6℃
Dnes je 20. březen , svátek má Světlana

Člověk nebo pes? To je věčný boj na koupališti! Mají se psi koupat tam, kde malé děti?

Psi plavající ve vodě na veřejných koupalištích vyvolávají stále bouřlivé diskuze. Pejskaři tvrdí, že osvěžení ve vodě v úporných vedrech si nezaslouží jen lidé, ale také jejich čtyřnozí mazlíčci. Rodiče s malými dětmi jsou zase přesně opačného názoru.

Reklama

Psi z města

Všeho všudy rozlišujeme dva druhy psů. Jedni žijí na vesnici, tam si toho moc neužijou. Tam se pes obvykle přiváže k boudě nebo má svou ohrádku, v lepším případě může pobíhat po zahradě jako hlídač. Žádné velké rozmazlování se obvykle nekoná. Často se razí heslo „pes patří do boudy“. Na jednu stranu je pro psa skvělé být venku, na druhou stranu se jim pak často majitelé mají tendence moc nevěnovat.

Kam na pořádný burger? Známe pět nejlepších burgráren v centru Prahy, kde si opravdu pošmáknete

Druhý druh psů žije ve městě. Ať velcí nebo malí, jsou odkázáni většinou na byt svého majitele. Velké druhy psů chovají v malém bytě i lidé, kteří si pořádně nepromysleli, že takový pes bude potřebovat spoustu pohybu. Jsou majitelé do zvířat zapálení, kteří chodí se psy aspoň do parků, v lepším případě na psí hřiště. Věnují se svým mazlíčkům natolik, aby se nemuseli „nudit“ doma. Většinou ale stejně ten pes doma musí celý den čekat, než se páníček vrátí z práce a podobně.

Aspoň si ulevit, když je to vedro

Zatímco na vesnici psovi musí postačit třeba taková hadice ze studny (a je mu pak fajn – aspoň trochu), anebo výprava k nejbližšímu rybníku (kde nejsou davy lidí), pes žíjící třeba v paneláku nemá, kde by se vykoupal. Samozřejmě je možné takového psa dát do sprchového koutu nebo do vany. To si ale zvíře moc neužije a moc se nevykoupe. Tak přichází na řadu nápad „vykoupeme se všichni“. Myšleno jak zvíře, tak páníčci.

Patří pes na koupaliště pro lidi?

Pak nastává trochu problém. Na některá koupaliště se zvířaty takoví lidé jít nemohou. Na rozdíl od rodičů s dětmi, kteří mohou všude. Jsou ale koupaliště, kde pouští všechny. Zkrátka rodinky s dětmi, jakožto i páníčky se psy. No a to je často ten, pro mnohé nepřekonatelný, problém. Jedněm vadí to, že psi mohou znečistit vodu, druhým zase to, že musí neustále mít oči na stopkách kvůli svým malým dětem.

VELKÝ PŘEHLED: Nejkrásnější přírodní koupaliště ve středních Čechách. Víme, kde se nacházejí

Pes a dítě. Snesou se, nebo ne?

U dítěte člověk nikdy neví, co může udělat nebo co ho může napadnout. Takové malé dítě, když vidí psa, patrně si ho bude chtít pohladit, nebojí se. V jiném případě může mít nápad ho tahat za ocas. Dělat cokoliv, co se tomu psovi líbit nebude. Pak jsou děti, které napadne se na psa při plavání pověsit, což se tomuto psovi také líbit nemusí. Nehledě na to, že nejsou mezi námi psi jen „vychovaní“. Jsou i takoví psi, o které jejich majitel zas tak moc nedbá a dovolí jim vše. I takový pes se pak může třeba lehce ohnat a kousnout. V tom lepším případě.

Můžete vyrazit na koupačku. Kvalita vody ve středočeských koupalištích je výborná

Vždy je to hodně individuální, rodič už ale většinou automaticky dává na své dítě větší pozor, když je v jeho okolí nějaký velký pes, nebo je jich dokonce víc. Pořád musí hlídat, co dítě dělá, což samozřejmě musí i tak. Když je v okolí ale velký pes, tak je na místě hlídat dvojnásobně. A možná i tady je problém – spousta rodičů si chce u vody tak trochu odpočinout a ne se strachovat o to, jestli ten který pes pohybující se v okolí dítěte je, nebo není vychovaný. Člověk skutečně nikdy neví a už bylo plno případů, kdy pes dítě pokousal. I ten, který to nikdy dřív neudělal a za kterého by se jeho majitel zaručil.

Pejskaři to tak ale obvykle nevnímají. Zvíře berou jako součást rodiny a na koupaliště, kam s ním jít mohou, tak jdou. Zda je vzít nebo nevzít na vodítko, do jaké míry brát ohledy na koupající se děti? To jsou už otázky, které musí každý majitel psa zvážit sám.

Jaký názor na koupání psů na veřejných koupalištích máte vy? Máte nějaké negativní zkušenosti, nebo to bylo bez problémů? A co na to říkáte jakožto „pejskař“?

Před 1 hodinou
Kdo by jako dítě nechtěl mít doma koně, lva, tygra, slona nebo žirafu? Nebo rovnou...
Včera, 17:30
Nestává se často, aby letadlovou loď málem potopilo jediné nepřátelské letadlo. USS Franklin měla mimořádnou...
Včera, 16:00
Podle průzkumu více než dvě třetiny řidičů zažily v posledních pěti letech technický problém, kvůli...
Co čtou naše děti?
Včera, 14:00
Máte pocit, že jste četli více než vaše děti? Možná je to pravda, ale není...
Včera, 11:30
Jeho hrdinové jsou čestní, ušlechtilí a stateční, přesně takoví, jakými bychom rádi byli i my....
Včera, 11:00
Už pár dní jsou v trafikách výtisky březnového SORRY, humoristického měsíčníku, který vydává naše vydavatelství...
Včera, 10:00
Jak jsem dospěl k této domněnce? Z jednoho prostého důvodu. Pokládám knihy tohoto autora za...
Včera, 08:00
Když byly naše maminky a babičky mladé, na trhu vůbec nebylo tolik kosmetických vymožeností jako...
18.3.2019
Předehrou k této bitvě byly události francouzské revoluce. 14. července 1789 došlo k pádu Bastilly...
Vlčí smečka podléhá přísné hierarchii
18.3.2019
Všichni víme, že zákony přírody jsou neúprosné a zasahovat do nich nelze. I přes racionální...
Reklama