16℃
Dnes je 23. březen , svátek má Ivona

Chřipka mírně ustoupila, epidemie trvá

Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc obyvatel. Jedná se tedy i nadále o epidemický výskyt. Nejvyšší nemocnost byla v okrese Příbram, nejnižší v okrese Beroun.

Reklama

V porovnání s  předchozím kalendářním týdnem byl zaznamenán pokles onemocnění s klinickým obrazem chřipky o 18 procent. Celková nemocnost ve Středočeském kraji je 256 případů onemocnění na 100 tisíc obyvatel. „Od začátku chřipkové sezony evidujeme 43 závažných případů v souvislosti s onemocněním chřipkou, v osmi případech s úmrtím,“ uvedli hygienici k aktuální statistice.

Trvá zákaz nebo omezení návštěv prakticky ve všech lůžkových zdravotnických zařízeních Středočeského kraje. Podobná opatření byla zavedena ve většině zařízení sociálních služeb. Uzavření školských zařízení nebylo hlášeno.

Nejlepší prevencí před chřipkou zůstává očkování. „Nejúčinnější ochranou proti chřipce je stále očkování, které doporučujeme hlavně dětem, seniorům a chronicky nemocným pacientům,“ říká ředitelka středočeské hygieny Jarmila Rážová. Podle hygieniků je v období chřipkové epidemie vhodné dodržovat i několik dalších pravidel. Doporučují vyhýbat se hromadným akcím a pečlivě dodržovat hygienické zásady včetně pečlivého mytí rukou.

Dalším důležitým pomocníkem v prevenci je strava bohatá na bílkoviny, vitaminy a minerály, zejména v přirozené podobě. Je třeba také dbát na vhodné oblečení, přiměřené venkovním podmínkám. Pokud přesto chřipkou onemocníte, je nutné zůstat doma, nemoc vyležet a nešířit infekci dál. V době nemoci je rovněž důležitá ohleduplnost vůči ostatním – tedy například kýchání či kašlání do kapesníku.

Hranice epidemie infekcí dýchacích cest bývá stanovena kolem 1600 až 1700 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Minulá chřipková sezona měla podle údajů Národní referenční laboratoře do 4. května 2018 na svědomí celkem 655 klinicky závažných obětí chřipky vyžadujících intenzivní péči, 251 pacientů zemřelo. Podle středočeských hygieniků převažovala chřipka způsobená typem viru B, měla také výrazně horší průběh než v období 2016/2017.

Pražský Újezd má novou hasičskou zbrojnici, chyběla od 90. let

Před 44 minutami
Jmenovala se Arabella Churchillová, narodila se 23. března 1648 a dožila se na tu dobu...
Před 1 hodinou
Do titulku jsme si vypůjčili jeho „písničku“ z filmu Tři veteráni, jak jste možná poznali....
Před 3 hodinami
Rychlý pohled do aplikace předpovídající počasí, potom projet nejnovější zprávy, podívat se, co je nového...
Dnes, 10:00
Před 70 lety, 23. března 1949 Izrael ustoupil z dobytého území a uzavřel příměří s...
Dnes, 08:00
Napadají mě hříšné myšlenky, se kterými se raději nikomu nesvěřím. Rozlámaná záda, ani palčivá bolest...
Včera, 18:11
Revoluce, ohromná senzace, převratný vynález. Taková slova padala, když před rokem na jaře představoval tým...
Včera, 17:30
Počítačové simulace potvrdili, že polovina naší galaxie pochází odjinud. Jsme tak skutečně dětmi hvězd. A...
Včera, 17:16
Dívka ve věku 25 let odešla ve středu 20. března ráno z domova a od...
Včera, 16:25
Konec března je každoročně zasvěcen vodě. Slaví se mezinárodní den vody, který letos připadá na...
Včera, 16:00
Jde o jediný litevský námořní přístav v Baltském moři s pohnutou historií. V tzv. Východním...
Reklama