Císařovna Sisi věřila v duchy, ale i ve švýcarské banky

2.8.2021
Jaroslav Svoboda

V její rodině se to podivíny doslova hemžilo, její bratr Ludvík se vzdal dědických práv, aby se mohl oženit s herečkou, jiný bratr Carl Theodor, se zase stal očním lékařem a léčil zdarma chudé. Otec brával Sisi na výroční trhy, kde hrával na citeru a malá Sisi k tomu tančila a chytala do zástěry mince. Tyto později ukazovala dvorním dámám jako jediné, poctivě vydělané peníze.

Diváci utíkali před vlakem na plátně, i to s sebou přinesl první kinematograf

Komunikovala se záhrobím

Alžběta byla velmi pověrčivá. Věřila ve spiritismus a všemožně se snažila navázat spojení se záhrobím. Dokonce prohlašovala, že se jí zjevil zesnulý král Ludvík Bavorský, zdaleka nejexcentričtější člen rodu Wittelsbachů. Rovněž prý navázala spojení i s mexickým císařem Maxmiliánem. „Mnohokrát mě hluboce uspokojuje a uklidňuje, že mohu vstoupit do spojení s duchy z onoho světa. Avšak lidé, až na nepatrné výjimky, to nechápou. A čemu nevědomí lidé nerozumějí, to prohlašují za nesmysl,“ říkala.

Katolicismus už jí nic neříkal

Alžběta se tak stále více vzdalovala od katolického náboženství, zvláště pak po sebevraždě jejího syna Rudolfa. Její dcera Marie Valerie k tomuto období poznamenala: „Mamá je vlastně jen deistka. Modlí se k mocnému Jehovovi v jeho ničivé síle a velikosti, nevěří však, že vyslyší prosby svých stvoření, protože, jak říká, od začátku všech dob všechno předem určil.“

Alžběta sama se ke svým novým postojům vyjádřila jasně: „Rudolf ve mně zabil mou víru.“

Před 200 lety přišla na svět osobnost ruské literatury. Konstruktéra mostů dohnala epilepsie

Byla stále realistkou

I přes odklon od oficiální víry a záchvaty spiritismu však Alžběta zůstala velmi realistická. Bez vědomí manžela Františka Josefa I. převedla velkou část svého majetku do bankovního domu Rothschildů ve Švýcarsku, aby byla zajištěna pro případ eventuální emigrace. Také to nejcennější, co podle ní zanechá světu, a to své básně a spisy, uložila ve Švýcarsku. S ohledem na budoucnost soudila, že republika je jistější než monarchie.

Alžběta byla svým způsobem velmi vypočítavá a dovedla pro sebe vytěžit vždy to nejlepší. Žila sice z monarchie, ale s vlastním kontem ve Švýcarsku.

Otazníky historie: Proč pil Mussolini svařené mléko a proč si naši předci pochutnávali na dřevě?

Jejím názorům se není co divit

Alžběta po velkou část svého života totiž trpěla duševní poruchou. Ta pramenila pravděpodobně z jejího až panického odmítání sexu a tělesné lásky jako celku.

Mladé ženě, která se stala císařovnou, bylo tehdy pravděpodobně vtloukáno do hlavy staré pravidlo: „Prostě si lehni, zavři oči a mysli na říši. Je to tvoje povinnost!“

S tímto jejím životním postojem ji však čekalo jen to nejhorší. Císař začal navazovat mimomanželské styky. Začalo se o tom hodně mluvit a Sisi se s tím nemohla vyrovnat. Onemocněla, pravděpodobně to byla psychosomatická reakce, ovšem se neustále mluvilo o tom, že ji císař nakazil pohlavní chorobou. Pravděpodobnější však byla duševní choroba, protože její nemoc vždy zázračně zmizela, když opustila Vídeň. Její četné cesty po Evropě neměly za cíl poznávání nebo léčbu, ale prachsprostý útěk.

Postupně tak vzniklo manželství, v němž si manželé rozuměli nejlépe, když nebyli spolu. Sama Sisi jednou prohlásila: „Manželství je nerozumné zařízení. Člověk je jako patnáctileté dítě prodán, skládá přísahu, které nerozumí, a pak toho třicet i více let lituje a nic už nemůže změnit.“

Zdroj: BANKL, H. Nemoci HabsburkůNepřehlédněte