1℃
Dnes je 11. listopad , svátek má Martin

Chronická obstrukční plicní nemoc: Elitní zabiják má na svědomí tisíce životů ročně a dále nabývá na síle

Další fotky

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) patří mezi neproduktivnější zabijáky. V současné době se stává čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí v České republice i ve světě. Podle pneumologů se v několika málo letech může dostat dokonce až na pomyslnou bronzovou příčku mortalitního žebříčku.

Na tuto plicní nemoc v České republice ročně zemře přes 3 500 lidí, tedy o 70 procent více než v posledních 10 letech. „Ve světě se roční úmrtnost šplhá k 3 miliónům,“ upozorňuje ve své zprávě Česká pneumologická a ftizeologická společnost ČLS JEP (ČPFS).

Léčena není ani polovina pacientů

Chronický kašel, zadýchávání, únava a vykašlávání hlenů – to jsou základní příznaky chronické obstrukční plicní nemoci, se kterými se podle předsedy ČPFS prof. MUDr. Vítězslava Kolka potýká téměř 700 tisíc Čechů. Cílenou léčbu však podstupuje jen část z nich. „Léčíme pouze 250 tisíc z nich. Přesně 145 tisíc mužů a 105 tisíc žen. Zbytek lidí o své nemoci neví. Přestože jim není dobře, k lékaři nejdou. Trápí se a zhoršují si nemoc špatnými životními návyky, pobytem v prašném prostředí nebo kouřením,“ upozorňuje profesor Kolek.

Nejlepší ve střední Evropě

Vysoké procento pacientů, kteří dosud ještě nebyli diagnostikováni, a nebyla u nich zahájena patřičná léčba, je alarmující. Mimo jiné i proto, že léčba této nemocni je v České republice na velmi vysoké úrovni a naši lékaři disponují v této oblasti tím nejlepším, co je na světě k dispozici. Podle Vladimíra Koblížka, zástupce přednosty pro vědu a výzkum Plicní kliniky FN v Hradci Králové, mají čeští pneumologové pro nejzávažnější případy k dispozici nejmodernější léčebné postupy, jako plicní transplantace, bronchoskopické výkony, léčbu pomocí domácích ventilátorů, kyslíku a řadu nových inhalačních léků.
A co víc? Tato vysoce specializovaná léčba je u nás hrazena z veřejného zdravotního pojištění. „Co se způsobů a možností týče, jsme na tom nejlépe ve střední Evropě. Jako jedna z mála evropských zemí máme k dispozici plně hrazenou augmentační léčbu. Ta účinně zpomaluje destrukci plicní tkáně a zlepšuje prognózu – prodlužuje život o více jak 5 let – u pacientů s genetickým deficitem. Ten je zodpovědný za časný vznik chronické obstrukční plicní nemoci u mladších lidí,“ vysvětluje lékař.

Destrukci plic je třeba zavčas zastavit, pak už je pozdě

V České republice bylo v roce 2013 zavedeno moderní léčebné doporučení pro ambulance a současně spuštěna unikátní databáze těžkých pacientů, kteří jsou systematicky sledováni v krajských a fakultních nemocnicích. Léčba těch nejtěžších pacientů je však podle ČPFS nejen velmi nákladná, ale její výsledky navíc nebývají optimální. „Velká část plic je totiž v pozdní fázi onemocnění nevratně zničena,“ doplňuje Vladimír Koblížek.
Čeští pneumologové proto kladou důraz především na primární prevenci, která může podchytit rozvoj této extrémně závažné choroby v rané fázi. Zásadním preventivním nástrojem je boj s nikotinismem, resp. kouřením tabákových výrobků. Právě kouření totiž likviduje plicní tkáň s velkou efektivitou. „Boj proti cigaretové závislosti je nejúčinnějším nástrojem ve válce proti chronické obstrukční plicní nemoci. Dokáže zcela zastavit destrukci plic – zejména pokud k němu dojde v časné fázi choroby. Důležitým doplňkem primární prevence je časné cílené vyhledávání nemocných ve skupině osob s velkým rizikem jejího vzniku,“ doplňuje pneumolog Vladimír Koblížek.

