24℃
Dnes je 19. srpen , svátek má Ludvík

Číňané ho nazývají ovocem lásky. Exotické liči, které zabilo stovky indických dětí

Další fotky

Přezdívají mu čínská jahoda nebo švestka, ale voní po růžích a chutná podobně jako hroznové víno. Řeč je o liči, ovoci, které na pultech obchodů najdete nejčastěji právě v zimě. Nenechte se odradit skořápkou, sladká dužina liči vás za námahu spojenou s loupáním stonásobně odmění.

Reklama

Čerstvé, sušené i kompotované

Majestátní desetimetrový strom, který je starý i tři sta let, nese na svých větvích spoustu malých růžových kuliček. Původně vyrostl v Číně, dnes se ale pěstuje v celé Asii, Austrálii, Japonsku a rozsáhlé sady jsou i na Floridě. Jmenuje se liči čínské nebo dvouslivák lahodný, ale díky srdcovitému tvaru a světle růžové barvě plodů mu Číňané říkají ovoce lásky.

Kyselé ovoce zázrak na nachlazení. Těchto 5 věcí dokáže jenom citron

Liči se k nám dříve dováželo jen v kompotech, nyní jsou ale čerstvé plody pravidelně dostupné v supermarketech. Číňané však milují liči i sušené. Před koupí čerstvého liči se přesvědčte, že je zralé – na bobulkách nesmí být žádná zelená místa. Staré plody mohou naopak praskat a bude z nich vytékat šťáva.

Pecku zasaďte

Růžová skořápka, která jde velmi snadno odloupnout, pod sebou skrývá šťavnatou osvěžující bílou dužinu. Trochu zklamáním může být v dužině ukrytá pecka připomínající hnědou fazoli, která se nejí. Zato si ji můžete zasadit a při troše štěstí z ní vyroste krásná pokojová rostlina. Moc dlouho ale nečekejte, semeno ztrácí svoji klíčivost po třech dnech.

Věděli jste, že:

Liči prý dovedlo k pádu posledního čínského císaře dynastie Tang Hsuang Tsunga. Své konkubíně, Lady Yang Kuei Fei, nechal v 8. století dovážet milované liči až z jižních oblastí Číny státní kurýrní službou. Plody se jí na stůl sice dostaly opravdu čerstvé, avšak neuvěřitelně nákladné expresní dodávky na vzdálenost 600 km napomohly k císařově konci.

Do palačinek i salátu

Nejlepší je využít čerstvé liči do ovocných salátů, koktejlů nebo sorbetů, tím jim dodá exotickou chuť. Obvyklou úpravou je pokapání citronovou šťávou a posypání cukrem. Liči skvěle doplní zmrzlinové poháry, přidejte je do kompotů nebo marmelád. Můžete z něj ale připravit i nevšední náplň do palačinek. Dužinu liči lehce poduste na másle a oblíbeném likéru – doporučuje se pomerančový. Moc dlouho ji ale nevařte, mohla by zhoubovatět.

FOTO: Liči alias čínské jahody

Liči alias čínské jahody - liči, ovoceLiči alias čínské jahody - liči, ovoceLiči alias čínské jahody - ovoce, exotické ovoce, tropické ovoce, banán, pomeranč, liči, kiwi, ovoceLiči alias čínské jahody - ovoce, salát, tropické ovoce, ovocný salát, zdraví, jídloLiči alias čínské jahody - liči
Další fotky
Liči alias čínské jahody - liči, ovoceLiči alias čínské jahody - liči, ovoceLiči alias čínské jahody - liči, ovoceLiči alias čínské jahody - liči, ovoce

V malém množství prospívá, ve velkém škodí

V asijských zemích a čínské medicíně platí dužina liči za pomocníka v boji proti kašli a bolestem žaludku. Čaj ze slupek zase přispívá k léčbě neštovic a průjmu a rozemletá semena jsou používána jako přírodní analgetikum. Liči obsahuje množství vitamínů, hlavně C a B, vápník, sodík a hořčík. 100 g liči obsahuje jen 64 kalorií, je tak vhodné i při dietě. Nikdy ale liči nejezte ve velkém množství, 300 kusů za den způsobí krvácení a zimnici.

Jahody zatočí s cholesterolem a zkrotí chutě na sladké. Co dalšího červené ovoce umí?

Smrt indických dětí

V Indii má liči na svědomí smrt stovek dětí. Ve státě Bihár na severu Indie řešili lékaři po dvě desetiletí každý rok případy několika stovek dětí trpících náhlými křečemi a ztrátou vědomí. Více než stovka ročně jich podle odhadů úřadů zemřela. Vědci v roce 2017 zjistili, že za selhání organismu může liči, které děti sbíraly ze země.

Toxin hypoglycin obsažený v tomto ovoci oslabuje schopnost těla produkovat glukózu. Děti jedly liči hlavně ráno, aby zahnaly hlad, když den před tím zůstaly bez večeře. Hladina cukru v jejich krvi už byla i tak nízká. Konzumace liči vyvolala některým dětem hypoglykemické kóma, které hrozí i diabetikům. Pokud lékař nezahájil včas správnou léčbu, děti zemřely.

 

Před 57 minutami
José Gabriel Condorcanqui Noguera, Túpac Amaru II. se prohlásil přímým dědicem z královské krve Inků....
Před 2 hodinami
Už je to 18 let, kdy skončilo jeho druhé prezidentské období, jeho hříchy, hříšky a...
Dnes, 11:30
Pronikavý, pichlavý pohled, který proniká do hloubi duše. Před jeho očima uhýbá i král. Hypnotizuje...
Dnes, 10:00
A už před více jak 60 lety. Inspirací se mu stal vyřazený armádní Jeep Willys...
Dnes, 08:00
Steve Jobs, vlastním jménem Steven Paul Jobs – zakladatel, výkonný ředitel a předseda představenstva firmy...
Včera, 17:30
Ne každý den v týdnu má svůj protějšek v názvu místa. Bohužel. Ale i přesto...
Včera, 17:30
Jestli si ještě užíváte pohlavní styk klasickým způsobem, jste dávno za zenitem. Z britského průzkumu Global...
Včera, 16:00
Hrozba, která v těle spí desítky let? To je žloutenka typu C. Jedná se o...
Včera, 14:00
Stal se pojmem už kvůli svému značně nevojensky znějícímu jménu. Hrůzu však o to menší...
Včera, 11:30
Naše chování je do značné míry motivováno tím, že se snažíme něco dokázat. Často to...
Reklama