Politik čelí obžalobě kvůli podpálení auta. Hrozí mu až rok za mřížemi

Chomutovský okresní soud dnes zahájil hlavní líčení ve věci podpálení soukromého automobilu náměstka chomutovského primátora Davida Dindy (Nový Sever). Obžalován je předseda karlovarské krajské organizace hnutí Trikolóra Matěj Drbohlav. 

Auto shořelo v místě Dindova trvalého bydliště 25. září. Policie pachatele dopadla a obvinila zhruba po třech týdnech, tehdy se nevyjádřila, zda trestný čin souvisel s volbami. Obžalován z poškození cizí věci je Petr Jaburek. Na vozidle a jeho vybavení vznikla škoda zhruba 360 tisíc korun. Drbohlav podle obžaloby osobně ukázal Jaburkovi místo Dindova bydliště. Obžalován je z účastenství ve formě návodu k přečinu poškození cizí věci. Hrozí mu za to stejně jako Jaburkovi až rok vězení.

„Nesouhlasím s obžalobou. Ve spisu z výpovědi druhého obžalovaného plyne, že se k tomu přiznal. Uvádí, že já s tím nemám nic společného, takže nevidím důvod, proč bych měl být někde tahaný,“ uvedl Drbohlav. Ani jeden z obžalovaných se dnešního jednání nezúčastnil. „Podával jsem stížnost na podjatost paní soudkyně,“ uvedl Drbohlav.

Okamžitě vraťme všechny děti do škol, apeluje SPD a Trikolóra

U soudu dnes vypovídal Dinda a jeho žena. „Už jsem ani nedoufal, že to bude dotaženo do nějakého konce,“ řekl Dinda novinářům před zahájením líčení. „Jestli má tady fungovat nějaký právní stát, tak spravedlnosti je potřeba udělat zadost,“ uvedl. „Bylo to tehdy nepříjemné, máme dvě malé děti,“ řekl s tím, že on sám už po činu spojoval případ se svým politickým působením, protože jeho rodina nemá žádné problémy, peníze si nepůjčuje. „Přišlo mi to dost bizarní, že se v tak malém městě dějou takové věci,“ uvedl.

V roce 2018 byl Drbohlav manažerem hnutí PRO Zdraví a Sport. „Myslím, že proces je ryze vykonstruovaný. Tehdy jsem napadal zakázku společnosti Chomutovská bytová, výběrové řízení, které končilo dnem voleb. Asi jsem se někomu nehodil do krámu,“ uvedl Drbohlav.

Soudkyně Vladimíra Kopřivová rozhodla, že jednání naplánované na celý den se uskuteční bez účasti veřejnosti s ohledem na ochranu účastníků řízení. Předvoláni byli čtyři svědci. „Za mě by bylo dostačující to, že se vyjádří spravedlnost v tom smyslu, že se takto věc stala. Bylo by to varování pro ostatní, že tohle do společnosti nepatří,“ řekl Dinda. „Vím, že jsem nic neudělal,“ zdůraznil Drbohlav.

Soud odročil hlavní líčení na 28. května, na kdy jsou předvolaní svědci a provedeny budou důkazy záznamy a listinami.

adp/ČTK

10.6.2021
Aktivistky dnes brzy ráno obsadily dvě skrývková rypadla v uhelných dolech Bílina na Teplicku a...
26.5.2021
Na Chomutovsku dnes ráno narazil osobní vlak do stáda krav. Pět dobytčat uhynulo. Nikdo ze...
4.5.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
4.5.2021
Okresní soud v Chomutově zahájil hlavní líčení ve věci podpálení soukromého automobilu náměstka chomutovského primátora...
1.4.2021
Poslední březnový den hostila chomutovská Městská sportovní hala druhý zápas minisérie o páté místo, v...
29.3.2021
Poslední březnovou neděli odstartovala v RENOMIA ŽBL minisérie o páté místo, v níž chomutovské Levhartice...
27.3.2021
Krátce poté, co chomutovské basketbalistky zdolaly SBŠ Ostrava a vybojovaly si možnost hrát o konečné...
27.3.2021
Třiadvacetiletý Chomutovský taxikář Viktor M. (†23) měl potíže s dechem, bolest na hrudníku a brněla...
25.3.2021
Čtyři dny po domácí výhře nad SBŠ Ostrava vyrazily chomutovské basketbalistky do hájemství soupeřek, kde...
21.3.2021
Chomutovské basketbalistky vstoupily první jarní den roku 2021 do bojů o konečné umístění v RENOMIA...
10.3.2021
I přesto, že mužské áčko Levhartů odehrálo poslední utkání na začátku října, tak teď hlásí...
Reklama