Chce to systematický screening

Stejně jako řada jiných diagnóz, i tato nemoc má svůj Světový den – ten letos připadl na 15. listopad. V rámci tohoto dne zorganizoval Český občanský spolek proti plicním nemocem (ČOPN) společně se Sekcí ambulantních pneumologů Den otevřených dveří v ambulancích plicních lékařů. V celkem 80 ordinacích po celé republice se o týden později – 22. listopadu – otevřeli dveře všem, kteří chtěli probrat svůj stav s plicním lékařem. „Loni jsme při podobné akci zkontrolovali 851 lidí a patologické nálezy zjistili u 120 z nich,“ vzpomíná předseda občanského spolku MUDr. Stanislav Kos, CSc.
Udělat si čas na návštěvu lékaře však může být pro řadu lidí problém. I proto se vydali plicní lékaři společně se zdravotními sestrami mimo své ordinace a ve stáncích v obchodních centrech zájemcům prováděli funkční testy plic – takzvanou spirometrii. V případě, že lékař u někoho zjistil patologické odchylky, vystavil mu ihned doporučení k jeho spádovému lékaři. Tyto aktivity však nejsou jen českou specialitou – podle profesora Kolka jdou ruku v ruce s aktivitami Evropské respirační společnosti, která má 34 tisíc členů. Díky našemu členství v této společnosti mají čeští pneumologové volný přístup k těm nejnovějším odborným informacím a společně také postupují v edukačních aktivitách pro veřejnost v rámci dlouhodobé kampaně Zdravé plíce pro život.

Úskalí léčby

Jak už bylo řečeno v úvodu – hlavním problémem, na který pneumologové v souvislosti s chronickou obstrukční plicní nemocí upozorňují, je velké procento neléčených pacientů. Svá úskalí má ale i samotná léčba. Aplikace léků je při onemocnění plic odlišná než u většiny ostatních chorob. Léky používané při léčbě CHOPN je totiž potřeba dostat přímo do plic prostřednictví inhalátorů. Pro oslabené pacienty, jejichž dech je často povrchní a namáhavý, bývá používání inhalátorů obtížné.
Plicní lékaři se tak často setkávají s tím, že pacienti tyto inhalátory neumějí správně používat, což snižuje účinnost léčby. Aktivity občanského spolku se proto kromě screeningu zaměřují i na tento problém a snaží se léčené pacienty systematicky edukovat. „Jezdíme po republice a učíme seniory správnou inhalační techniku. Všechny nabádáme, aby se hýbali a ušli denně alespoň 4–5 tisíc kroků. Tělesná zdatnost je pro léčbu chronické obstrukční plicní nemoci nesmírně důležitá,“ dodává lékař Stanislav Kos.

Tento článek pochází z webu Zdravotnické noviny.
Před 3 hodinami
Oranžová obluda neoddělitelně patří ke koloritu Halloweenu, Samhainu, vlastně i Svátku všech svatých. Stala se...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 14:00
Nebezpečná virová infekce dokáže pořádně potrápit. Řeč je o rotavirech, které nejčastěji útočí na ty...
Dnes, 11:30
Kdo jsou a odkud vlastně pocházejí tito dnes tolik oblíbení, přítulní domácí mazlíčci?
Dnes, 10:00
První světová válka skončila roku 1918, a to 11. 11. v 11 hodin. Jednoduché datum, které...
Dnes, 08:00
Milujete záhadné stavby starověku? Nebo stavby ještě podstatně starší? Megalitická kultura Evropy je jistě velmi...
Včera, 17:30
A to v 19. století spolu s cestovateli a objeviteli Davidem Livingstonem a Henry Mortonem Stanleym. Nechtěli nic...
Včera, 17:02
Vlčí mák na klopu nebo třeba na batoh si v pondělí 11. listopadu budou moci...
Včera, 16:33
"K třicátému výročí od sametové revoluce pracujeme na projektu, který laskavě podpořil nadační fond Avast....
Včera, 16:00
Důstojník v černé uniformě, s páskou přes oko, které mu už nikdo nevrátí, bedlivě pozoruje...
Reklama