• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Chopinův učitel i slavný inspektor Trachta pocházeli ze Mšena na Mělnicku

  11.12.2022
  Jaroslav Svoboda

  Filmový inspektor Trachta byl původem ze Mšena, stejně jako Vojtěch Živný, první profesionální učitel Fryderyka Chopina. Kdo další se stal významnou osobností tohoto historického města?

  Policejní inspektor i manžel Kamily Moučkové a Jany Brejchové

  Jiří Zahajský se ve Mšeně narodil 19. ledna 1939 a své dětství v období protektorátu strávil v rodném městě. Po skončení války se celá rodina přestěhovala do Děčína a on se vyučil soustružníkem. Prostřednictvím děčínských ochotníků a vyhlašování výsledků loterie v rozhlase se dozvěděl, že F. A. Burian otevírá nové studio. Na talentových zkouškách uspěl a byl přijat. Poté také absolvoval DAMU a po jejím dokončení nastoupil do Divadla Československé armády . V roce 1966 se stal členem Divadla Za branou, kde hrál společně s Vladimírem Menšíkem. V roce 1972 bylo administrativně Divadlo za branou zrušeno a Zahajský společně s Libuší Šafránkovou odešli do Činoherního klubu. Jeho kolegy byli mj. Petr Čepek, Jiřina Třebická, Josef Somr, Jiří Kodet, Jiří Hrzán a další.

  Z filmové části jeho kariéry je nezapomenutelná jeho postava inspektora Trachty z filmu autorské dvojice Svěrák, Smoljak Rozpuštěný a vypuštěný. Zahajského partnerkou byla hlasatelka Kamila Moučková, ale od roku 1992 byl čtvrtým manželem herečky Jany Brejchové. Jiří Zahajský zemřel v Praze po dlouhém boji s rakovinou prostaty 19. července 2007.

  Známý malíř a ilustrátor

  Jiří Zahajský však není ani zdaleka jediným slavným rodákem města, 22. listopadu 1849 se zde totiž narodil i František Bíza, český malíř a ilustrátor. Známý je především jako autor řady historických výjevů, ale i obrázků v dětských knihách a učebnicích, které ve své době patřily k těm nejlepším.

  Bíza absolvoval piaristické gymnázium v Praze na Novém Městě. Nic nenasvědčovalo tomu, že by se měl věnovat umění, pokoušel se studovat medicínu a práva, ale nakonec vstoupil na pražskou malířskou akademii.
  Za celý svůj život nebyl ani v nejmenším ženat, jak hovoří klasik, doplňme tuto parafrázi ještě o informaci, že většinu dospělého života bydlel na Perštýně u paní Zibikrové, vdovy po pražském dřevorytci. Zemřel 18. dubna 1904 na onemocnění jater.

  Učitel Fryderyka Chopina

  Třetím z trojice mšenských umělců je Vojtěch Živný, klavírista, houslista, varhaník, skladatel a učitel hudby, který prakticky po celý život působil v Polsku. Mimo jiné byl i prvním profesionálním učitelem Fryderyka Chopina. Sám byl žákem Jana Křtitele Kuchaře. Narodil se 2. srpna 1757 a ve svých 33 letech odcestoval do Polska na dvůr knížete Kazimierza Nestora Sapieha. Později přesídlil do Varšavy, kde se věnoval hudebnímu vzdělávání dětí z předních polských rodin.

  Živný byl prvním profesionálním učitelem hry na klavír Fryderyka Chopina, kterého vyučoval v letech 1816–1822, a kterého Chopin svou klavírní hrou brzy překonal. Roku 1821 mu jedenáctiletý Chopin dedikoval polonézu As dur.

  Zdroj: Kdo byl kdo, Mělnicko, Neratovicko, Kralupsko


  Témata:

  Nepřehlédněte