• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Chovný pár tapírů čabrakových se již zabydluje v bývalém sloninci v Ústí nad Labem

  21.7.2023
  Doris Drienová

  Upravený bývalý sloninec v zoo Ústí nad Labem už obývá chovný pár tapírů čabrakových. Zoologická zahrada věří v jejich úspěšné rozmnožení. Zvířata jsou umístěna v Asijském pavilonu, kde ještě v loni byla samice slona indického Delhi, v srpnu byla převezena do Francie.

  Její expozice nesplňovala podmínky pro moderní chov slonů. Do zoo nejprve dorazil patnáctiletý samec tapíra, později ho doplnila sedmiletá samice. Novináře o tom informovala mluvčí instituce Veronika Schranková.

  Samec přicestoval do zoologické zahrady 28. června ze Zoo Lipsko, samice pak 19. července ze Zoo Dortmund. Zvířata jsou od sebe zatím oddělena, ale mají mezi sebou vizuální i čichový kontakt. Jejich spojování bude možné, až se samice důkladně seznámí s novým domovem.

  Tapír čabrakový je jediným asijským druhem tapíra, který žije v jihovýchodních pralesích Asie na území Sumatry, Thajska a Malajsie. Vyznačuje se černo-bílým zbarvením, které ho v pralese dokonale maskuje. Vyskytuje se často poblíž vody, hledá v ní úkryt a výborně plave. Kvůli lovu a odlesňování, které ho připravuje o jeho přirozené prostředí, je podle Červeného seznamu řazen mezi ohrožené druhy.

  Zástupců tohoto druhu je nedostatek i v populaci evropských zoologických zahrad. Pro tapíry čabrakové je veden EEP (Evropský chovný program), který se momentálně potýká zejména s nedostatkem samic. Ty dostávají pouze zoo s nejlepším chovatelským zařízením. O umístění konkrétních zvířat rozhoduje koordinátor chovu podle genetických dispozic a podmínek v jednotlivých zahradách.

  „Je pro nás úspěchem, že právě ústecká zoo byla vybrána jako instituce, která je vhodná pro nově sestavený chovný pár tapírů čabrakových. Je důležité vytvořit dostatečně velkou a stabilní záložní populaci tohoto druhu v lidské péči,“ uvedla ředitelka zoo Ilona Pšenková. Donedávna ústecká zoo chovala pouze jednoho samce, který byl před dvěma měsíci přesunut ke geneticky vhodné samici ve španělské zoo.

  Populace tapírů čabrakových nyní čítá v evropských zoologických zahradách 47 kusů. Za posledních 12 měsíců se v Evropě narodila pouze čtyři mláďata, populace tohoto druhu tedy narůstá velmi pomalu. „Naším cílem je pokusit se o rozmnožení tohoto vzácného druhu. Úspěšný odchov by přispěl k posílení jeho populace v evropských zoo,“ uzavřela vedoucí zoologického útvaru Petra Padalíková.

  zdroj: ČTK  Nepřehlédněte