-6℃
Dnes je 23. únor , svátek má Svatopluk

Chytré drogy neboli nootropika berete i vy. Mají nějaké pozitivní účinky?

Další fotky

Mezi smart drugs neboli chytré drogy dnes řadíme povzbuzovače jako kávu, silný čaj nebo cigarety. Může to ale být obyčejná čokoláda. Přitom jsou tyto nootropika relativně neškodná, nejsou návyková a mohou silně povzbudit činnost mozku a pracovní výkonnost.

Reklama

Káva

Kávu zná jako stimulant asi každý. Někteří vypijí ale i 50 šálků kávy za den, což už taková paráda není. Nejspíš jste už slyšeli o tom, že víc než takové 4 šálky za den se moc nedoporučuje. Navíc kofein dehydratuje, takže byste měli na každou kávu vypít alespoň dvojnásobné množství vody. Proto je lepší poohlédnout se po dalších látkách. Je ale možné zkusit i dnes populární kofeinové tablety.

Káva je motorem myšlenek, prohlásil Honoré de Balzac. Víte, kde se vzala a která je nejsilnější?

Piracetam

Termín nootropikum („noos“ a „tropos“ – mysl a ohýbání) známe právě kvůli piracetamu. Jde o látku, která se dostane do mozku a rozbije ospalost. Má ale i velmi pozitivní vliv na učení, koncentraci, prohlubuje schopnosti paměti a vzpomínek. Je populární hlavně mezi studenty, u nás se prodává ale hlavně jako lék na demenci. Jde o volně prodejný lék v tabletách – protože jde o lék, jeho účinky byly dokázány.

Očima narkomanů: Jak se od 90. let změnila pražská drogová scéna? Drogy jsou dnes horší a nebezpečnější

Kreatin

Další možností je monohydrát kreatinu. Ten se vyskytuje v podobě bílého prášku. Přidává se do sladkých nápojů nebo mléčných koktejlů nebo ve formě tablet. Ke zlepšování intelektu se používá relativně krátce, dokáže ale zlepšit paměť a inteligenci. V kulturistice je ale tato látka používána už po desetiletí. Záměrem je zlepšení muskulatury. U kreatinu ale nebyly prokázány žádné velké účinky, jde jen o doplněk stravy.

5 důvodů, proč je chůze tím nejlepším sportem. Kdy začít? Okamžitě

Guarana

Pro řidiče z povolání to může být správná volba namísto močopudné kávy. Má vysoký obsah přírodního kofeinu, takže dokáže odstranit únavu a zlepšuje i mentální funkce. I po zdravotní stránce daleko převyšuje kofein. Můžete ji sehnat v tabletách. Jde ale zase o doplněk stravy, který nemusí být účinný.

FOTO: Káva je zdraví prospěšná

Káva je zdraví prospěšná - Káva KofeinKáva je zdraví prospěšná - Káva KofeinKáva je zdraví prospěšná - Káva KofeinKáva je zdraví prospěšná - Káva KofeinKáva je zdraví prospěšná - Káva Kofein
Další fotky
Káva je zdraví prospěšná - Káva KofeinKáva je zdraví prospěšná - Káva KofeinKáva je zdraví prospěšná - Káva Kofein

Pro přehled uvádíme i další doplňky stravy. Nejsou to ale léky, proto jejich účinnost není zaručena. Piracetam, Speed8, UP! Energy, Brahmi, Lecithin, Vitamin B6 (a vitaminy B obecně), Guarana, Ginko Biloba, Panax Ginseng, Zombie, L-karnitin. Z přírodních zdrojů můžete zkusit: kávu, kofein obecně, čokoládu a kakao, lékořici, cukr, colu nebo energetické nápoje.

Pro zajímavost: Mezi zneužívané stimulanty patří také léky na léčbu ADHD jako Adderall nebo Ritalin. Tyto léky jsou ale na předpis. Funkční látkou v nich je amfetamin a metylfenidát. Tyto léky však nijak neovlivňují mozkovou aktivitu. Spíše pomáhají lidem vykonávat práci velmi dlouho a nepřetržitě. Jelikož ale fungují podobně jako pervitin, provází je silně nepříjemné stavy jako nervozita, nespavost, bolesti žaludku, plešatění.

Včera, 17:30
O životě v buddhistickém klášteře vyprávěla mniška Tenzin Palmo, jež se narodila v Praze, vystudovala...
Včera, 16:36
Za svůj oblouk vděčíš překonané krizi Lidská řeč je nekonečný vzdušný most V každém objeví...
Včera, 16:00
Komerční článek
Např. vysloužilou zářivku převezme každý odpovědný kolektivní systém zdarma, kdežto běžná odpadová firma si za...
Včera, 16:00
Východní komunistické cenzuře a nesvobodě padlo za oběť mnoho děl pocházejících ze Západu obecně a...
Včera, 15:27
Krajská hygienická stanice Středočeského kraje zkontrolovala v loňském roce 2 366 stravovacích zařízení, 141 dětských...
Včera, 14:00
Všichni jsme zvyklí na fakt, že pokud chceme psát esemesky a telefonovat, musíme mít v...
Včera, 14:00
Víte, co je to mýdlový sliz? Dá se to vyrobit doma. A dá se s...
Včera, 12:32
V Uměleckoprůmyslovém muzeu skončila v roce 2017 rozsáhlá rekonstrukce, která mimo jiné významně rozšířila výstavní...
Včera, 11:30
Vyprávěly se o něm hrozné věci, byl odsouzen k trestu smrti, nakonec zemřel v poklidu...
Včera, 10:00
Orthorexie je neznámá, přesto velmi častá, porucha příjmu potravy. Jedná se o člověka, který má...
Včera, 08:00
Novodobý termín, jehož kořeny však sahají do dávné minulosti. Co svět světem stojí, nebyla šuškanda...
Reklama