Chovatel bizonů obnovuje v Rožmberku tradici Hubertských slavností

19.10.2021
Jiří Bydžovský

Město Rožmberk nad Vltavou společně se zdejšími podnikateli v čele s Romanem Urbancem spolumajitelem firmy Agrowald obnovuje po 20 letech tradici Hubertských slavností. Letos připadají na poslední říjnovou sobotu. Součástí je myslivecký průvod, koncert trubačů, ukázka vábení jelenů a také troubená a zpívaná Hubertská mše ve zdejším kostele. Odpoledne zpestří  ukázka orlů při lovu zvěře v honitbě. Bude se jednat o největší akci svého druhu v regionu Šumavy a Lipenska a druhou největší na jihu Čech. Organizátoři chtějí touto akcí odkázat na bohatou historii a tradici rodu Buqoyů, kterému patřilo panství Rožmberk i se zdejším hradem ze 13.století déle než 300 roků.

„Na tradici Huberstských slavností jsme se rozhodli, ve spolupráci s městem Rožmberk, památkáři a dalšími podnikateli, navázat. Naším cílem je zatraktivnění regionu a prodloužení turistické sezony, která se jinak odehrává pouze v letě a je velmi intenzivní. Dalším důvodem pořádání
akce je i zpřístupnění myslivosti široké veřejnosti a její prezentace, jako kulturně – historické dědictví, které je neodmyslitelně spjato nejen s rožmberským dominiem, ale i s historickým vývojem celé střední Evropy,“ uvádí Roman Urbanec.

Samozřejmostí slavností budou bohaté zvěřinové hody, kde se budou podávat různé zvěřinové speciality. Jsou určeny všem, nejen fajnšmekrům z řad myslivců, ale zejména všem návštěvníkům, kteří s konzumací zvěřiny nemají žádné nebo malé zkušenosti.

„V Rožmberku nad Vltavou vznikla velmi iniciativní skupina členů Turistického spolku Lipenska. Společně si uvědomují, že město a jeho okolí je hotový turistický poklad. Já sám jsem okolí města poznal vlastně až letos. Hluboké lesy, romantické stezky pro pěší, perfektní terény pro výlety na kole.  Je to místo, kde je možné trávit týden dovolené a nebudete se nudit. A to vůbec nemluvím o historii, která ve spojení s hradem, Rožmberky a Buquoji nemá v jižních Čechách obdoby“ říká Jiří Mánek , předseda Turistického spolku Lipenska.

Návštěvníci mohou slavnosti spojit i s prohlídkou  zdejšího bizoního stáda. Spásá louky na ploše 55 hektarů a čítá třicet kusů. Pastviny se rozkládají mezi Rožmberkem nad Vltavou a Vyšším Brodem. „Převažují zde louky, navíc v remízkách jsou rozvaliny bývalé zaniklé vesnice, kde mají bizoni úkryt. Kromě toho je zde hodně rybníčků a potoků, což je výhodné v období sucha, protože zvířata tím pádem mají stále dostatek vody na pití,“ řekl Urbanec.

Zdroj:vzNepřehlédněte