstartovala v RENOMIA ŽBL minisérie o páté místo, v níž chomutovské Levhartice...
27.3.2021
Krátce poté, co chomutovské basketbalistky zdolaly SBŠ Ostrava a vybojovaly si možnost hrát o konečné...
27.3.2021
Třiadvacetiletý Chomutovský taxikář Viktor M. (†23) měl potíže s dechem, bolest na hrudníku a brněla...
25.3.2021
Čtyři dny po domácí výhře nad SBŠ Ostrava vyrazily chomutovské basketbalistky do hájemství soupeřek, kde...
21.3.2021
Chomutovské basketbalistky vstoupily první jarní den roku 2021 do bojů o konečné umístění v RENOMIA...
10.3.2021
I přesto, že mužské áčko Levhartů odehrálo poslední utkání na začátku října, tak teď hlásí...
8.3.2021
V centrálním výběhu chomutovského zooparku už nebude tak smutno. K osamocenému pižmoňovi Saamikovi se po...
Reklama