7℃
Dnes je 18. říjen , svátek má Lukáš

Cítíte se ukřivdění či zranění? Máme 7 tipů, jak překonat příkoří

Už se vás někdy dotklo, když například ostatní zapomněli na vaše narozeniny nebo jste nebyli pozváni na oslavu? Berete si poznámky jiných lidí často tak k srdci, že na ně musíte neustále myslet? Existují lidé, kterým nemůžete odpustit? Pak víte, co to znamená cítit se uražený a zraněný.

Reklama

Jak dochází k pocitům křivdy

Být ukřivděný vždy znamená následující: Cítíme se, jako by byla zpochybněna, zavržena a odmítnuta celá naše osobnost. Druzí lidé vás však mohou zranit jen tehdy, jestliže to dopustíte. K našemu zranění dochází, když slova a chování někoho jiného považujeme za zraňující a urážlivá.

Jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících naši zranitelnost je síla pocitu vlastní hodnoty. Čím silnější je náš pocit vlastní hodnoty, tím tolerantnější dokážeme být také vůči druhým, a o to méně se cítíme zranění, když se druzí nechovají podle našich představ.

Silně zranění se cítíme tehdy, když za chováním druhého tušíme „zlý“ úmysl, že nám chtěl ublížit. Akceptujeme-li, že to jinak neumí nebo šlo pouze o bezmyšlenkovité jednání, můžeme k jeho chování přistupovat klidněji.

Máte „depku“? Poradíme vám, jak na ni

Jak překonat příkoří

Můžete se naučit cítit se méně ohrožení a svoji zranitelnost změnit na dotčenost či smutek. Zde je několik vhodných strategií:

1. Osvoboďte se z role oběti

Pokaždé, když si vzpomenete na vámi vnímané příkoří, říkejte si toto: Já určuji, jak se cítím. Nyní jsem se rozhodl/a, že nechám své vzpomínky být. Jsem v pořádku a zasloužím si lásku, i když se někdo ke mně takto zachoval.

Tímto postojem si ujasníte, že druhý člověk nad vámi nemá žádnou moc a že jste to vy, kdo rozhoduje, jak chce naložit s jeho slovy a chováním.

Cítíte se osamělí? Máme 7 tipů, jak osamělost překonat

2. Vžijte se do druhého člověka

Vědomě přijmout úhel pohledu vašeho protějšku vám může pomoci cítit se méně ohrožení. Můžete se například sami sebe zeptat, co tím asi zamýšlel, když se takto choval, nebo o jakého člověka se obecně jedná. Od zapřisáhlého mrzouta, egoisty nebo všeználka vůbec nemůžete očekávat jinou reakci – jedná tak s každým.

3. Podnikněte cestu časem

Možná že v situacích, ve kterých se cítíte ukřivdění, často zažíváte tzv. tunelové vidění. Vaše myšlenky se orientují jenom jedním směrem a jsou připoutány k jedné události. Zdá se, jako by váš život závisel jenom na ní. To, co je ve vašem životě opravdu důležité, pak už vůbec nedokážete rozpoznat. V takovém případě byste mohli podniknout malou cestu časem a zeptat se sami sebe, jaký význam pro vás tato událost bude mít za deset let.

Trápí vás minulost? Změňte způsob, kterým o ní přemýšlíte a jak ji vnímáte

4. Posilujte svou sebeúctu a svůj pocit vlastní hodnoty

Čím slabší je váš pocit vlastní hodnoty, tím spíš se cítíte zasažení a zranění. Obráceně to znamená: Čím silnější je váš pocit vlastní hodnoty, tím snáze dokážete čelit „zraňujícím“ slovům a činům ostatních a o to odolnější jste vůči příkoří.

5. Uvolněte se

Příkoří je většinou spojeno s tělesným napětím, protože na příkoří nahlížíme jako ohrožení. Proto vám pomůže, když se uklidníte pomocí dechové uvolňovací techniky pokaždé, když budete myslet na událost, ve které jste se cítili zranění. Rovněž pohyb nebo sport jsou podpůrné strategie, které vám pomohou odbourat tělesný stres vyvolaný vzpomínkou na ohrožení.

Odpouštějte. Odpuštěním osvobodíte vězně, kterým jste byli vy sami

6. Rozhodněte se druhému odpustit

Odpustit neznamená schvalovat, ale nechat to být. Odpouštíte, protože chcete pociťovat vnitřní klid. Dovolte druhému chybovat při volbě tónu či slov nebo špatně jednat. Řekněte si: Jsem připraven ti prominout to, co jsi řekl nebo udělal. Udělal jsi to, co bylo pro tebe možné.

7. Použijte svou fantazii

Představte si, že píšete zprávu o situaci, ve které jste se cítili zranění, a tuto zprávu roztrháte.

Zdroj: Doris Wolf (Jak překonat negativní emoce a myšlenky, 2017)

Včera, 17:30
Mašinérie Hitlerovy Třetí říše by nemohla vzniknout, existovat a rozvíjet se bez systému a řádu,...
Včera, 16:00
Každého potká v životě bolest a smutek. Přestože se jedná o normální, zdravé emoce, vyžívat...
Včera, 14:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 14:00
Velké Karlovice nabízejí spoustu zážitků, navíc leží v krásné přírodě Javorníků a Vsetínských Beskyd.
Včera, 11:30
Přitom na to měla plné právo. Marie Alexandrovna Romanovová, jediná dcera ruského cara Alexandra II., se...
Včera, 10:00
25. srpna 1845 se narodil v Mnichově Maxmiliánu bavorskému a jeho ženě Marii syn, jenž...
Včera, 08:00
Jezdit do Paříže za učením je už stopadesátiletou tradicí českých výtvarníků. Žádný jiný ale tak...
16.10.2019
Moani Lunga postoupil vpřed. Popadl z otrokářových rukou naběračku, vnořil ji do nádoby, vyňal ji...
16.10.2019
Enver Halil Hodža (albánsky Enver Hoxha, 16. října 1908 – 11. dubna 1985) pocházel ze zámožné muslimské rodiny a od svého strýce...
16.10.2019
Hrdina od Zborova, jeden z nejvlivnějších českých důstojníků za druhé světové války, divizní generál. Hned...
16.10.2019
Zámek Brandýs nad Labem patří k významným renesančním památkám. Původně se jednalo o gotický hrad...
Reklama