V chomutovském zooparku mají další mládě. Týdenní zubří kluk je nejroztomilejší pozvánkou na Eurosafari

O víkendu začne v chomutovském zooparku opět jezdit zoovláček Amálka a také Safari expres. Právě z Eurosafari teď chovatelé hlásí radostnou zprávu – zubří samice Pomela přivedla před týdnem na svět své první mládě. Když budete mít štěstí, roztomilou dvojici z terénní soupravy spatříte.

Zatím se oba schovávají v lesíku, kde zubřice svého potomka porodila. Chovatelka Petra Zálešáková se k nim ale dostane bez problémů. „Na to, že je to její první mládě, tak všechno bere v klidu, žádné výhrůžné házení hlavou, stará se perfektně,“ chválí šestiletou Pomelu. Že jsou máma i mládě v pořádku, se přesvědčila hned při prvním kontaktu. „Přivezla jsem zubřici krmení, jádro a zeleninu. Došla si k němu a malý ji následoval, tak jsem si je mohla v klidu prohlédnout.“

S trochou štěstí mohou roztomilého zubřího kluka spatřit i návštěvníci, kteří si objednají jízdu Safari expresem. „Máma i mládě jsou zatím opatrní, ale souprava jezdí přímo kolem lesíka, kde tráví většinu času, takže je to klidně možné,“ potvrzuje vedoucí zoologie Miroslav Brtnický.

Malý samec už dostal i jméno – Cvedrik. Zní vám to nevšedně? Není to žádná náhoda, pojmenování zubrů se totiž řídí pravidly. „Jejich jména musí začínat písmeny označujícími zoologickou zahradu, v níž se narodili,“ vysvětluje Zálešáková. A pro chomutovský zoopark je to právě dvojhláska „CV“.

Cvedrik je první mládě rodičů, kteří do Eurosafari přišli před dvěma lety. Navíc je to první zubr takzvané nížinné linie, který se v zooparku narodil. Kromě nich chomutovská zoo chová také zubry nížinně-kavkazské linie, poslední mládě tohoto druhu se podařilo odchovat v roce 2016.

Od soboty je na barokní faře v Dolní Krupé výstava o zaniklých obcích Ralska

Přestože v zoologických zahradách jsou zubři poměrně rozšíření, pro chomutovský zoopark je to zvíře trochu speciální. „Zubři byli jedněmi z prvních zvířat v zooparku, jsou tu víceméně od jeho počátků v sedmdesátých letech. Navíc dlouhá léta byl také erbovním zvířetem a symbolem zooparku, objevoval se v jeho znaku,“ připomíná ředitelka zooparku Věra Fryčová.

Týden starý zubří kluk je tak nejroztomilejší pozvánkou na jízdy Safari expresu, které zoopark zahajuje právě tento víkend. Jezdit začne také zoovláček Amálka, první jízdy jsou naplánované v sobotu od 12 hodin. Stále platí zpřísněná hygienická opatření, takže po celou dobu jízdy musí mít cestující zakrytá ústa a nos, v Amálce smí v jednom kupé společně sedět pouze osoby blízké.

Zubr evropský:
– je největší volně žijící přežvýkavec v Evropě
– ve volné přírodě byl v minulosti zcela vyhuben, podařilo se ho zachránit díky soukromým chovům
– je pro ně vedena jedna z nejstarších plemenných knih, její předchůdce (registr chovných zvířat) byl vydán již v roce 1932

zop

Včera, 12:20
V Ústeckém kraji šíření nového typu koronaviru prudce zrychlilo. Za týden přibylo přes 3300 pozitivně...
20.10.2020
U břehu Nechranické přehrady v malé obci Chbany na Chomutovsku se nachází lidmi téměř zapomenutý...
19.10.2020
I přes veškerá koronavirová omezení má Kamencové jezero za sebou sezonu s rekordní návštěvností. Padla...
10.10.2020
Zhruba 50 milionů korun je maximální rozpočet na muzeum automobilky Praga, které vznikne do dvou...
4.10.2020
Lídr hnutí STAN v Ústeckém kraji Filip Ušák považuje výsledek voleb za obrovský úspěch. Hnutí...
3.10.2020
Nejvíce hlasů v krajských volbách zatím dostala v Ústeckém kraji ANO. Těsně před ukončením sčítání...
7.9.2020
Letošní prázdninová návštěvnost byla pro děčínskou zoologickou zahradu, chomutovský zoopark a teplickou botanickou zahradu rekordní....
28.8.2020
Ve středu a ve čtvrtek se v Ústeckém kraji podle krajské hygienické stanice potvrdila nákaza...
28.8.2020
První městskou akcí letošního roku v Chomutově bude čtvrtý ročník půlmaratonu. Závod se uskuteční poslední...
21.8.2020
Na některých přírodních koupalištích v Ústeckém kraji hrozí rekreantům zdravotní obtíže kvůli zhoršené kvalitě vody....
Reklama